Jaroslav Fišer
- Počet článků 72
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1576x
Seznam rubrik
Jaroslav Fišer
Tajemné mlčení posádky MH 17.
Není náhodou, že mediální zdroje v USA a v Evropě začaly používat jinou rétoriku k pádu letadla na Ukrajině. Místo prvotního „ruského zločinu (či zvěrstva)“, kteréhož termínu se ihned chytla média, používá již termín „tragická nehoda“. Lze usoudit, že něco nebude s pádem letadla v pořádku, protože pokud by sebemenší důkaz potvrzoval prvotní názory o sestřelení separatisty, tak by byl dokumentován a oficiálně uveden.
Jaroslav Fišer
Islám do škol Chládek zmrazil
Věřme, že logickým vyústěním ohlasu velké části společnosti na projekt „Muslimové očima českých školáků“, je odvolání podpory MŠMT. Ministr Chládek si jasně vyhodnotil, že v současné době takový projekt vyvolá jen diskuze, které se stanou politickým problémem. To ale žádná strana před komunálními volbami nechce. Stejně tak je možné hodnotit vystoupení předsedy ODS p. Fialy, který se připojil ke kritice rozpínavosti islámu. Z jeho facebooku lze vybrat jen jednu základní větu „Ukazuje se, že řada dobře myšlených multikulturních koncepcí úplně selhala“.
Jaroslav Fišer
Portfolio v EU není totéž co Portmonka
Asi tak by se dalo argumentovat v současném hodnocení významu přiděleného postu. Na druhé straně, co do mlýnku dáme, to z něj vyleze. Pokud se podíváte na jiné kandidáty, tak se zpravidla jedná o bývalé vysoké politiky, které chce do Bruselu uklidit nejsilnější politická strana. Kromě vysloužilců to mohou být skokani v politice, kteří se hvězdou politiky v konkrétním státě mohou stát. Na vysloužilce komisařka z ČR zatím nevypadá, a bude-li hvězdou, ukáže teprve čas.
Jaroslav Fišer
Proč se bát šátku-aneb Frantíci se taky dříve smáli.
Doznívající ohlasy v ČR o nošení šátku, jako symbolu islámu ukazují, že jako společnost se neumíme poučit na chybách druhých. Prozatím obhajobu šátku můžeme zaznamenat z balkonu politického divadla (ombudsmanka), nebo z úst bývalých, často kontroverzních, politiků. K nim se přiřadil i bývalý ministr školství E. Zeman, který se má stát „školským ombudsmanem“. Nejde však o osobu nového oborového ombudsmana (rétorikou jeho jmenovce o „slimáčka hledajícího kapustičku“), ale mnohem závažnější problém. Snad se nedočkáme situace, kdy učitelům bude doporučováno vyřadit z výuky autory píšící proti myšlenkám islámu, jako např. Voltaire, Darwin, Diderot a jiní.
Jaroslav Fišer
Ukrajina? Je čas na štípání dříví.
Současný vývoj situace na Ukrajině ukazuje, že některé mediální hry pomalu končí. Na jedné straně končí propaganda Ukrajiny o tom, jak armáda úspěšně separatisty žene do Ruska, na straně druhé, se ukazuje, že Rusko od her přistupuje k řešení problému. Pochopitelně, podle svého. Jen velký idealista si mohl myslet, že řešení situace v závěrečné fázi, a na svém dvorku, ponechá Putin v režii USA a EU.
Jaroslav Fišer
Obhajovat šátek je neznalost!
Přesto, že na toto téma bylo napsáno mnoho slov, tak jejich obsah nepopisuje pravou podstatu věcí. V tuto chvíli nemyslím diskuzi o škodlivosti či prospěchu pronikání islámu do Evropy. Zde se naše společnost většinově shodne, že cítí reálné nebezpečí ohrožení hodnot, které vyznává. Jedná se o vysvětlení paní ombudsmanky. Pokud je skutečně takové, tak máme problém především s paní Šabatovou a vznikem privilegií pro muslimskou komunitu. Její zdůvodnění rozhodnutí je samo o sobě chybné.
Jaroslav Fišer
Slibuji na svou čest, že veřejné peníze brzy rozkradu!
Komunální volby startují reklamní orgie marketingových firem. Řada adeptů na komunální poslance učinila zásadní, přímo cimrmanovský úkrok stranou tak, aby mohla vyrazit radikálně novým směrem. Na základě nově získaného směru, známé i neznámé tváře, slibují hory a doly i s tyrolákem v klobouku. Bohužel, některé provařené ovary se již neobjevují na bilboardech, a chytře zůstávají trochu vzadu na kandidátce.
Jaroslav Fišer
Válka na Ukrajině, a všechno je na P…
Petro Porošenko potkal pápu Putina při pikniku papalášů. Při předávání pozdravů podal pravici prvnímu protivníkovi. Přitom přítomní poskoci proevropské party posílali pobavené pohledy pro pisálky. Paní principálka party poskoků propnula prsa, přičemž pátravě pomrkávala po paláci proslaveného panovníka. Podívejte, přece platí parita. Parta prvá, proukrajinská, posílá především prachy pro potravu pušek, parta proruská posílá pomoc potravin pozůstalým po městě, plus pancéřovky.
