Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Technologické vs biologické řízení

Možná to není přímo dnešní doba, ale v budoucnu budeme jako společnost pravděpodobně na prahu mnoha rozličných křižovatek. Takto se víceméně charakerizovala v minulosti téměř všechna období, ale kvůli jistým omezením struktury naší společnosti se situace vždy zvrátila. Problém je totiž v základních vlastnostech člověka v porovnání s jeho sny, které pro něj byly v minulosti vždy uchopitelné pouze dočasně.

 


Do hry ale brzo vstoupí dva "noví hráči", ve smyslu možností jak se dá s lidmi nakládat. Podle mého názoru se jako podobná "deviza" historicky bralo náboženství a určité morální hodnoty, jež člověka měly vést "správným" směrem. Vzhledem k tomu, že ani po několika pokusech, trvajících tisíce let, se tohle nepodařilo, respektive nepodařilo aniž by subjekt degeneroval, je zapotřebí začít myslet trošku věcněji a praktičtěji. Takže se nám brzo naskytnou nové příležitosti biologickou manipulací za pomocí porozumění genetického kódu, a také technologický rozvoj procesů, automatizace i mechanických prvků.
Co nejpřesněji zobecnit vliv těchto faktorů je velmi složité a ani se o to nebudu vzhledem k počtu neznámých souvislostí pokoušet. Naštěstí se takové otázky řeší samy s progresivní vládou země, jenže v tom je u nás problém.
Geneticky se dá tělo tvarovat různě. Například spolu se zvyšující se gravitací země se musela u ptáků pozvolna měnit jejich velikost i struktura kůže a kostí. Mívají tak dnes kosti velmi lehké a narostlo jim peří, které z principu umožňuje pracovat s větrem jednodušeji, a přitom nic neváží. Nebo soustředit zrak do různých směrů najednou může být celkem výhoda. Ještě než se u člověka vyvinulo prostorové vidění, byli jsme na tom podobně no a vidět prostorově dopředu i dozadu nebo navíc na bocích hlavy by nemuselo být špatné. Taky bývá problém s tím, že je u člověka krevní oběh v podstatě sloučený na distribuci do celého těla. Takže krev je jakási tekutina, která distribuuje materiál, vitamíny atd. úplně všude a záleží jen na orgánech "kdo si co vezme". V tomto bychom také mohli být chytřejší, a mít třeba krevní oběhy dva, kdy jeden nebude třeba mozek tolik ovlivňovat hormony. I když těžko říct jak to vlastně funguje, třeba pro přesnější myšlení je bez tréninku stejně pravděpodobně nejvýhodnější kastrace.
Technologický rozvoj zase umožňuje tělo různě zpevňovat. Možná by bylo dobré vymyslet i masážní nanoboty, kteří by udržovali svalstvo v kondici i při nulové aktivitě. Subjekt by se tak vyhnul bolestivému kondičnímu tréninku. I když asi je lepší nahradit tato vlákna umělými, takže odpadnou problémy s výživou, pro provoz těla bude stačit akumulátor nebo solární panel na břiše. Také se ví o různých informačních implantátech nebo třeba hrách, které vtáhnou člověka do děje jakoby se ho sám zůčastnil. Výhoda je v tom, že nepocítí žádnou únavu a stres, takže ho třeba i sport začne bavit.
Problém těchto řešení však je, že jsou pouze dočasná. Osobně nevidím důvod proč by nemohly být řídící orgány, jež za nás zodpovídají (myšleno vláda země), pouze jakýmysi mozky v lahvi, jež by byly napojené třeba na internet a řešili všechno takto na dálku. Myslím, že bychom tak mohli předejít spoustě chyb, jejichž příčiny tkví právě v tom, kvůli čemu jsme mezičlánkem v evolučním vývoji, a tím jsou hormony. Třeba testosteron je v tomto smyslu velmi produktivní, ale práce s ním je obtížná a díky znalostem různých teoretických principů jako matematika nebo psychologie, by bylo teoreticky možné tyto záležitosti analyzovat mnohem metodičtěji. Toto by zvládnul i adaptivní procesní systém na bázi nějaké umělé inteligence. No a protože je možné spoustu principů asociovat s jinými (například klíčovým slovem, kdy se podívám na povídání o marihuaně a dosadím si místo toho slovo náboženství), vzniká samovolně obrovská řada eventualit, jejichž zpracování vyžaduje neustále se zvyšující výkon.
Takže to vše si sebou nese celou řadu výhod. Navíc nelze nikdy spolehlivě předpokládat co v sobě jaká možnost skrývá tak jako by spousta lidí třeba z roku 1920 ohrnula nos nad počítačovými hrami nebo facebookem, dokud by se dopodrobna neseznámili s tím o co vlastně jde, danou věc si neosahali a neadaptovali se.
Což znamená, že ta pomyslná křožovatka, na které stojíme, může být také zcela vykonstruovaný jev, jako doposud v historii vždy byl. I když na druhou stranu tyto technologie už nezasahují pouze do adaptace, ale do složení těla a jeho konzistence, což je vlastně nevratný jev. Můžeme tak vytvářet zcela nové species, jejichž existence nevymizí pouhou změnou názoru a odsunem na druhou kolej. A v tom je háček.
Totiž řešení předpokladů a anticipace je v tomto směru zásadní, jelikož ke všemu co vytvoříme, bychom si měli zároveň držet k dispozici dostatečné množství prostředků pro likvidaci. Takže pokud zasadíme alej stromů a ty začnou jíst kolemjdoucí, jednoduše je pokácíme motorovou pilou nebo sekerou. No a pokud by to mělo být tak, že by tyto nově upravené species měly převzít kontrolu, jež by splňovala nevratný charakter, měla by být k dispozici nějaká pojistka.
Je možné řešit tento fenomén ještě další cestou. A to zákazem jakýckoli implantátů, jež mění vlastnosti těla a kognitivní dispozice člověka. Výše popisované možnosti totiž máme i bez těchto zásahů, jen je budeme muset hledat více v souladu se zděděnými vlastnostmi, což může být sice pracnější, ale umožní to doposud netušený individuální vývoj, spoustu nových poznatků a hlavně to bude bezpečnější.

