Jak volit zastupitele nejen na malém městě

V komunálních volbách je možné volit několika způsoby. Každý volič ve volebním okrsku Janské Lázně bude mít letos k dispozici celkem 11 hlasů. Je tomu tak proto, že stávající zastupitelstvo odhlasovalo pro to příští obsazení 11 členy – poklesem pod 15 zastupitelů rovněž nemůže být zvolena rada města. Jakým způsobem lze tedy nakládat s 11 hlasy a jaký to může mít dopad na funkčnost zastupitelstva?

Ing. Jiří Franc

Varianta 1)

Volič označí křížkem jednu celou kandidátku. Tím věnuje všech 11 hlasů této straně a její kandidáty volí v tom pořadí, ve kterém jsou seřazeni na této kandidátce.

 

Volič projevuje maximální podporu celé kandidátce a respekt k pořadí, které mezi sebou kandidáti dohodli. Vyjadřuje tím také souhlas s jejím programem, ať už si ho může kdesi přečíst nebo částečně odtušit vzhledem ke znalostem o osobách a činech kandidátů. Takováto volba je nejefektivnější z hlediska síly při prosazování konkrétního programu, který kandidátka reprezentuje. Způsob je jednoduchý, protože není třeba „hlídat“ celkový počet hlasů, které může volič rozdělit (to platí za předpokladu, že počet kandidátů je roven počtu volených zastupitelů – dvěma aktuálně kandidujícím volebním stranám se takto naplnit kandidátky nepodařilo)

 

Varianta 2)

Volič označí jednu celou kandidátku jako v předchozím případě, ale dále označí křížkem ještě další

kandidáty z jiných stran. Tím dá své hlasy jednotlivě označeným kandidátům a tolika kandidátům na celé kandidátce, kolik jich zbývá do počtu 11. Například označí celou kandidátku X, v kandidátce Y zaškrtne pět jmen, v kandidátce Z dvě jména. Zvolil tedy 5 kandidátů z kandidátky Y, 2 z kandidátky Z a 4 z kandidátky X – zde dal automaticky hlasy prvním čtyřem v pořadí uvedeném na této kandidátce. Celkem volič takto „rozdal“ všech svých 11 hlasů. Pozor na úskalí – když označíte stranu a zároveň kandidáty v ní, pak se k těmto preferenčním hlasům nepřihlíží.

 

Druhý způsob dává také určitý mandát označené kandidátce a dále preferuje i další kandidáty z jiných stran. Tato volba by však měla respektovat názorové okruhy kandidátů a z hlediska odpovědného voliče i předjímat ochotu a schopnost kandidátů v případě zvolení plodně spolupracovat.

 

Varianta 3)

Volič označí křížkem pouze jména jednotlivých kandidátů. Jediné zákonné omezení při tomto způsobu volby je počet zaškrtnutých kandidátů, pro Janské Lázně tedy opět maximálně 11.

 

Třetí způsob volby je oblíbený pro svůj kontrast ke způsobu voleb do poslanecké sněmovny, kde možnost vybírat napříč stranami (tzv. panašování) chybí. Myšlenka, neuvažovat na místní úrovni přísně stranicky, ale s důrazem na osobnost kandidáta je zpravidla tím vlivnější, čím je menší sídlo, kde se volby odehrávají. Obloudit voliče tu popularitou značky, jindy předvolebním křiklounstvím nebo vzájemným osočováním by i u nás mělo být zkrátka obtížnější než v anonymitě mnohatisícového města. V naší situaci je to strategie životně důležitá a proto se při výběru vyplatí skousnout zuby, přenést se přes malicherné osobní spory či hypertrofovanou ješitnost, volit pokud možno pro obecný prospěch a až následně třeba proti někomu s kým si to chceme „vyřídit“. Jistým rizikem třetí varianty je, že vzešlý mix výrazných osobností zejména v málo početném zastupitelstvu může být v krajních případech paralyzován ostře protichůdnými názory.

 

Doprovodným jevem hlasování v komunálních volbách bývá značný propad hlasů spojený s využitím třetí varianty. Jestliže volič nevybere mezi kandidujícími tolik přijatelných jmen, kolik má být členů budoucího zastupitelstva, nevyužívá plně své hlasovací právo – i to je však jeho svobodným rozhodnutím.

Autor: Jiří Franc | neděle 3.10.2010 18:14 | karma článku: 9,85 | přečteno: 1425x