Lyžovat v Krkonoších? Pro psychicky odolné, to ano.
Začalo to vybíráním parkovného. Jev v Alpách ojedinělý, u nás běžný. Tak jak jsou výjimky v Alpách, že se tam vybírá, jsou i výjimky u nás, že se nevybírá. Tady se v jednom nejmenovaném krkonošském středisku vybíralo. Tedy česká většinová záležitost.
Cena permanentky nebyla nejvyšší, kolem 400 Kč na den. No dobře. Počasí skvělé, lidí málo a já se při svých hodně přes 40 začal zase po dlouhé době učit něco nového. Jízdu na prkně má odrostlá dítka zvládají bravurně a tak nechci zůstat pozadu. Sice si to za ten den sjedu pouze několikrát, tak za jednu jízdu dám hodně, ale to mě nemrzí. Na učení má areál upravené a pozvolné sjezdovky jak dělané. Tak se trápím, padám, tluču, ale bojuji. I dětský vlek asi na třetí pokus zvládám až nahoru.
Přichází doba oběda. Pán středních let bez jakéhokoliv úsměvu, ba téměř beze slova, nám v bufetu vydá námi požadované tekutiny a poživatiny. No trocha úsměvu by neškodila. Určitě ten den nemůže být nijak přetížen. Tolik lidí tam není. No asi bych chtěl moc. Faktem je, že proti Alpám tam necháme za stejné nápoje a jídlo tak polovinu, ale na naše poměry i tak dost. Celkem v pěti lidech asi 450 Kč. A pak přijde první úder. Pokud chceš na WC, tak ti klíč půjčí za 5 Kč. To není záloha na klíč, to je poplatek. Těch 5 Kč je proti té útratě zanedbatelných, ale má to zapotřebí? Stojí mu to za to, že nás naštve? Že už nepřijdeme? Asi jo. Přijdou totiž jiní a on to ví.
Navečer se odhodlám, že zkusím velký vlek. Nebojím se ani tak sjet sjezdovku, na to už jsem se cítil, jako spíš vyjet ten rychlý, dlouhý a prudší vlek nahoru. Teď přišel ten okamžik startu. Celý rozechvělý se se stupňujícím pulsem přibližuji k nástupišti. Ležérně postávajícího vlekaře upozorním, že jsem na tom poprvé, ať mi to prosím zpomalí. Asi jsem ho neměl rušit z jeho nicnedělání. „Já vám to nandám pane“, velká ochota, říkám si, že by se fakt už blýskalo na lepší časy? Ale pak přišel ten úder, který mě zase vrátil do české reality: „Ale to jste se měl naučit jinde!“ vyštěkl. „A kde?“, ptám se. „Třeba ve škole.“ Říci jsem už nemohl nic, byl jsem kotvou vymrštěn na trasu vleku.
A tak jsem se zase zamyslel. S malými dětmi, když jsme lyžovali v Alpách a ony se jen objevily na nástupišti, vlekaři vždy hned vleky zpomalovali, na lanovky nasazovali a jenom se při tom usmívali. Nezapomenu na mého synka, který ve svých 6ti letech toto vše už perfektně zvládal a cítil se vždy dotčený, když mu vlekař pomáhal. „Já sám, já sám“ na něj naštvaně volal, čemuž samozřejmě vlekař nemohl rozumět. A že by někdo nějakému neumětelci něco vyčítal? To si snad ani nejde představit. Žena jednou v Rakousku nastoupila do špatného Skibusu a když asi po 500metrech zjistila, že jede jinam, šla řidiče poprosit, aby jí zastavil, že se spletla. Nezastavil, otočil se a odvezl ji zpátky.
Placení za WC? Placení za parkoviště? Nerudní hospodští? Co to je?
Nedá se popřít, že to u nás vyjde celé levněji. I proto je u nás na horách pořád plno, hlavně ale cizinců. Oni si totiž nejdou moc zalyžovat, to jenom doplňkově. Oni si to 2-3x sjedou a pak jdou do hospůdky. Pivo za 20 doma nemají a o to jim jde. Protože máme na horách chalupu, vyjde to i mě doma o moc levněji. V zahraničí to ubytování platit musím, tady ne. Jezdím na chaloupku pravidelně. Ale poslední léta už jen na běžky. Tu sjezdovku jsem po několika letech opět jednou otestoval a mám na dlouho zase dost.
Ten rozdíl je prostě v lidech. Já si chci dovolenou užít. Příjemně prožít. Nechci v každé restauraci hlídat, jestli mě náhodou neoberou. Chci mít kolem sebe příjemné prostředí. Já mám v těch Alpách dojem, že jsem pan host, kterého tu rádi vidí, snesou mu modré z nebe a budou se modlit abych přijel zas. V Krkonoších mám dojem, že jsem ten oslíček, co se má otřást, pak zmizet a už neotravovat. A řeknu vám, já si fakt radši připlatím, ale ty zážitky, co dokážou pokazit celý den, ba třeba i celou dovolenou si rád odpustím.
A o tom to je. I když to bude dál, letos strávíme týden opět na Alpských sjezdovkách. Bude to sice dražší týden, ale mnohem příjemnější.
Tomáš Flaška
Mikromanagement zbídačelých českých cestovatelů
Vláda, musím uznat, dokazuje každým dnem svou pověst sboru snaživých komiků. Naposledy v souvislosti s íránskou krizí.
Tomáš Flaška
1938, 1948, 1968. Jaké byly rozdíly?
Magická osmička na konci letopočtů 20. století se do našich dějin navždy smutně vepsala. Bude pokračování?
Tomáš Flaška
Kdo všechno hodil Ukrajinu přes palubu, a proč
Dnes jsou to čtyři roky, co ruská vojska vtrhla na Ukrajinu. Válčí tam již déle, než válčila za 2. světové války, postoupila podstatně méně.
Tomáš Flaška
Jak to tedy u nás je s tou nezávislou justicí?
Velmi, velmi zajímavě. Stačí si chronologicky sestavit vyjádření Andreje Babiše v kauze Ptačí hnízdo a nestačíte se smíchy za břicho popadat.
Tomáš Flaška
Uhři jsou Uhři a je jedno jestli dolní nebo horní
Požadavek na Chorvatsko, aby povolilo přes své území přepravu ruské ropy dopravené po moři, se snad ani nedá slušně pojmenovat.
| Další články autora |
Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu
Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...
O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku
Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...
Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech
V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...
Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou
Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...
Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce
Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...
Mezinárodní den žen je zpět. Kam vyrazit? Deník Metro nabízí zajímavé tipy. Od výstavy po wellness
Rok se s rokem sešel a opět je tu Mezinárodní den žen (MDŽ), který připadá každoročně na 8. března....
- Počet článků 1494
- Celková karma 31,10
- Průměrná čtenost 2844x



















