Technologické vs biologické řízení
Do hry ale brzo vstoupí dva "noví hráči", ve smyslu moností jak se dá s lidmi nakládat. Podle mého názoru se jako podobná "deviza" historicky bralo náboenství a určité morální hodnoty, je člověka měly vést "správným" směrem. Vzhledem k tomu, e ani po několika pokusech, trvajících tisíce let, se tohle nepodařilo, respektive nepodařilo ani by subjekt degeneroval, je zapotřebí začít myslet troku věcněji a praktičtěji. Take se nám brzo naskytnou nové příleitosti biologickou manipulací za pomocí porozumění genetického kódu, a také technologický rozvoj procesů, automatizace i mechanických prvků.
Co nejpřesněji zobecnit vliv těchto faktorů je velmi sloité a ani se o to nebudu vzhledem k počtu neznámých souvislostí pokouet. Natěstí se takové otázky řeí samy s progresivní vládou země, jene v tom je u nás problém.
Geneticky se dá tělo tvarovat různě. Například spolu se zvyující se gravitací země se musela u ptáků pozvolna měnit jejich velikost i struktura kůe a kostí. Mívají tak dnes kosti velmi lehké a narostlo jim peří, které z principu umoňuje pracovat s větrem jednodueji, a přitom nic neváí. Nebo soustředit zrak do různých směrů najednou můe být celkem výhoda. Jetě ne se u člověka vyvinulo prostorové vidění, byli jsme na tom podobně no a vidět prostorově dopředu i dozadu nebo navíc na bocích hlavy by nemuselo být patné. Taky bývá problém s tím, e je u člověka krevní oběh v podstatě sloučený na distribuci do celého těla. Take krev je jakási tekutina, která distribuuje materiál, vitamíny atd. úplně vude a záleí jen na orgánech "kdo si co vezme". V tomto bychom také mohli být chytřejí, a mít třeba krevní oběhy dva, kdy jeden nebude třeba mozek tolik ovlivňovat hormony. I kdy těko říct jak to vlastně funguje, třeba pro přesnějí mylení je bez tréninku stejně pravděpodobně nejvýhodnějí kastrace.
Technologický rozvoj zase umoňuje tělo různě zpevňovat. Moná by bylo dobré vymyslet i masání nanoboty, kteří by udrovali svalstvo v kondici i při nulové aktivitě. Subjekt by se tak vyhnul bolestivému kondičnímu tréninku. I kdy asi je lepí nahradit tato vlákna umělými, take odpadnou problémy s výivou, pro provoz těla bude stačit akumulátor nebo solární panel na břie. Také se ví o různých informačních implantátech nebo třeba hrách, které vtáhnou člověka do děje jakoby se ho sám zůčastnil. Výhoda je v tom, e nepocítí ádnou únavu a stres, take ho třeba i sport začne bavit.
Problém těchto řeení vak je, e jsou pouze dočasná. Osobně nevidím důvod proč by nemohly být řídící orgány, je za nás zodpovídají (myleno vláda země), pouze jakýmysi mozky v lahvi, je by byly napojené třeba na internet a řeili vechno takto na dálku. Myslím, e bychom tak mohli předejít spoustě chyb, jejich příčiny tkví právě v tom, kvůli čemu jsme mezičlánkem v evolučním vývoji, a tím jsou hormony. Třeba testosteron je v tomto smyslu velmi produktivní, ale práce s ním je obtíná a díky znalostem různých teoretických principů jako matematika nebo psychologie, by bylo teoreticky moné tyto záleitosti analyzovat mnohem metodičtěji. Toto by zvládnul i adaptivní procesní systém na bázi nějaké umělé inteligence. No a protoe je moné spoustu principů asociovat s jinými (například klíčovým slovem, kdy se podívám na povídání o marihuaně a dosadím si místo toho slovo náboenství), vzniká samovolně obrovská řada eventualit, jejich zpracování vyaduje neustále se zvyující výkon.
Take to ve si sebou nese celou řadu výhod. Navíc nelze nikdy spolehlivě předpokládat co v sobě jaká monost skrývá tak jako by spousta lidí třeba z roku 1920 ohrnula nos nad počítačovými hrami nebo facebookem, dokud by se dopodrobna neseznámili s tím o co vlastně jde, danou věc si neosahali a neadaptovali se.
Co znamená, e ta pomyslná křoovatka, na které stojíme, můe být také zcela vykonstruovaný jev, jako doposud v historii vdy byl. I kdy na druhou stranu tyto technologie u nezasahují pouze do adaptace, ale do sloení těla a jeho konzistence, co je vlastně nevratný jev. Můeme tak vytvářet zcela nové species, jejich existence nevymizí pouhou změnou názoru a odsunem na druhou kolej. A v tom je háček.