Do hry ale brzo vstoupí dva "noví hráči", ve smyslu možností jak se dá s lidmi nakládat. Podle mého názoru se jako podobná "deviza" historicky bralo náboženství a určité morální hodnoty, jež člověka měly vést "správným" směrem. Vzhledem k tomu, že ani po několika pokusech, trvajících tisíce let, se tohle nepodařilo, respektive nepodařilo aniž by subjekt degeneroval, je zapotřebí začít myslet trošku věcněji a praktičtěji. Takže se nám brzo naskytnou nové příležitosti biologickou manipulací za pomocí porozumění genetického kódu, a také technologický rozvoj procesů, automatizace i mechanických prvků.

Co nejpřesněji zobecnit vliv těchto faktorů je velmi složité a ani se o to nebudu vzhledem k počtu neznámých souvislostí pokoušet. Naštěstí se takové otázky řeší samy s progresivní vládou země, jenže v tom je u nás problém.

Geneticky se dá tělo tvarovat různě. Například spolu se zvyšující se gravitací země se musela u ptáků pozvolna měnit jejich velikost i struktura kůže a kostí. Mívají tak dnes kosti velmi lehké a narostlo jim peří, které z principu umožňuje pracovat s větrem jednodušeji, a přitom nic neváží. Nebo soustředit zrak do různých směrů najednou může být celkem výhoda. Ještě než se u člověka vyvinulo prostorové vidění, byli jsme na tom podobně no a vidět prostorově dopředu i dozadu nebo navíc na bocích hlavy by nemuselo být špatné. Taky bývá problém s tím, že je u člověka krevní oběh v podstatě sloučený na distribuci do celého těla. Takže krev je jakási tekutina, která distribuuje materiál, vitamíny atd. úplně všude a záleží jen na orgánech "kdo si co vezme". V tomto bychom také mohli být chytřejší, a mít třeba krevní oběhy dva, kdy jeden nebude třeba mozek tolik ovlivňovat hormony. I když těžko říct jak to vlastně funguje, třeba pro přesnější myšlení je bez tréninku stejně pravděpodobně nejvýhodnější kastrace.

