Kambodža - Kapitola 03. Angkor den první

Areál Města je rozlehlý několik desítek čtverečních kilometrů. Při přípravách na cestu jsem si předsevzal, že ho procestuji na kole. Ale již při vystoupení z klimatizovaného taxi v Siam Reapu jsem si byl jist, že to těžko zvládnu. Teplota kolem 37 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu skoro 100% mě přesvědčily o tom, že jezdit mezi několik kilometrů vzdálenými chrámy a ještě zvládat až padesátimetrová strmá chrámová schodiště, se rovná předem plánované sebevraždě.

Nejrozumnější se jevil pronájem tuk-tuku i se šoférem. Dohodnutá cena 50,- USD za třídenní putování po Angkoru není přemrštěná a pro moji kapsu se jeví akceptovatelná.

První věcí, kterou je nutné před samotnou návštěvou udělat, je zakoupit vstupenku. Jedná se o vcelku jednoduchý proces. Při hlavní silnici kousek za Siam Reapem směrem k Angkoru je centrální prodejna. Ceny vstupenek jsou nejvyšší v celé jihovýchodní Asii. Jednodenní za 20,-, třídenní za 40,- a týdenní za 60,- USD. Nicméně během prohlídky zjistíte, že Vaše peníze jsou bezezbytku využity. Armáda metařů, čističů a uklízečů neustále udržuje obrovský areál v ukázkové čistotě, hlídači kontrolují své rajony a bedlivě dohlížejí na nepoškozování památek. Samozřejmostí je i neustálá činnost archeologů, čistících a číslujících jednotlivé kameny, vracející zpět na svá předešlá místa v chrámových zdech.

Při zakoupení třídenní a týdenní vstupenky Vás přímo na lístek vyfotografují, zajištěna je tím nepřenositelnost. Mnou zakoupená třídenní vstupenka má týdenní platnost, mohu tedy se kochat památkami obden a mezi tím třeba den odpočívat nebo se věnovat jiné činnosti. Podmínkou je pouze každý den ráno při vstupu se zde v prodejním areálu zastavit a nechat si procvaknout vstup. Počet denních vstupů pak kontrolují u každého chrámu chrámoví hlídači.

Kontroly jsou důkladné, ale myslím, že dostatečně eliminují případné krádeže či poškozování památek návštěvníky.

Ještě bych chtěl podotknout, že jednodenní vstupenka je defakto nesmyslná, není v lidských silách poznat Angkor za jeden den. Já pocítil s plánovanými třemi dny časovou tíseň, abych si prošel ty nejdůležitější chrámy a oblasti Města. Pokud budete plánovat svoji cestu, upřednostněte týdenní návštěvu, bude to pouze pro Vaše dobro.

Pro svůj první den jsem si vyhradil největší a nejznámější chrámový komplex ve Městě, Angkor Vat. Největší náboženská stavba na světě mě ohromila svojí velikostí. 10 metrů široký kamenný most přes 190 metrů široký vodní příkop vede k hlavní bráně do chrámu. Čtvercový chrám je tak velký, že procházka kolem dokola vodního příkopu je cca 5 a půl kilometru dlouhá. Celý vnitřní prostor je kolem vodního příkopu obehnán třímetrovou masivní kamennou zdí. Za vstupní branou vede 500 metrů dlouhá kamenná cesta k samotnému chrámu. Kolem dokola stojí v palmových hájích kamenné menší chrámy a sakrální budovy. Monumenty hlavní budovy jsou patero věží napodobujících lotosový květ. Nejvyšší ční do výšky 70 metrů, okolní čtyři jsou jen o několik málo metrů nižší. Ale nejpozoruhodnější je výzdoba. Každý centimetr čtvereční kamene na celé stavbě je pokryt složitými ornamenty a výjevy z eposu Rámajána. Nedokáži si představit počet lidí, kteří v období postavení chrámu toto dokázali.

Angkor Vat totiž byl vystavěn za vlády panovníka Suryavarmana II. v letech 1113 - 1145 n.l.

