Proti Moskvě pražský Majdan, islamistů se ale "nebojíme"

Ukrajinská národní hudba stále zní pražským Staroměstským náměstím, především bývalí politici promlouvají k cizím návštěvníkům, kteří si přijeli vyfotit pražský orloj. Na Donbase se stále ostřelují civilní objekty. Pravda, naštěstí pro obyvatele stále méně a méně. Nicméně civilisté, i děti a mládež, stále umírají.

Otázka Novoruska bude pravděpodobně co nejdříve řešena diplomatickými jednáními. Problém pro západní demokracie je totiž nyní úplně někde jinde. Tam, kde to moc dobře znám.

Na hranicích Sýrie a Turecka.

Za hranicemi Turecka, v oblasti tureckého Kurdistánu se dnes nachází již více než milion syrských běženců. V posledních dnech k nim přibývají statisíce kurdských uprchlíků ze syrského města Rakká a okolí.

Vznikly obrovské stanové tábory, v kamenité krajině, kde jen občas potkáte nějaký ten strom. V oblasti, kde je například voda dosti nedostatkovým zbožím. Z pistácií a meruněk se člověk také moc nenají.

Turecká vláda z Ankary začíná bít na poplach. Takové množství běženců přestává zvládat.

USA, společně s letitými nepřáteli alavitů, tedy syrské vlády, začala bombardovat území Sýrie, ovládané bojovníky islámského státu.

Z hlediska Západu je to jediná možnost. Zatím. Problémem je to, že se západní státy nejsou schopny po letech snahy o svržení Bašára Asada s ním nyní dohodnout. Na pozemní operaci.

Bez pozemní operace totiž nikdy nebezpečí radikálního islámu nebude eliminováno. Naopak, bude stále narůstat.

Proto je dost nezodpovědné od českého premiéra Sobotky výrok, že Česku žádné nebezpečí od radikálních islamistů nehrozí.

Hrozí, premiére, hrozí. Stačí se podívat, co například pražská radnice povolila na Staromáku za akci....

Zároveň netuším, jak si premiér Sobotka může být, zrovna teď před komunálními volbami, tak jistý. Jak dokáže rozpoznat v rámci Schengenu, který vyznavač islámu, pohybující se po EU, je radikální a který mírumilovný?

V každém případě je dnešní situace pro západní demokracie tou nejnebezpečnější od druhé světové války.

Riziko narušení bezpečnosti je obrovské.

Připravenost na možné problémy je u civilního obyvatelstva nulová. Vždyť už ani plynovou masku doma nemám...

A ve starém protileteckém krytu někdo pěstuje hlívu ústřičnou. Načerno.

Proto si pokládám v poslední době základní otázku. "ANO, bude líp? Opravdu?" 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Fojtík | středa 24.9.2014 7:14 | karma článku: 31,98 | přečteno: 1251x