Technologický rozvoj zase umožňuje tělo různě zpevňovat. Možná by bylo dobré vymyslet i masážní nanoboty, kteří by udržovali svalstvo v kondici i při nulové aktivitě. Subjekt by se tak vyhnul bolestivému kondičnímu tréninku. I když asi je lepší nahradit tato vlákna umělými, takže odpadnou problémy s výživou, pro provoz těla bude stačit akumulátor nebo solární panel na břiše. Také se ví o různých informačních implantátech nebo třeba hrách, které vtáhnou člověka do děje jakoby se ho sám zůčastnil. Výhoda je v tom, že nepocítí žádnou únavu a stres, takže ho třeba i sport začne bavit.

Problém těchto řešení však je, že jsou pouze dočasná. Osobně nevidím důvod proč by nemohly být řídící orgány, jež za nás zodpovídají (myšleno např. vláda země nebo vedení firmy), pouze jakýmysi mozky v lahvi, jež by byly napojené třeba na internet a řešili všechno takto na dálku. Myslím, že bychom tak mohli předejít spoustě chyb, jejichž příčiny tkví právě v tom, kvůli čemu jsme mezičlánkem v evolučním vývoji, a tím jsou hormony. Třeba testosteron je v tomto smyslu velmi produktivní, ale práce s ním je obtížná a díky znalostem různých teoretických principů jako matematika nebo psychologie, by bylo teoreticky možné tyto záležitosti analyzovat mnohem metodičtěji. Toto by zvládnul i adaptivní procesní systém na bázi nějaké umělé inteligence. No a protože je možné spoustu principů asociovat s jinými (například klíčovým slovem, kdy se podívám na povídání o marihuaně a dosadím si místo toho slovo náboženství), vzniká samovolně obrovská řada eventualit, jejichž zpracování vyžaduje neustále se zvyšující výkon.

Takže to vše si sebou nese celou řadu výhod. Navíc nelze nikdy spolehlivě předpokládat co v sobě jaká možnost skrývá tak jako by spousta lidí třeba z roku 1920 ohrnula nos nad počítačovými hrami nebo facebookem, dokud by se dopodrobna neseznámili s tím o co vlastně jde, danou věc si neosahali a neadaptovali se.

Což znamená, že ta pomyslná křožovatka, na které stojíme, může být také zcela vykonstruovaný jev, jako doposud v historii vždy byl. I když na druhou stranu tyto technologie už nezasahují pouze do adaptace, ale do složení těla a jeho konzistence, což je vlastně nevratný jev. Můžeme tak vytvářet zcela nové species, jejichž existence nevymizí pouhou změnou názoru a odsunem na druhou kolej. A v tom je háček.

Totiž řešení předpokladů a anticipace je v tomto směru zásadní, jelikož ke všemu co vytvoříme, bychom si měli zároveň držet k dispozici dostatečné množství prostředků pro likvidaci. Takže pokud zasadíme alej stromů a ty začnou jíst kolemjdoucí, jednoduše je pokácíme motorovou pilou nebo sekerou. No a pokud by to mělo být tak, že by tyto nově upravené species měly převzít kontrolu, jež by splňovala nevratný charakter, měla by být k dispozici nějaká pojistka.

Je možné řešit tento fenomén ještě další cestou. A to zákazem jakýckoli implantátů, jež mění vlastnosti těla a kognitivní dispozice člověka. Výše popisované možnosti totiž máme i bez těchto zásahů, jen je budeme muset hledat více v souladu se zděděnými vlastnostmi, což může být sice pracnější, ale umožní to doposud netušený individuální vývoj, spoustu nových poznatků a hlavně to bude bezpečnější.

 

Autor: TomᚠFojtíktom | sobota 5.2.2011 12:28 | karma článku: 6,47 | přečteno: 738x

Další články autora

TomᚠFojtíktom

Maya 2012 - Základní orientace

Právě si osahávám program pro vytváření filmových animací. Pamě je mrcha a kde jinde bych si měl své poznámky ukládat než sem. Chtěl bych udělat animovaný seriál ve stylu Krotitelé zmetků. Jestli v Maya někdo umí a nemá do čeho píchnout, tak by se mi nějaká pomoc hodila.