Toti řeení předpokladů a anticipace je v tomto směru zásadní, jeliko ke vemu co vytvoříme, bychom si měli zároveň dret k dispozici dostatečné mnoství prostředků pro likvidaci. Take pokud zasadíme alej stromů a ty začnou jíst kolemjdoucí, jednodue je pokácíme motorovou pilou nebo sekerou. No a pokud by to mělo být tak, e by tyto nově upravené species měly převzít kontrolu, je by splňovala nevratný charakter, měla by být k dispozici nějaká pojistka.
Je moné řeit tento fenomén jetě dalí cestou. A to zákazem jakýckoli implantátů, je mění vlastnosti těla a kognitivní dispozice člověka. Výe popisované monosti toti máme i bez těchto zásahů, jen je budeme muset hledat více v souladu se zděděnými vlastnostmi, co můe být sice pracnějí, ale umoní to doposud netuený individuální vývoj, spoustu nových poznatků a hlavně to bude bezpečnějí.
Do hry ale brzo vstoupí dva "noví hráči", ve smyslu moností jak se dá s lidmi nakládat. Podle mého názoru se jako podobná "deviza" historicky bralo náboenství a určité morální hodnoty, je člověka měly vést "správným" směrem. Vzhledem k tomu, e ani po několika pokusech, trvajících tisíce let, se tohle nepodařilo, respektive nepodařilo ani by subjekt degeneroval, je zapotřebí začít myslet troku věcněji a praktičtěji. Take se nám brzo naskytnou nové příleitosti biologickou manipulací za pomocí porozumění genetického kódu, a také technologický rozvoj procesů, automatizace i mechanických prvků.
Co nejpřesněji zobecnit vliv těchto faktorů je velmi sloité a ani se o to nebudu vzhledem k počtu neznámých souvislostí pokouet. Natěstí se takové otázky řeí samy s progresivní vládou země, jene v tom je u nás problém.
Geneticky se dá tělo tvarovat různě. Například spolu se zvyující se gravitací země se musela u ptáků pozvolna měnit jejich velikost i struktura kůe a kostí. Mívají tak dnes kosti velmi lehké a narostlo jim peří, které z principu umoňuje pracovat s větrem jednodueji, a přitom nic neváí. Nebo soustředit zrak do různých směrů najednou můe být celkem výhoda. Jetě ne se u člověka vyvinulo prostorové vidění, byli jsme na tom podobně no a vidět prostorově dopředu i dozadu nebo navíc na bocích hlavy by nemuselo být patné. Taky bývá problém s tím, e je u člověka krevní oběh v podstatě sloučený na distribuci do celého těla. Take krev je jakási tekutina, která distribuuje materiál, vitamíny atd. úplně vude a záleí jen na orgánech "kdo si co vezme". V tomto bychom také mohli být chytřejí, a mít třeba krevní oběhy dva, kdy jeden nebude třeba mozek tolik ovlivňovat hormony. I kdy těko říct jak to vlastně funguje, třeba pro přesnějí mylení je bez tréninku stejně pravděpodobně nejvýhodnějí kastrace.
Technologický rozvoj zase umoňuje tělo různě zpevňovat. Moná by bylo dobré vymyslet i masání nanoboty, kteří by udrovali svalstvo v kondici i při nulové aktivitě. Subjekt by se tak vyhnul bolestivému kondičnímu tréninku. I kdy asi je lepí nahradit tato vlákna umělými, take odpadnou problémy s výivou, pro provoz těla bude stačit akumulátor nebo solární panel na břie. Také se ví o různých informačních implantátech nebo třeba hrách, které vtáhnou člověka do děje jakoby se ho sám zůčastnil. Výhoda je v tom, e nepocítí ádnou únavu a stres, take ho třeba i sport začne bavit.
Problém těchto řeení vak je, e jsou pouze dočasná. Osobně nevidím důvod proč by nemohly být řídící orgány, je za nás zodpovídají (myleno např. vláda země nebo vedení firmy), pouze jakýmysi mozky v lahvi, je by byly napojené třeba na internet a řeili vechno takto na dálku. Myslím, e bychom tak mohli předejít spoustě chyb, jejich příčiny tkví právě v tom, kvůli čemu jsme mezičlánkem v evolučním vývoji, a tím jsou hormony. Třeba testosteron je v tomto smyslu velmi produktivní, ale práce s ním je obtíná a díky znalostem různých teoretických principů jako matematika nebo psychologie, by bylo teoreticky moné tyto záleitosti analyzovat mnohem metodičtěji. Toto by zvládnul i adaptivní procesní systém na bázi nějaké umělé inteligence. No a protoe je moné spoustu principů asociovat s jinými (například klíčovým slovem, kdy se podívám na povídání o marihuaně a dosadím si místo toho slovo náboenství), vzniká samovolně obrovská řada eventualit, jejich zpracování vyaduje neustále se zvyující výkon.
Take to ve si sebou nese celou řadu výhod. Navíc nelze nikdy spolehlivě předpokládat co v sobě jaká monost skrývá tak jako by spousta lidí třeba z roku 1920 ohrnula nos nad počítačovými hrami nebo facebookem, dokud by se dopodrobna neseznámili s tím o co vlastně jde, danou věc si neosahali a neadaptovali se.
