Zdravotní klauni jsou zde pro všechny malé pacienty

Zdravotní klauni jsou zde pro všechny malé pacienty, kteří potřebují rozesmát, potěšit a rozveselit. Jsou zde pro děti, které jdou na rutinní oční kontrolu, ale i pro ty, které třeba již roky bojují s rakovinou nebo jinou nemocí.

Právě těžce nemocným, či nevyléčitelně nemocným dětem v paliativní péči je určen projekt Přezůvky máme, a právě přezůvky si klauni nazouvali i v rodině Ríši Bajzatha († 15. 12. 2015).

Ríša byl laskavý a veselý klučina, který žil život normálního chlapce jeho věku. Nadevše miloval svou maminku a dva brášky. V 11 letech Ríša onemocněl vzácným druhem rakoviny – synoviálním sarkomem levého hemithoraxu. V těžké době si však zamiloval také Zdravotní klauny, kteří za ním přicházeli na návštěvy do Motolské nemocnice, ale také domů v rámci projektu Přezůvky máme.

Tam je vždy vítal nejen Riško a jeho bráškové, ale i maminka Darinka: „S Ríšou jsme prožívali těžké chvíle, měl vážnou nemoc, a to čím jsme si prošli, bylo bolestivé. Riško byl velký bojovník, srdíčko měl zdravé a silné! Při chemoterapiích se začal bát, bál se protože nevěděl, co se bude dít a co ho čeká. Při první sérii šesti chemoterapií byl úžasný a bojoval, při druhé sérii se však dozvěděl, že se nemoc vrátila a byl neuvěřitelně smutný, měl strach a pomalu bojovat přestával. Dělala jsem, co jsem mohla, dávala mu veškerou sílu a byla s ním. Trápení bylo hodně a pro mne, jako maminku to bylo o to horší, že ani já jsem nevěděla, co bude dál. V Motole jsme byli skoro více než doma. Děkuji proto za návštěvy i všem klaunům!“

„Maminky, musíme s dětmi bojovat, dávat jim hodně síly a lásky, být s nimi, držet je a neopouštět. Všem rodičům, co se dostanou do podobné situace, držím palce, a přeji, aby byli silní, a vřele doporučuji, aby si domů pozvali Zdravotní klauny – je to alespoň na chvíli závan štěstí, radosti a naděje.“

KDO JE ZDRAVOTNÍ KLAUN?

Zdravotní klauni – profesionálové:

Zdravotní klaun je člověk s přirozeným klaunským nadáním, schopností improvizace, s vrozenou empatií a s hudebním talentem. Většinou má dramatické vzdělání (DAMU, JAMU, FAMU), ale není to podmínkou k přijetí. Kladný vztah k dětem a chuť se neustále vzdělávat jsou samozřejmostí.

Jak se stát zdravotním klaunem?

Noví uchazeči o práci Zdravotního klauna procházejí poměrně náročným sítem výběru na konkurzu, poté školícím programem a následně tříměsíční zkušební lhůtou. Během tohoto úvodního zaškolení jsou připravování po umělecké stránce, dostávají také informace týkající se jejich pohybu na dětských lůžkových odděleních, seznamují se s etickým kodexem zdravotního klauna a vůbec s organizací celého projektu.

Vzdělávání a mezinárodní spolupráce:

K udržení vysoké profesionality týmu zdravotních klaunů organizuje pro ně organizace pravidelně specializované umělecké dílny a školení, které vedou čeští i zahraniční lektoři. Cílem je neustále se vzdělávat v improvizaci, ve hře na hudební nástroje nebo pohybově. Naučit se nové techniky, které pak slouží k vytváření humorných situací na nemocničních pokojích. Gary Edwards rovněž zodpovídá za pravidelný koučink klaunů, kdy přímo v nemocnicí sleduje jejich práci a radí jim, jak zlepšit a vyladit jejich vystoupení po kreativní i obsahové stránce. Společnost také zajišťuje odborné semináře vedené lékařem nebo zdravotním personálem. Cílem je získat odbornější informace, např. o chodu oddělení nebo o dětských nemocech, jak se projevují a jaká omezení dětem přinášejí.

Každý klaun musí být originál, jinak by to klaun ani nebyl. A přitom by mělo být na každém klaunovi na první pohled poznat, že klaunem je (odhlédněme přitom na okamžik od červeného nosu). Co má tedy tým zdravotních klaunů společného? Jak už to bývá, bude jednodušší začít tím, čím se liší.

Tým zdravotních klaunů :

Každý klaun musí být originál, jinak by to klaun ani nebyl. A přitom by mělo být na každém klaunovi na první pohled poznat, že klaunem je (odhlédněme přitom na okamžik od červeného nosu). Co má tedy tým zdravotních klaunů společného? Jak už to bývá, bude jednodušší začít tím, čím se liší.

Různorodost:

Stávající více než osmdesátičlenný tým zdravotních klaunů je mimořádně různorodý. Zatímco první klauni se objevili hned v roce založení, další nadále přicházejí. Najdete mezi námi jak vystudované a praktikující činoherní herce, tak umělce, kteří čerpají své zkušenosti přímo z ulic a náměstí. Kromě herců jsou zdravotními klauny i ženy a mužové s kvalifikací pedagogů dramatické výchovy, stejně jako hudebníci, učitelé, filmaři, dramaturgové, překladatelé, jeden sklář a mnoho dalších.

Problémy jsou náš chleba”

Všechny tyto lidi spojuje zájem o zvládnutí nesnadného klaunského řemesla spolu s touhou být v blízkém kontaktu s dětmi i dospělými zdánlivě odkloněnými z proudu života do budov nemocnic a dalších institucí. Jedna ze základních klaunských pouček zní, že „problémy jsou náš chleba“. Instinktivně tedy straníme těm, kdo čelí nějakému skutečnému problému, a v rámci možností našeho radostného řemesla se jim snažíme všemi silami pomoci.

HISTORIE

Historie myšlenky zdravotních klaunů se datuje do roku 1986, kdy Michael Christensen, ředitel organizace Big Apple Clown Cirkus sdružující profesionální klauny, přišel s nápadem vyzkoušet jejich přítomnost na dětských lůžkových odděleních. Již jako koncept to bylo zavedeno v presbyteriánské nemocnici v New Yorku.

Zjistilo se, že pravidelné návštěvy klaunů přispívají ke zlepšení psychického a tudíž i zdravotního stavu pacientů, a to včetně těžce nemocných. V současnosti jsou profesionální zdravotní klauni považováni za důležitou součást léčebného procesu na dětských odděleních nemocnic nejen v Americe, ale též po celé Evropě.

V roce 2013 zdravotní klauni získali certifikát z berlínské univerzity Steinbeis Hochschule Berlin, na mezinárodním institutu pro Zdravotní klaunování (International Institute for Medical Clowning). Zdravotní klaun se tak stal první organizací svého druhu na světě, která má certifikované odborníky, již navštěvují pravidelně pacienty a přinášejí jim úsměv a dobrou náladu!

autoři článku: Kateřina Slámová Kubešová a Martin Fletcher

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Fletcher | neděle 11.12.2016 14:21 | karma článku: 7,15 | přečteno: 110x