24.7.2011 v 16:53 | Karma: 5,65 | Přečteno: 660x | Diskuse | Ostatní

TomᚠFojtíktom

Dokreslování

Celkem podstatnou a hodně využívanou lidskou vlastností, je podvědomé dokreslování. Tento článek navazuje na předchozí „pamě a informační mosty“ a „práce s hardwarem“ - kde bylo psáno o konkretizaci, a také „priority podle způsobu aplikace“ - protože priority jsou svým způsobem výstupem dokreslování (tohle rozšíříme někdy příště).

19.7.2011 v 19:39 | Karma: 5,09 | Přečteno: 530x | Diskuse | Ostatní

TomᚠFojtíktom

Jak se máme chovat

Způsob našeho chování a vystupování do jisté míry vypovídá o nás samotných. Nějak takhle to vnímá drtivá většina lidí, protože jsme si prostě zvykli hodnotit ostatní na základě jejich chování. Mimické reakce, tón hlasu, gestikulace atd. jsou orientačními prvky, pomocí nichž člověk většinou spolehlivě zjišuje jak na tom ve vztahu s druhým člověkem aktuálně je.

17.7.2011 v 9:28 | Karma: 6,50 | Přečteno: 681x | Diskuse | Ostatní

TomᚠFojtíktom

Krotitelé zmetků - pilot (scénář)

Jsem hotový s pilotním dílem, který by měl být zároveň celovečerní film. Protože jsem tohle nikdy předtím nedělal, tak ani vlastně nevím, jestli by se něco takového mohlo někomu líbit.

16.7.2011 v 20:38 | Karma: 5,90 | Přečteno: 1129x | Diskuse | Poezie a próza

TomᚠFojtíktom

Krotitelé zmetků

Je pracovní název pro seriál, který sgtxdfgsdfgx sdrgser fasetaer fasrf sdrgfser fser g frg erg sdg serg srs, ale duchy nahrergf ydfg se serg sdrg ser

6.7.2011 v 23:19 | Karma: 4,25 | Přečteno: 208x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
9. června 2026  12:47

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo

V následujících měsících bude v okolí letiště probíhat přestavba křižovatky...
8. června 2026  19:02

Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...

Železnice na letiště vstupuje do nové etapy. Kvůli protestům zmizí ze Střešovic plánovaný komín

Architektonický návrh terminálu Dlouhá Míle od společnosti Pavlíček Hulín...
3. června 2026  18:05,  aktualizováno  4. 6. 7:12

Přípravy klíčové části železnice z centra hlavního města na Letiště Václava Havla pokračují....

Uvnitř opravovaného bazénu v Liberci je už patrné, jak se promění

Uvnitř opravovanĂ©ho bazĂ©nu v Liberci je uĹž patrnĂ©, jak se proměnĂ­
9. června 2026  18:46,  aktualizováno  18:46

Uvnitř městského plaveckého stadionu v Liberci, jehož oprava začala předloni na podzim, je už...

Obec z Plzeňska oslavuje botanika, jenž se proslavil na Madagaskaru a Mauriciu

Obec z Plzeňska oslavuje botanika, jenŞ se proslavil na Madagaskaru a Mauriciu
9. června 2026  17:58,  aktualizováno  17:58

Kasejovice na Plzeňsku postavily památník botanikovi a cestovateli Václavu Bojerovi, který se...

Nemocné dítě, vyčerpaní rodiče a opomíjení sourozenci. Co rodinám chybí?

Tereza Robinson z organizace Srdcem Robinson
9. června 2026

Rodiny vážně nemocných dětí často bojují nejen s diagnózou, ale také s vyčerpáním, strachem a...

O studium medicíny v Plzni je letos opět větší zájem, fakulta přijme 370 prváků

ilustrační snímek
9. června 2026  17:04,  aktualizováno  17:04

Zájem o studium na Lékařské fakultě v Plzni, součásti Univerzity Karlovy, stále stoupá. Šanci na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 97
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 857x
Záliby - progressive house, metal, akční a psycho filmy, sportovní a závodní počítačové hry, psychologické, sci-fi a vědeckotechnické knihy, cestování.
Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.