Neznámá místa 12: Orkneje
Orkneje, spolu se Shetlandy a Hebridami, které se dále dělí na vnitřní a vnější, tvoří tři-čtyři souostroví na západě a severu od skotské pevniny. Dojedete sem za pár hodin z Edinburgu nebo Glasgow, na cestu z Londýna byste potřebovali celý den. Nebo můžete letět, do hlavního města orknejské "Pevniny", jak se nazývá hlavní z ostrovů, Mainland. Přímých spojů z Londýna je pomálu, ideální výchozí bod je asi Aberdeen nebo Edinburgh.
Proč se sem vydat a co na ostrovech najdete? Vlastně nic převratného. Ostrovy obývá něco přes dvacet tisíc obyvatel, z toho většina žije na ostrově Mainland, a to zejména v Kirkwallu. Kirkwall je v podstatě jediné město na ostrovech v pravém slova smyslu. Najdete tu takové vymoženosti jako Tesco, Lidl, a obchody s různým specializovaným zbožím (stavebniny, elektronika). O tom si v dalších městech a zejména na dalších ostrovech můžete nechat jen zdát.
Když píšu, že tam nenajdete nic, není to pravda. Orkneje jsou velmi architektonicky cennou lokalitou, najdete tam totiž pozůstatky osídlení z doby Norů, tisíce let staré domy nebo alespoň jejich základy, megalitické kamenné kruhy a hrobky. Ale taky hezké pláže, které nicméně ke koupání lákají spíše odvážlivce. Teplota vody tady na severu totiž asi nikdy nebude úplně vysoká.
V době naší návštěvy - o Velikonocích - na všech navštívených ostrovech rostly žluté narcisy. Tak jako u nás pampelišky. Nejenom jako okrasné kolem silnic a v zahradách domů, ale tak nějak všude. Jen tak si tam postávají mezi stády ovcí a krav, které evidentně tvoří základ místní ekonomiky.
S pomocí letadel a trajektů jsme trávili několik dní procházkami po Mainlandu a dalších ostrovech, jmenovitě Westray, Papa Westray a North Ronaldsay. Ten je z nich nejmenší a má jen padesát obyvatel. Základní občanská vybavenost tady není zajištěna ani pro místní, a na turisty se tu nemyslí už vůbec. Jediná místní pozoruhodnost je ptačí rezervace. Jen si v době našeho pobytu ptáci tu rezervaci asi zapomněli vyzvednout. Nebyl tam totiž snad ani jeden. V místní ubytovně/restauraci ale měli jako cenu útěchy alespoň nějaké zákusky a colu. Co chtít víc.
Ostrov Papa Westray se nám povedlo prochodit více a měli jsme tam víc času. Viděli jsme vcelku zajímavý kostel, který evidentně slouží i jako komunitní centrum, přednáškový sál a schůzovna místního zastupitelstva. Všechny cesty na ostrově se sbíhají u letiště, které tak na ostrově určitě nemůžete minout. Je tu také nejstarší dům v Evropě (Knapp of Howar), přinejmenším té západní. Abyste se k němu dostali, musíte projít farmou, otevřít si vrátka, přelézt nějaký ten plot (jsou k tomu uzpůsobené). Na jednom z nejvyšších bodů jinak celkem placatého ostrova je i vyhlídka. A kousek pod ní jediné oficiální zařízení, které by na ostrově mohlo prodávat jídlo. Jakási kavárna. Jak se ukázalo, toho času v rekonstrukci. To ale majiteli nevadilo a pozval nás dovnitř, do kuchyně, a udělal nám alespoň čaj.
Ostrov Westray má asi nejkrásnější přírodní scenérie, místy jsem si připadal spíše jako na Islandu. Útesy Castle of Burrian (žádný hrad tam ve skutečnosti není, ale jedna skála ho asi může připomínat) jsou zajímavé i bez papuchalků, my jsme neměli štěstí, ale pokud ho mít budete, jistě budete z jejich pozorování na tomto místě nadšení.
Ostrov má ale i hrad skutečný - Noltland Castle. Prohlídka je zdarma a určitě doporučuji nevynechat. Není to úplně Křivoklát, ale stojí za dvacetiminutovou prohlídku. Narazíte na něj cestou na nejzápadnější bod ostrova s majákem a krásnými útesy, kde můžete trávit hodiny procházkou po jejich hraně. Nás ale ještě víc zaujaly útesy sice nižší, ale omývané příbojem. Na mapách tohle místo nebývá vůbec označené, přesto doporučuji ho najít. Na Google Maps najdete západně od letiště místo označené jako Natural Arch. Útesy se pak táhnou jižně od něj. Krajina je tu zajímavá, jen sem úplně nedojedete autem. To budete muset nechat u některé z farem a pokračovat pěšky.
Možná jsme jenom měli štěstí na mohutný příboj, možná se tady Atlantik vší silou opírá do skal běžně. Nevíme. Každopádně nárazy vln o skálu způsobovaly i dvacetimetrové gejzíry. A kromě jednoho fotografa tu nikdo nebyl.
