Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaro, čas konkurzů

Ještě velmi čerstvá novela školského zákona č. 472/2011 Sb., která nabyla účinnosti 1. ledna 2012, obsahuje kromě dalších změn školské problematiky také §166, který je důvodem, že věta z nadpisu, ač by se tak mohlo zdát, nepřehání.

Zněním odstavců 2 a 3 uvedeného paragrafu se zavádí významná novinka – šestileté funkční období ředitele školy jmenovaného zřizovatelem na základě konkurzního řízení. Nebyli bychom snad ani v české kotlině, pokud by zdánlivě jasně formulované ustanovení neověnčily v rychlém sledu dva protichůdné výklady. Názor významné části zřizovatelů, že čisté řešení znamená jedině vypsání konkurzů na všechna místa stávajících ředitelů, kteří na své židli sedí déle než 6 let a na druhé výklad ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zdůrazňující tuto variantu jako jednu z možností kterak se např. vedle potvrzení současného ředitele ve funkci na dalších šest let může zřizovatel zachovat.
----------

O možných příležitostech i rizicích již bylo publikováno mnoho. Mluví i píše se o možnosti, jak se dosud bezmocný zřizovatel může konečně vypořádat s ředitelem, s kterým není dlouhodobě spokojen, ačkoliv na něj zatím lidově řečeno neměl žádné páky. Z pozice ředitelů lze pochopit trpkost v případě, kdy vedou školu po léta správným směrem, a přesto musí do konkurzu, jehož výsledek není předem jistý. Lze si představit jak se s blížícím termínem výběrového řízení nebo krátce po něm mohou s příslibem budoucích funkcí či z obavy o ztrátu dosavadních pozic ohýbat charaktery jednotlivců nebo dokonce štěpit pedagogické sbory.
----------

Náš konkurz na obsazení místa ředitelky základní a mateřské školy by měl být od podobných nežádoucích jevů v podstatě oproštěn. Město při jeho vyhlašování reagovalo na písemnou žádost dosavadní ředitelky ze dne 19. 1. 2012, v němž oznámila úmysl ve své funkci skončit.
----------

Přesto, že tedy řešíme důsledek přirozeného běhu věcí, je třeba záležitosti věnovat náležitou pozornost. Výchozí situace naší školy není, a vzhledem k obecnému stavu věcí ani nemůže, být ideální – věc zásadní, ochota Města spolupodílet se na financování chodu školy bude mít dlouhodobý význam pro zachování školského zařízení jedině tehdy, pokud se propojí se zájmem rodičů posílat do ní své potomky. Dětí ubývá, okolní školy zrovna nepraskají ve švech a perspektiva pracovního uplatnění v Janských Lázních není kdovíjaká – jako argument zbývají tedy zvlášť kvalitní služby a z nich pramenící dobrá pověst školy.
----------

Tradice školství v našem městě je úctyhodná a nepřerušili ji ani osudové společenské zvraty 20. století. Ale co by znamenala sebedelší tradice proti jednomu zpackanému konkurzu. Komise musí vybrat správně, v opačném případě již do pomyslné kapitoly naší školské historie mnoho stran nezapíšeme.  

Autor: Jiří Franc | pondělí 26.3.2012 23:59 | karma článku: 5,06 | přečteno: 1202x
  • Další články autora

Jiří Franc

Předvolební panoptikum v Janských Lázních

Možná také patříte k těm, kteří nad plachtou hlasovacího lístku pro blížící se volby do zastupitelstva Janských Lázní nevěřícně kroutí hlavou, a střídají smích s potlačovanou nevolností. Kolik „osobností“ odhodlaných řídit naše město se nám letos urodilo. Nedalo mi to a spočítal jsem si je - kandidátů je 85, což představuje přes 11% obyvatel včetně kojenců (před čtyřmi lety jich bylo „jen“ 77). Pokud by šlo jen o „mrtvá“ čísla, vše v pořádku.

5.10.2014 v 22:35 | Karma: 7,54 | Přečteno: 326x | Občanské aktivity

Jiří Franc

Napříč Izraelem za jarní přírodou

Nedávno jsem se vrátil z týdenní cesty do Izraele - země vyhledávané hlavně s cílem poznat biblická místa. Naše jedenáctičlenná skupina se v duchu svého zájmu o ornitologii zaměřila především na pestrou nabídku přírodních krás. Ani dotekům historie či žhavé současnosti však vnímavý návštěvník v této fascinující zemi uniknout nemůže.

14.4.2014 v 9:10 | Karma: 10,24 | Přečteno: 695x | Fotoblogy

Jiří Franc

Vánoce pro zvířátka

Spíš březnové než předvánoční počasí provázelo 21. 12. 2013 akci „Vánoce pro zvířátka“ na níž si našlo do prostor jaroměřské záchranné stanice pro zraněné a handicapované živočichy cestu několik desítek návštěvníků. Neobyčejně aktivní lidé z organizace JARO v Jaroměři připravili zajímavý program pro všechny věkové kategorie, který je však jen nepatrným střípkem v mozaice jejich aktivit spojených s ochranou životního prostředí.

26.12.2013 v 16:28 | Karma: 8,08 | Přečteno: 270x | Hradec Králové

Jiří Franc

Podporuji iniciátora "kroužkovací revoluce"

V blížících se volbách do poslanecké sněmovny jednoznačně podporuji PhDr. Robina Böhnische - kandidáta ČSSD za Trutnovsko, autora "kroužkovací revoluce". Svou iniciativou umožnil voličům již v roce 2010 výrazně ovlivnit konečné obsazení dolní parlamentní komory.

18.10.2013 v 10:15 | Karma: 7,65 | Přečteno: 368x | Politika

Jiří Franc

Postřehy z 8. zasedání Zastupitelstva Královéhradeckého kraje

Jen začala letošní (naštěstí krátká) předvolební kampaň, již krajská opozice předvedla, že sotva rok stará slova jejích představitelů o konstruktivní opoziční práci byla při nejlepším zbožným přáním. To co se 9. 9. 2013 v pozdním odpoledni dělo v sále zastupitelstva v Hradci Králové bohužel jindy bdělí pracovníci médií nezaznamenali - proto se k občanům kraje dostanou tyto informace přinejlepším zprostředkovaně. Zde je můj pohled ...

23.9.2013 v 20:07 | Karma: 7,67 | Přečteno: 380x | Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

VIDEO: Ruského vojáka trefil dron, kamarád ho dorazil střelou do hlavy

24. června 2024  15:56

Pouhých dvanáct set kilometrů od naší východní hranice se odehrál další incident připomínající...

Útoky v Dagestánu mají 20 obětí, otce podezřelých vyhodili z Putinovy strany

24. června 2024  8:56,  aktualizováno  15:49

V Dagestánu začal v pondělí třídenní smutek v souvislosti s nedělními útoky na dva kostely a dvě...

Výzkumný institut u Moskvy zachvátil požár, plameny uvěznily lidi uvnitř

24. června 2024  15:34

V ruském institutu pro výzkum a výrobu elektroniky nedaleko Moskvy vypukl požár. Hasiči se snaží...

Všichni vědí, že si to vymyslel, řekl muž o korunním svědkovi k vraždě ve Slopném

24. června 2024  15:02,  aktualizováno  15:30

Řízení o obnovení procesu v případu třináct let staré brutální vraždy v obci Slopné na Zlínsku je u...

  • Počet článků 45
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1258x
O autorovi blogu na www.jirifranc.estranky.cz

Seznam rubrik