Ohlédnutí za XVII. ročníkem Art Food festivalu Na jednom břehu

Festival se uskutečnil ve dnech 24. – 25. května, jak jinak než tradičně v Letním kině Širák. Za vším stála ředitelka a dramaturgyně se svým týmem Martina Součková, která festival v pátek podvečer zahájila. 

Návštěvníkům řekla:„Každoročně na Vás kujeme pikle měsíce dopředu. Kapely jsou pro všechny milovníky hudby, tuhle funkový fanoušek rozvlní boky na domorodé rytmy, tuhle si undergroundový intelektuál pěkně tucne na drum and bass. Letošní ročník je věnován také novým návštěvníkům, kteří se nechali přilákat na výtečnou Báru Polákovou a legendu návykového funky J.A.R. a samozřejmě další skvělé kapely. Vypadá to, že ani sedmnáctý ročník nebude posledním vrcholem na naší cestě a že máme osmnáctiny na krku!“ 

Po té na pódium nastoupila kultovní kapela Zrní. Kladenská kapela v sobě pojí folk, rock i elektroniku, tomu všemu dává skvělý lesk frontman kapely Jan Unger, což bylo zřetelné i na tomto festivalu. Diváky dostali do pohybu hned první skladbou a celý jejich hodinový koncert se nesl ve skvělé atmosféře a vždy s velkým a nutno dodat zaslouženým potleskem. 

Na druhé menší stage po té zahrála kapela Slow Motion. Hlasový iluzionismus vykouzlila Antonie Nyass v doprovodu nejen Jana Melichara, který používá při vystoupení loops, elektronics a rty mu slouží na beat box, ale také baskytaristy Daveho Mendeze. Všichni si tak mohli vychutnat vystoupení alternativní elektroniky. 

Po 21-té hodině na hlavní stage vystoupila Barbora Poláková se svou kapelou. Co sdělit k již tak známé zpěvačce a herečce? Určitě je jí vlastní smysl pro ironii, což ukázala, ale vždy s úsměvem také při svém vystoupení. Její skvělá spolupráce s publikem a kapelou udělalo z vystoupení skutečné skvělou show. Nechyběly skladby jako „Nafrněná“, „Kráva“, „Po válce“ a další. 

V sobotu se pak naplno rozjel také Art Food festival, který byl s volným vstupem na Orlickém nábřeží. Pro návštěvníky akce bylo připraveno k zakoupení mnoho i netradičních jídel a pamlsků, vína, triček, módních doplňků, výborného piva apod. 

My jsme se při své sobotní návštěvě zaměřili na Busking Stage a nejprve na vystoupení Tria Le Moko. Směs židovské, balkánské či indické hudby nechali zaznít pomocí netradičních nástrojů Kateřina Gottlichová, Hearn Gadbois a Jan Klíma. Návštěvníci festivalu si tak vystoupení mohli použít k tanci i meditaci. 

Po té vystoupila písničkářka Petra Göbelová, se kterou jsme těsně před festivalem pro vás přinesli rozhovor. Petra rozezněla kytaru, své hlasivky a pomáhala si svým neodmyslitelným looperem. Publikum pobavila vtipnými texty a tak byl zasloužený potlesk na místě. 

Jako poslední na Busking Stage vystoupil Lumík. Ten opět předvedl směsici kytarových riffů, písničkářských úletů a až neskutečnou práci se svým hlasem. 

Na hlavní stage jsme mapovali vystoupení Light in Babylon. Istanbulská kapela v celé parádě představila nejen sto strunný cimbál ,ale hlavně skvělý výkon zpěvačky z Íránu Elii Kamal, která nechala rozeznít v textech nejen oblast Středomoří a jistě není náhodou, že skupina požívá velké fanouškovské základny například ve Finsku, Kypru, Maďarsku a mnoha jiných zemích. 

Ještě jsme pro vás stihli přinést několik postřehů z vystoupení The Paz Bandu z Izraele. Zpěvačka kapely Gal de Paz nezůstala nic dlužna svým kvalitám a hlasově rozezněla izraelský idie rock samozřejmě s podporou kapely. Fanoušci si jejich vystoupení s nadšením užili! 
17. ročník festivalu NA JEDNOM BŘEHU byl pořádán za podpory Města Hradec Králové v rámci projektu Regina, Královéhradeckého kraje, pod záštitou Hejtmana Královéhradeckého kraje a za podpory Ministerstva kultury. 

Na jednom břehu 2019

 

Autor: Martin Fletcher | pondělí 27.5.2019 20:18 | karma článku: 10,84 | přečteno: 14812x