V té době měl Londýn 60.000 obyvatel, Praha okolo 20.000. V Angkoru žilo 750.000 - 1 milion lidí ! Dle mého názoru rostoucí počet obyvatel byl zhoubou každého státu. Logistika zásobování obyvatelstva potravinami a pitnou vodou je s tak velkým počtem lidí žijícími na malém území složitější a složitější. Až začne být nereálná, i tak i "vyspělá" společnost začíná mít problémy.

Dokázal bych vyjmenovat desítky říší, které tímto problémem prohrály svoji další existenci.

Egypt, Mezopotámie, Řím, Aztékové, Mayové, Inkové, v nedávné minulosti i např. Versaillskou smlouvou omezené Německo. A nedej bože, aby se historie opakovala i dnes.

Z historie je nutné se učit. A vyvarovat se uskutečněných chyb.

Unaven po prvním dni usínám s myšlenkou. Lze to vůbec ? Je to možné ? Poučil se svět nebo neustále opakuje lidstvo své základní bytostně důležité chyby ?

 

Autor: Petr Fojtík | sobota 13.4.2013 11:51 | karma článku: 9,20 | přečteno: 256x

Další články autora

Petr Fojtík

Miloši Zemane, Ty blblounku, Ty nevíš, že neandertálci "švitořili"?

A "vědci" Tě dostali, co? Cituji z dopisu ochránců lidských práv obyvatel jeskyní v údolí Neanderthal : „Neradi bychom se míchali do politiky, ovšem očividná nepravda z neznalosti a nactiutrhačné řeči o vymřelém lidském druhu, kterých se dopustil ve svém projevu jeden nejmenovaný český prezident, si zaslouží komentář a také zřejmě i dopis adresovaný Kanceláři prezidenta republiky s žádostí o vysvětlení, z jakých zdrojů pan prezident čerpal,“ stojí v prohlášení na facebookovém profilu Hrdličkova muzea.

29.12.2014 v 15:17 | Karma: 20,02 | Přečteno: 779x | Diskuse | Ostatní

Petr Fojtík

No jo, vymazaný Bakala lidi sere, ale genocida na Donbase ne....

Dnes mi už skoro nic z té ČT (Číro TV) nepřipadá normální. Nenormální se mi jeví i propaganda ostatních mediálních prostitutek, kteří kritizují ČT za cenzuru a sami dělají úplně to samé.

28.11.2014 v 21:28 | Karma: 21,50 | Přečteno: 813x | Diskuse | Ostatní

Petr Fojtík

Pisálku iDnes Jene Wirnitzere, četls někdy Rudé Právo?

Pan Veleba se postavil do čela boje za obranu prezidenta. Boje, který nevede v rukavičkách, boje, v němž proti odpůrcům používá rétoriku normalizačního Rudého práva- a boje, který vnímá jako spravedlivé tažení proti házečům vajec, sprosťákům, médiím a vůbec všem, kdo křičí, aby Zeman odstoupil....

23.11.2014 v 20:29 | Karma: 20,31 | Přečteno: 664x | Diskuse | Ostatní

Petr Fojtík

Šmíd "revoluci" nezačal, Zifčák ale ano!

Kecy k 17. listopadu! Kocáb a spol. Dalo se to čekat. Ještě se přidají tvrdí komunisté Dobrovský, Šabatová a spusta dalších.... Je to stejné, jako když v roce 1966 lhali o heydrichiádě. 25 let je pro mozek obyčejného konzumenta hodně dlouhá doba!!!!!

