Kupujete či prodáváte auto? Přijďte, poradíme, pomůžeme!

Pravděpodobně se každý z nás ve svém životě setkal či setká s nákupem nebo prodejem osobního automobilu. Po nemovitosti to zpravidla bývá v pořadí druhá nejvyšší investice v životě člověka.

Protože i u aut, zejména novějších, jde mnohdy o majetek vyšší hodnoty, není radno tuto záležitost podceňovat. Nehledě na finance, v případě vzniku sporu asi nic nedokáže člověka otrávit víc, než jak další starosti „na krku“. Doporučujeme proto, abyste i tuto záležitost navzdory dnešnímu hektickému životu neuspěchali a věnovali jí dostatek pozornosti, kterou si dozajista zaslouží. Spěch a neopatrnost se nemusí vyplatit.

Poradíme Vám, jak na to, na co se zaměřit, kde čerpat příslušné informace a samozřejmě jaká právní pravidla se Vás při prodeji či nákupu auta týkají.

Pokud automobil kupujete, máte před sebou nesnadnou volbu, volbu mezi autem novým či ojetým. Každá z těchto dvou možností má přitom své výhody i nevýhody. Největší výhodou u auta nového je jeho jistá a čistá historie. Další, a opět významnou, výhodou u nového vozu je záruka. Zcela jistě si ale za tyto výhody připlatíte, a ne zrovna málo. Nové auto je výrazně dražší, a pravděpodobně budete muset na jeho dodání i nezřídka poměrně dlouho čekat. Oproti tomu ojetý vůz bude k dispozici ihned a za podstatně nižší cenu. Nemáte u něj ale jistotu v jeho původu, skutečném roku výroby, skutečném počtu najetých km, historii a samozřejmě i jeho technickém stavu.

Dnes začneme něco málo o tom, na co se zaměřit při koupi ojetého vozidla. 

Koupě ojetého vozidla s sebou nese určitá rizika. První riziko spočívá v tzv. omlazování auta.

Snad každý se při koupi ojetého vozidla zeptá na jeho stáří. Dotazuje se tedy na rok výroby. Ten má zcela zásadní vliv na jeho cenu. Jsem přesvědčena o tom, že odpověď od prodávajícího dostanete prakticky ihned. Ale pozor. Pokud si budeme chtít tuto skutečnost ověřit, což rozhodně doporučuji, nestačí pouze nahlédnout do technického průkazu vozidla. Rok výroby v něm totiž nenajdeme. V technickém průkazu je zapsáno datum první registrace vozidla. Prodávající vám tak může jako datum roku výroby vozidla uvést datum jeho první registrace. Skutečný rok výroby vozidla se ale může významně od data jeho první registrace lišit, a to klidně i o několik let. Cena takového vozu je pak stanovena nikoli podle roku výroby, ale podle data jeho první registrace. Vy si pak v takovém případě kupujete ve skutečnosti auto starší, než si myslíte, že je.

Další riziko při koupi ojetého vozu na vás číhá v jeho původu. Vozidlo může mít právní problém. Mohlo se stát např. předmětem trestné činnosti (je kradené), může být ale také třeba po totální havárii. U takového vozidla hrozí zabavení ze strany policie. Vysokou míru obezřetnosti je třeba mít v tomto ohledu u aut dovezených ze zahraničí. Dovoz auta je totiž dobrá příležitost, jak řadu údajů o vozidle změnit. Často se např. falšují data 1. registrace vozidel, čímž se auta „omlazují“ a prodávají se, jak jinak než dráž.   

Dále je zapotřebí prověřit si historii vozidla. Nejde jen o nechvalně známou problematiku stočeného tachometru, ale ledacos o voze vám může napovědět i jeho pravidelný či naopak nepravidelný servis a samozřejmě také pojistné události řešené v souvislosti s tímto vozidlem.

V neposlední řadě je třeba důkladně si zjistit samotný technický stav vozidla. Pokud sami nejste odborníky přes auta a zejména jejich technický stav, doporučuji vyhledat v tomto směru jeho odbornou pomoc a požádat, aby pro vás vozidlo před samotnou koupí důkladně zkontroloval. Avšak ani tato kontrola nemusí být všespásná.

Při koupi ojetého vozidla jednotlivé informace, jak jsou uvedeny výše, od prodejce vyžadujte, samozřejmě všechny patřičně podložené. Jejich správnost je vhodné si ale ověřit.  

Někteří prodejci z řad profesionálů ojeté vozy takto prověřené již přímo nabízí. Pokud ale bude prodejcem soukromá osoba, je vysoce pravděpodobné, že tomu tak nebude. V takovém případě, v zájmu minimalizace popsaných rizik, byste si měli vozidlo před koupí prověřit sami. Nevíte kde a jak? Přijďte, poradíme, pomůžeme.

V dalších článcích tematicky navážeme, a budeme se věnovat tomu, od koho si lze auto koupit, jaká rizika to přináší a jaká jsou s koupí a prodejem aut spojena právní pravidla.

Mgr. Libuše Micáková, advokátka FORLEGAL s.r.o.

Napište nám na recepce@forlegal.cz a nechte to na nás.

Autor: Martin Fletcher | pondělí 27.1.2020 18:10 | karma článku: 12,38 | přečteno: 4155x