Smírčí Kříž na Kostelním vrchu

Při jedné ze svých prvních túr po Orlických horách před devíti lety jsem zavítala i na Kostelní vrch (688 m), který se nachází nad osadou Vlčkovice, která je součástí městyse Mladkov.

Lákal mě především smírčí Kříž nedaleko od vrcholu, ale zaujaly mě i nádherné výhledy po okolí. Po levé straně se klene hřeben Bukovohorské hornatiny s vrcholy Vysoký kámen, Hejnov nebo Suchý vrch, přímo před nosem Studený se Studeneckými skalami, a to ze své tzv. Zimní strany, svažující se na své západní straně k Pastvinské přehradě, Vlčkovice máte odsud jako na dlani, a jihozápadně nemůžete přehlédnout vrchol Na Vrších s vysílačem. 

V tomto týdnu jsem se mohla na Kostelní vrch podívat po letech znovu. Příjemně mě překvapily lavičky, které po prudkém výstupu poskytnou zázemí unaveným turistům, a všimla jsem si i malých obelisků lemujících samotný Kříž. Příjemným, a hlavně voňavým bonusem byla kousek opodál neposečená louka s koberci rozkvetlé mateřídoušky.

Ale vraťme se ke smírčímu Kříži. Pochází z doby před více než čtvrt tisíciletím, z roku 1750 a údajně má upomínat na smrt jednoho poručíka. Nápis na Něm je vyveden německy a pravděpodobně má jistou souvislost s kostelem v sousedním Těchoníně (německy Linsdorf). Zde Vám ho předkládám v plném znění:

A:1750, Ist Alhie Ershlagen Worden, Ein breuer Pusch Dessen Corper, beim Linsdorffer Gottes Haus, Ruhen.

Původní umístění tohoto Kříže nebylo však zde, nýbrž na sousedním vrchu Adam, kde byl nalezen roku 1975, vykopán a přemístěn na toto stanoviště, kterému se říká Frimlův borek. Z úpatí Kostelního vrchu od jihu, tedy od zástavby Vlčkovic, je velmi dobře patrný. 

Výška Kříže činí 111 cm, šířka 73 cm a tloušťka 19 cm. V dolní části Kříže, těsně nad zemí, najdete reliéf lebky se zkříženými hnáty.

První fotografie je z mé první návštěvy v červenci 2013, zbylé z tohoto týdne...

 

Autor: Veronika Foglová | neděle 10.7.2022 18:53 | karma článku: 12,43 | přečteno: 220x