15.11.2014 v 22:18 | Karma: 20,02 | Přečteno: 428x | Diskuse | Ostatní

Petr Fojtík

Jak to vypadá s Ukrajinou (pro ty, co nečtou Zvědavce)

Na serveru Zvedavec.org vyšel rozhovor, který nutí k zamyšlení. Chápu, že pár "diskutérů" netuší, co to přemýšlení je. Ale i tak věřím, že rozumní lidé pochopí... Ne, jako pan pravdoláskař Vladimír Ludvík, který mi napsal mail : No vidíte, pane Fojtíku, jak to dopadlo. Jste vyautován. A to je dobře!!! Vaši přiblblí kamarádíčci - pánové Otto Černý a jiní Vám již nepomohou. A tak pro mne není důvodu se vracet na iDnes. Jste ubožák! Heil Putin!!!Víte demokracie se takových jako Vy, pan Hlupek (on se píše Hlubek), pan Jurij Antonovič Jiroudek (on by byl rád George Athony, ale nebude!) ptát nebude! Už jste skončili. Islamisti a Putin dostanou po držce! Jste pouze trapní, hloupí a totálně neschpní! Prostě to neumíte a největší hlupáci jsou pan František Matějka a Otto Černý. Pan Větvička, který psát na rozdíl např. od Vás umí velmi dobře, jim dělá jen užitečného idiota, čímž uráží sám seme - ten má na víc! Nesázejte na ně. Nic nevědí a nic neumí! Akorát tak se nezodpovědně zadlužit. Jsou to trubci a nic jiného. Vůbec nechápou, že žijí v 21. století a že 19. století je dávno pryč! Čínský nebo ruský "kapitalismus" byste chtěli? V podstatě Vy a Vaši kamarádíčci tady už nemáte 300 let co dělat! Ničemu nerozumíte a ze sezení na kamenech historické moudrosti mohou takový jako Vy dostat tak akorát bolestivého vlka mezi půlky, protože takovým jako Vy žádná moudrost pomoci nemůže... Výplod idiota....nebo ne?

13.11.2014 v 20:22 | Karma: 23,01 | Přečteno: 875x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
16. dubna 2026  10:35

Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé

Testovací jízdy tramvají a autobusů po novém Dvoreckém mostě v Praze (12....
14. dubna 2026  13:38,  aktualizováno  15. 4. 12:45

Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...

Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
16. dubna 2026  10:28

V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...

Turisté našli nový způsob, jak zaneřádit města. Problém má New York i Praha

Petřín (duben 2026)
15. dubna 2026  11:45,  aktualizováno  12:50

Čtvrť Brooklyn patří k nejnavštěvovanějším místům v USA. Turisté míří k ikonickému Brooklynskému...

Výluka tramvají mezi Želivského a Vinice potrvá téměř 3 měsíce. ROPID mění trasy

V ulici Želivského došlo ke srážce tramvají (16. prosinec 2025)
15. dubna 2026  12:40

Kvůli napojení nové tramvajové trati bude od soboty 18. dubna 2026 přerušen provoz tramvají v úseku...

Šest až deset hodin bez ruky. V Brně lékaři muži přišili utrženou paži včas

Pacientovi utrhl dopravníkový pás ruku v úrovni paže. Brněnským chirurgům...
17. dubna 2026  16:12,  aktualizováno  16:12

Mimořádně náročný zákrok mají za sebou lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Pacientovi,...

OBRAZEM: Historické tramvaje, jazz i fronta na přívoz. Jak se otevíral most

Otevření Dvoreckého mostu v Praze. (17. dubna 2026)
17. dubna 2026  16:02,  aktualizováno  16:02

Praha se od pátku chlubí novým mostem přes Vltavu. Přes 300 metrů dlouhý Dvorecký most spojuje...

Výzkumníci z Plzně zkoumají osobní věci obětí v Srebrenici, vypráví jejich osudy

Výzkumníci z Plzně zkoumají osobní věci obětí v Srebrenici, vypráví jejich osudy
17. dubna 2026  14:28,  aktualizováno  14:28

Plzeňští archeologové zkoumají osobní věci obětí srebrenického masakru v Bosně a Hercegovině z roku...

Památník odboje v Žamberku otevře expozici o generálu Knopovi

ilustrační snímek
17. dubna 2026  14:19,  aktualizováno  14:19

Památník odboje Žamberk na Orlickoústecku otevře na začátku května stálou expozici věnovanou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA LOGISTIKY - JUNIOR (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

  • Počet článků 1079
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1446x
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.