Zapečený lilek a´la Umbertina di Salerno

Před lety jsem měla možnost pobýt pár dnů u tchýně mé sestry, skvělé babičky, Umbertiny, která se svým mužem žije v Salernu. Vše, čím nás hostila, bylo výborné, lehké jídlo. Přesto jsem na jednom kuchařském počinu ujížděla tak, že jsem si posléze vynutila recept - zapečené lilky. Takže kdo ještě nemáte tento receptík, můžete vyzkoušet, v mírné úpravě našim českým podmínkám.

Psanou formu receptu již nemám, budu jej psát z hlavy tak, jak sama převážně v kuchyni tvořím. Takže musíte si sami odhadnout, jak silné chuti, velké množství, apod., máte rádi.

V Itálii mají super trhy s čerstvou zeleninou, ovocem - u nás je to horší, takže namísto menších lilků se zpravidla po ČR dostanu jen k větším lilkům. My jsme doma tři, takže beru dva lilky.

Lilky podélně rozpůlím, vydlabu vnitřek, který nakrájím na drobné kostičky - posolím, nechám deset minut odstát, propláchnu vodou. Lilek se zbaví nahořklé chuti. Na plotně na hlubší pánvi dám smažit olivový olej + stroužek česneku. Jakmile je česnek hnědý, tak jej vyhodím (vytahuje taktéž pach, pachutě). Na olej dám posmažit na drobno nakrájený vnitřek lilku.

Mezitím jsem si napustila větší hrnec vodou tak, aby se mi tam vlezly zbylé vydlabané poloviny lilků - vodu přivedu k varu, položím do něj vydlabané lilky, nechám přejít varem a předělám si lilky již na plech.

Do kostiček z vnitřku lilku postupně přidávám na kostičky nakrájený suchý chleba (či jiné ztvrdlé pečivo, dle chuti), kdo chce maso - ale nemusí tam nutně být - tak doporučuji mleté hovězí, koření, které máte rádi (např. bazalku nebo oregano, trochu přisolím, někdy dám i trochu pepře). Jakmile začne být směs měkčí, rozklepnu vejce, zamíchám, a chvíli před koncem přihodím najemno nakrájený sýr - dle chuti, toho, co doma mám. Nejlepší je samozřejmě nějaká ta mozzarella, malé množství parmezánu, ale vzhledem ke kvalitě, v jaké je dostupný v ČR, dávám často přednost jiným - stačí eidam, k tomu trochu nivy, nebo rozdrobit balkánský. Záleží, jaké chuti máte (a kolik peněz ve šrajtofli:o))). Pak přidám rozdrcený časnek, zamíchám, a směs rozdělím do vydlabaných, povařených půlek lilků.

A teď - nebo během smažení lilku - si vyrobím klasickou rajčatovou omáčku, kterou si patlám i na pizzu. Na olivovém oleji opět osmažím stroužek česneku, zhnědne - vyhodím. Chvíli si olej odstavím (ať nemám zaprskané kdeco..), a vyklopím do něj plechovku celých či nakrájených rajčat. Na mírném ohni dám povařit, dochutím si solí, bazalkou - někdy pro změnu oreganem, chvíli před koncem opět rozmíchám rozdrcený česnek. Touto šťávou naplněné lilky poleju, nahoru nadrobím sýr - nejlépe parmezán, ale říkám, někdy si tam dám trochu nivy, a nedám - moje!!

Tak. A konečně tento výtvor dám do trouby, kde ho při mírném žáru nechám zapéct. Podávám buďto s dobrým pečivem čerstvým, nebo opečenou bagetkou, ale v českém provedení se zapečenými zemáky, také to jde. A kdo máte po ruce čerstvou bazalku - když si jí nakrájíte před podáváním nahoru na lilky, labůůůžo!

Autor: Alzbeta Furstova | úterý 2.7.2013 15:52 | karma článku: 10,74 | přečteno: 524x
  • Další články autora

Alzbeta Furstova

Něco k rodině 1

15.8.2019 v 21:25 | Karma: 8,44

Alzbeta Furstova

Manželství pro všechny?

10.7.2018 v 22:40 | Karma: 32,66

Alzbeta Furstova

Podprsenková náhoda?

6.11.2016 v 16:21 | Karma: 23,57

Alzbeta Furstova

Absurdní poplatky..

23.1.2014 v 12:40 | Karma: 16,34

Alzbeta Furstova

"Money, money, money..."

26.7.2013 v 20:03 | Karma: 12,86