Už je potřeba sundat ANO

Oceňuji, že s myšlenkou spojení demokratických stran přišla právě ODS, která má Sněmovnu jistou. Je vámi opovrhováno, jste tzv. "tradiční" strany. Je to myšleno pejorativně. Tak to panu premiérovi ukažte. Dovolím si malý návod.

Podívejme se nejdříve na čísla posledních parlamentních voleb v roce 2017. ANO 29,64%, ODS 11,32 %, KDU 5,80 %, STAN 5,18%, TOP 09 5,31%.

Přepočteno na mandáty: ANO 78, ODS 25, KDU 10, STAN 6, TOP 09 7. Tedy v součtu mají tyto 4 strany 48 mandátů proti 78 mandátům ANO. Přitom součet volebních hlasů je 27,61 % proti 29,64 % pro ANO. Vidíte ten nepoměr? To proto, že vítěz sice nebere vše, ale je velmi zvýhodněn.

A teď si představte, že byste již tenkrát měli koalici všech čtyř stran, získali jste oněch 27,61 % (ono by to bylo více, protože té koalici by fandilo i mnoho voličů ještě menších stran). Tak byste měli dohromady dle D' Hondtovy metody 59 mandátů, zatímco ANO 64. A poměr sil by se výrazně změnil.

Takže dámy a pánové z těch vysmívaných stran, kterým já fandím, jděte do toho! Zahoďte spory, vytvořte volební (to slovo zdůrazňuji a ještě vysvětlím) koalici a poražte ANO. Překročení 20% hranice se bát nemusíte. Ta je jistá. Naopak, věřte že takové spolupráci bude fandit hodně současných nevoličů. Nehádejte se na současných preferencích, rozdělte si hlasy na kandidátkách v poměru podle posledních voleb. Počet mandátů budete mít všichni větší než teď, vyděláte všichni, neprodělá nikdo. Tedy prodělají ostatní neúčastnící se strany, a to je dobře.

Uslyšíte hodně že je to zrada na voličích. Budete zesměšňováni a vysmíváni. To vše uslyšíte ale jen od vašich nevoličů. Vaši voliči na tom vydělají. Všichni, bez výjimky.

Budete se strachovat, že voliči svým kroužkováním nějakou stranu vyšachují? Uzavřete předvolební gentlemanské dohody, že v takovém případě se zvolení vzdají svých mandátů a podstoupí své místo těm dole. A to tak, aby poměr mandátů odpovídal té předvolební dohodě.

A co po volbách? Neshodnete se na programu a další spolupráci? Nevadí. Koalici (předvolební) rozbijte, utvořte si každý vlastní klub a už jednejte za sebe. V tom klubu budete mít pořád víc poslanců, než máte nyní, nebo než byste měli, kdybyste kandidovali samostatně.

A bude někdo argumentovat tím, že to jde proti Ústavě? Ale prosím vás. Kdo by si s tím dneska lámal hlavu. Podrobnosti zjistíte na Pražském Hradě.

Možná by stálo za zvážení, jestli nepřibrat i ČSSD. Ono tu totiž už ani nejde tak o program, jako o celkové směřování země. Tento pětiblok by nasál i hodně levicových hlasů a jsem přesvědčen, že tudíž by byl vítězem voleb. Okamžitý rozpad této předvolební koalice na samostatné kluby ve Sněmovně by byl již jen logičtější. A to by bylo potřeba před volbami i zdůraznit a slíbit. 

Tak vy vysmívaní "tradiční" otloukánci, je čas to tomu nasávači dotací oplatit a vrátit.

Autor: Tomáš Flaška | středa 31.7.2019 14:57 | karma článku: 41,31 | přečteno: 7167x

Další články autora

Tomáš Flaška

Poděkování panu premiérovi Petru Fialovi

Pane premiére dnes odcházíte a odcházíte se ctí. Když jste přebíral svou stranu tak byla v troskách. Málokdo Vám věřil, přesto jste jí nakonec pozvedl a dokonce dovedl do Strakovy akademie předními dveřmi.

6.11.2025 v 13:02 | Karma: 26,33 | Přečteno: 745x | Diskuse | Společnost

Tomáš Flaška

Na našem politickém nebi vyšla nová hvězda! Matěj Hlavatý (STAN). A není snad jediná.

Kdo je tento mladý muž s tak vyhraněnými názory? Ptá se kolega bloger Václav Kříž a odpověď si ani nedal. Pouze konstatoval, že Matěj Hlavatý složil slib a hned využil první příležitost, aby vystoupil v rozpravě.