Co znamená, e ta pomyslná křoovatka, na které stojíme, můe být také zcela vykonstruovaný jev, jako doposud v historii vdy byl. I kdy na druhou stranu tyto technologie u nezasahují pouze do adaptace, ale do sloení těla a jeho konzistence, co je vlastně nevratný jev. Můeme tak vytvářet zcela nové species, jejich existence nevymizí pouhou změnou názoru a odsunem na druhou kolej. A v tom je háček.
Toti řeení předpokladů a anticipace je v tomto směru zásadní, jeliko ke vemu co vytvoříme, bychom si měli zároveň dret k dispozici dostatečné mnoství prostředků pro likvidaci. Take pokud zasadíme alej stromů a ty začnou jíst kolemjdoucí, jednodue je pokácíme motorovou pilou nebo sekerou. No a pokud by to mělo být tak, e by tyto nově upravené species měly převzít kontrolu, je by splňovala nevratný charakter, měla by být k dispozici nějaká pojistka.
Je moné řeit tento fenomén jetě dalí cestou. A to zákazem jakýckoli implantátů, je mění vlastnosti těla a kognitivní dispozice člověka. Výe popisované monosti toti máme i bez těchto zásahů, jen je budeme muset hledat více v souladu se zděděnými vlastnostmi, co můe být sice pracnějí, ale umoní to doposud netuený individuální vývoj, spoustu nových poznatků a hlavně to bude bezpečnějí.
Tomá Fojtíktom
Maya 2012 - Základní orientace
Právě si osahávám program pro vytváření filmových animací. Pamě je mrcha a kde jinde bych si měl své poznámky ukládat ne sem. Chtěl bych udělat animovaný seriál ve stylu Krotitelé zmetků. Jestli v Maya někdo umí a nemá do čeho píchnout, tak by se mi nějaká pomoc hodila.
Tomá Fojtíktom
Dokreslování
Celkem podstatnou a hodně vyuívanou lidskou vlastností, je podvědomé dokreslování. Tento článek navazuje na předchozí pamě a informační mosty a práce s hardwarem - kde bylo psáno o konkretizaci, a také priority podle způsobu aplikace - protoe priority jsou svým způsobem výstupem dokreslování (tohle rozíříme někdy přítě).
Tomá Fojtíktom
Jak se máme chovat
Způsob naeho chování a vystupování do jisté míry vypovídá o nás samotných. Nějak takhle to vnímá drtivá větina lidí, protoe jsme si prostě zvykli hodnotit ostatní na základě jejich chování. Mimické reakce, tón hlasu, gestikulace atd. jsou orientačními prvky, pomocí nich člověk větinou spolehlivě zjiuje jak na tom ve vztahu s druhým člověkem aktuálně je.
Tomá Fojtíktom
Krotitelé zmetků - pilot (scénář)
Jsem hotový s pilotním dílem, který by měl být zároveň celovečerní film. Protoe jsem tohle nikdy předtím nedělal, tak ani vlastně nevím, jestli by se něco takového mohlo někomu líbit.
Tomá Fojtíktom
Krotitelé zmetků
Je pracovní název pro seriál, který sgtxdfgsdfgx sdrgser fasetaer fasrf sdrgfser fser g frg erg sdg serg srs, ale duchy nahrergf ydfg se serg sdrg ser
| Dalí články autora |
Po detích se lesy plní houbami. Tady mají Praané největí anci na plný koík
Počasí posledních dnů jako by si četí houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných deů a...
Praská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více ne 60 muzeí, galerií a dalích kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků
Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...
Začíná léto a s ním i obří stavba u letitě. Neriskujte, e vám kvůli kolonám uletí letadlo
Míříte na dovolenou a ta začíná na Letiti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...
eleznice na letitě vstupuje do nové etapy. Kvůli protestům zmizí ze Střeovic plánovaný komín
Přípravy klíčové části eleznice z centra hlavního města na Letitě Václava Havla pokračují....
Uvnitř opravovaného bazénu v Liberci je u patrné, jak se promění
Uvnitř městského plaveckého stadionu v Liberci, jeho oprava začala předloni na podzim, je u...
Obec z Plzeňska oslavuje botanika, jen se proslavil na Madagaskaru a Mauriciu
Kasejovice na Plzeňsku postavily památník botanikovi a cestovateli Václavu Bojerovi, který se...
Nemocné dítě, vyčerpaní rodiče a opomíjení sourozenci. Co rodinám chybí?
Rodiny váně nemocných dětí často bojují nejen s diagnózou, ale také s vyčerpáním, strachem a...
O studium medicíny v Plzni je letos opět větí zájem, fakulta přijme 370 prváků
Zájem o studium na Lékařské fakultě v Plzni, součásti Univerzity Karlovy, stále stoupá. anci na...
- Počet článků 97
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 857x



