Hlavní městečko ostrova, Pierowall, by teoreticky mělo být centrem místní infrastruktury, jenomže jako všechno na ostrovech, i místní podniky tu fungují jen někdy a jen v některých dnech. Jediná funkční restaurace, kterou jsme našli, byla otevřená jen od dvanácti do dvou. A ještě schovaná za jedním ze tří ostrovních "supermarketů", tedy spíše minimarketů. To je tady velká vymoženost, na North Ronaldsay jsme nenašli obchod žádný a na Papa Westray funguje jen ve velmi omezených hodinách. Je tu ale i malé muzeum, v podstatě archiv dění na ostrově. Největší slávu ostrov zažil, když se tady zastavila Královna Alžběta II.
Zajímavá místa ale nabízí i hlavní ostrov. Třeba takový ostrůvek Birsay, který od Pevniny odděluje jen úzký průliv, a to jen za přílivu. Naopak za odlivu na ostrov dojdete suchou nohou - je tam postavený chodník, který může být za přílivu tak metr-dva pod vodou. Zjistěte si, kdy je odliv, abyste nemuseli využít nouzový kontakt, který najdete na ostrově s instrukcemi, co dělat, když tu uvíznete.
Nedaleko můžete navštívit zříceninu paláce místního hraběte a historickou vesnici Skara Brae. Placenou památku podobnou mnoha jiným neplaceným, rozesetým po celém ostrově. Ostrovech. Jednou takovou je třeba Ring of Brodgar, místní obdoba Stonehenge. Asi tu spolu bojovaly nějaké dva klany, protože jen asi o kilometr dál najdete kamenný kruh ještě jeden.
Na samotném východě ostrova najdete prasklinu The Gloup, která není příliš vidět. Je to taková průrva v pastvině a uvidíte ji, až k ní dojdete. Je v ní i malý vodopád. Na sever odsud vede stezka po útesech k hezké přírodní zátočině, kde dnešní prohlídku ukončíme.
Orkneje mají rozhodně co nabídnout, v podstatě jakýkoliv z ostrovů, snad kromě Pevniny, projezdíte křížem krážem za jeden den. Logicky tak vychází, že je nejlepší se ubytovat v Kirkwallu, kde máte zázemí, a odsud pořádat výlety na další ostrovy. Obydlených je jich asi dvacet, křížem krážem souostrovím jezdí trajekty, jen je třeba si pohlídat časy, protože na některé ostrovy se zajíždí třeba jen jednou denně.
Pro nás byla hlavní motivace si užít místní leteckou MHD - na několika z ostrovů jsou totiž letiště a dá se mezi nimi rychle a efektivně přeskakovat. O tom ale až zase někdy jindy.
Aleš Gill
24 hodin
Jeden letošní podzimní den mi utkvěl v hlavě. Byl totiž trošku delší, než na co jsem zvyklý. A vyjímečně za to nemohl časový posun způsobený leteckou přepravou.
Aleš Gill
Milión kilometrů
Nějak zvlášť jsem to neplánoval, ale stalo se. Překonal jsem laťku miliónu nalétaných kilometrů. Vzdálenost jako na Měsíc, zpátky, a skoro zase na Měsíc. 59 dní v letadle. Je čas zavzpomínat na některé zajímavé lety.
Aleš Gill
Neznámá místa 18: Letiště na pláži
Létání není jenom Frankfurt, Heathrow nebo letiště v Hurgádě. Kdo se o létání trochu zajímá, ví, že jako letiště slouží často louky, někdy dálnice. Ale aby se odlétalo z pláže... to snad mohli vymyslet jedině v Británii.
Aleš Gill
Neznámá místa 17: Titanic na Jadranu
Možná jste byli 10x v Chorvatsku, na Istrii nebo v přímo Rovinji, a možná ani tak nevíte, že 10 kilometrů od místních podivných kamenitých pláží si na mořském dně hoví takový menší Titanic.
Aleš Gill
První roadtrip elektrickým autem
Nemám auto. Nepotřebuju ho. Ale zbožňuju roadtripy a rád si auto vypůjčím. V Praze, v Indonésii, nebo třeba USA. Obvykle s benzínovým nebo dieslovým motorem, dříve i s pohonem na zemní plyn. A teď poprvé elektrika. A rovnou Tesla.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Poslanci osekali návrh, který má šetřit miliardy. Benda si dal na hlavu tašku
Přímý přenos Státní podpora obnovitelných zdrojů poskytovaná ze státního rozpočtu se sníží. Poslanci schválili...
Vláda projednává prodloužení zákazu HHC i tendr na leteckou záchranku
Prodloužit bez časového omezení zákaz HHC i jiných kanabinoidů, který měl platit jen do konce roku,...
Německá rodina přišla po 85 letech o dům, který získala po Židech
Rodina z východního Německa po 85 letech přišla o dům, který ve 30. letech minulého století museli...
Senát rozhodne, že prodejci zbraní budou muset hlásit podezřelé nákupy
Přímý přenos Senát rozhodne o novele zákona o zbraních, podle které budou muset prodejci zbraní a střeliva...
Pronájem bytu 4+kk s vyhrazeným parkovacím místa, ulice Nádražní, Uherské Hradiště - centrum
Nádražní, Uherské Hradiště
16 000 Kč/měsíc
- Počet článků 250
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1421x
Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.
Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.
Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.
Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.
Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...
Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.
Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.