5.11.2025 v 17:56 | Karma: 23,14 | Přečteno: 815x | Diskuse | Politika

Tomáš Flaška

Šestidemolice! Těšíme se - už konečně začněte! Každý rozumný bude jásat

Tato skvělá budoucí vláda ještě před volbami neviděla rozpočet své předchůdkyně, ale už věděla, že bude špatný. Je jasné, že tento dokument ukrýval různá zajímavá tajemství a skryté manipulace.

2.11.2025 v 17:22 | Karma: 33,57 | Přečteno: 2560x | Diskuse | Politika

Tomáš Flaška

Vyžírkové invalidů

Nebo invalidní vyžírkové, pokud o tom vědí? V každém případě jsou to docela vykutálené lidské hyeny.

2.11.2025 v 6:05 | Karma: 27,86 | Přečteno: 899x | Diskuse | Společnost

Tomáš Flaška

Pokus dostat šmejdy a policejní konečná

Poslední dobou se roztrhl pytel s pokusy o podvodné vylákání peněz. Trvá to už pár měsíců. A co policie? Podívejme se na to.

30.10.2025 v 8:17 | Karma: 38,09 | Přečteno: 2923x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Na prodej je vila po Petru Kellnerovi od slavného architekta. Nahlédněte dovnitř

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera.
4. listopadu 2025  13:38

Realitní kancelář WIN & WIN reality inzeruje na svém webu vilu, která se dostala do učebnic...

Jak se nakupuje v nizozemské „matce“ českého Alberta. Ceny někdy překvapí

Řetězci Albert Heijn patří zhruba třetina nizozemského maloobchodního trhu s...
5. listopadu 2025  9:04

Řetězci Albert Heijn patří zhruba třetina nizozemského maloobchodního trhu s potravinami. V Česku...

Česko má po 13 letech světovou Miss Earth. Korunku získala Natálie Puškinová

Natálie Puškinová zvítězila na Filipínách v soutěži krásy Miss Earth. Stala se...
5. listopadu 2025  15:35

Česko má další světovou královnu krásy. Mezinárodní soutěž Miss Earth 2025 vyhrála ve filipínské...

OBRAZEM: Jak vypadá Sněmovna po večerním střetu o ukrajinskou vlajku

Tomio Okamura byl ve středu zvolen novým předsedou Poslanecké sněmovny. Jeho...
7. listopadu 2025  10:47

Předseda SPD Tomio Okamura po svém zvolení šéfem Poslanecké sněmovny nechal sundat ukrajinskou...

Zemřela herečka Věra Křesadlová. Tvář nové vlny a manželka Miloše Formana

Z filmu Intimní osvětlení
6. listopadu 2025  12:35,  aktualizováno  13:27

Ve věku 81 let zemřela Věra Křesadlová. Česká výtvarnice, divadelní a filmová herečka i zpěvačka...

Řídit cestovku a zároveň být mámou tří dětí? Jde to, říká Nicole Etemike

Nicole Etemice, provozní ředitelka Blue Style
8. listopadu 2025

Dá se zvládnout náročná manažerská pozice a současně péče o tři děti, z nichž nejmladšímu je teprve...

KVÍZ: Co víte o diamantech?

Diamantový kvíz, ilustrační fotografie
8. listopadu 2025

Až do konce listopadu se na iDNES.cz soutěží o milionovou diamantovou výhru od společnosti Arete...

Hovězí drasticky zdražuje, svíčková může být brzy luxus jako ústřice

ilustrační snímek
8. listopadu 2025

Premium Klasická svíčková nebo rajská s plátkem hovězího masa se brzy můžou stát luxusní záležitostí. Cena...

Dealeři jsou i mezi dětmi. Potíží s drogami přibývá, ředitelé škol volají o pomoc

ilustrační snímek
8. listopadu 2025

Premium Žáky na chlapeckých záchodech ve středu překvapil pronikavý zápach konopného kouře. Řekli to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 1463
  • Celková karma 28,17
  • Průměrná čtenost 2871x
Co mě štve, o tom rád napíšu. Ale i rád něco pochválím. Mám rád hory, lyžování a horské kolo. Živím sám sebe a svou rodinu, nejsem u nikoho zaměstnán, ani nikoho nezaměstnávám. Pracuji si sám za sebe, pro sebe, své klienty a samozřejmě i státní kasu. Nebereme žádné dávky ani podpory. Nic jsem nezprivatizoval ani nezrestituoval. Pokud chcete, napište mi: tflaska@seznam.cz. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.