Jaroslav Fišer
Konkurs na muslimskou školu v Brně je vyhlášen!
Co vše může způsobit šátek na hlavě studentky, jsme již zažili. Při přemýšlení na kterou stranu názoru se postavit, zda na ombudsmanskou či soudcovskou, se zároveň pokouším si představit, co by se stalo, kdybych v roce 1992, při misi UNGCI v Iráku, vyrazil do ulic Basry či Rijádu v zaříznutých kraťasech, s košilí přes rameno a síťovkou piva. Asi by tento blog psali moji sirotci, v lepším případě bych si po večerech vydloubával zbytky kamení z hlavy posledními prsty.
Jaroslav Fišer
Lze dnes měřit morálku novinářů?
Tato myšlenka mě pronásleduje již dlouho. Stejně, jako třeba měření u advokátů, bankéřů, politiků, směnárníků, prostitutek, lékařů a dalších. V současné době je to především novinář, který je schopný ve velkém zasáhnout společnost, a velké části vnuknout myšlenkou odlišnou od skutečné reality. Krize na Ukrajině je toho příkladem, protože zde prožíváme přímo dezinformační orgie.
Jaroslav Fišer
Merkelová na Ukrajině léčila paranoiu státníků
Návštěva německé kancléřky na Ukrajině je podle většinového německého tisku pokusem, jak přimět Porošenka k tomu, aby se pokusil domluvit se separatisty a Ruskem. Musí uspět, protože řada německých bosů firem začíná stahovat kalhoty. Šéfová je předem pasována do role, která jí údajně sedí nejlépe – smiřovat rozhádané strany. Řada německých politiků totiž pomalu začíná tlačit na pilu a volají po ukončení sankcí, které v případě prohloubení vážně ohrozí Německo. Bohužel, ani první prohlášení ukrajinského prezidenta po setkání s kancléřkou, se nevyhnulo odlišné interpretaci pomoci, kterou paní Merkelová slíbila Ukrajině.
Jaroslav Fišer
Ukrajinci se plaví na Titaniku a Jaceňuk kormidluje…
... a my jsme momentálně v jiné dimenzi paralelního vesmíru. Jinak si nelze vysvětlit šílenosti kormidelníka ukrajinského Titaniku, kterému do ouška hrají v orchestru generální tajemník NATO, ministryně zahraničí EU, prezident USA a řada dalších politiků. V podpalubí tančí pracovníci světových médií, v kotelně přitápí užiteční idioti – čtenáři a diskutující, všichni v jednom sboru papouškují stále stejnou mantru obsahující zjevné hlouposti. To přece nemůže být náš skutečný svět, protože v té naší dimenzi se lhalo jen tak, aby to bylo alespoň trochu uvěřitelné (pravidlo dezinformace č. 1 – lež musí obsahovat alespoň 90% pravdy). V naší dimenzi nemůže ministryně ukrajinské vlády odsouhlasit humanitární konvoj a její premiér ten samý konvoj nazve agresí. V normálním světě nemůže premiér Ukrajiny vyhlašovat sankce na plyn a zároveň na tiskovce prohlásit, že v případě chybějícího plynu z Ruska bude zima krutá a plyn bude chybět. V normálním světě se nemůže dít, že vláda státu, který vyváží 30% veškeré produkce do Ruska (v některých oborech více jak 50%), se bude chovat tak, aby tyto ekonomické vazby přetrhala. Proto musíme být v jiném vesmíru, kde základní pravidla neplatí.
Jaroslav Fišer
Je politiku USA řízena hlupáky?
Politika USA je jako boj kozáckého atamana, filmového Tarase Bulby, který musel zabít svého syna Andrije, se slovy „Já jsem tě zplodil, já tě taky zabiju!.“ Ve snaze odstranit Bašára Asada v Sýrii zplodili i současnou hydru - ISL, islámské fundamentalisty. Jako by pes pokousal svého pána a nyní ho pán musí nechat utratit. Jinak si nelze vysvětlit slova amerického ministra zahraničí, které uvedla agentura AFP "Islámský stát je hrozbou, která se vymyká dosavadním představám o terorismu. Musíme být připraveni na všechno," varoval Dempsey. Islámský stát je podle něj víc, než teroristická skupina, protože jeho základem je nejen extrémní ideologie, ale i vyspělá bojová strategie a taktika. "Plus mimořádně dobré financování," dodal Dempsey.
Jaroslav Fišer
Krvavý budíček USA a EU
Poprava novináře v přímém přenosu šokovala celou Ameriku. Nejen ji. Je to budíček i pro EU a pro ty, kteří ještě nepochopili, že část islámského světa je v jiném století. Je tomu skutečně tak – podle jejich kalendáře brzy začne rok 1436. V tu dobu se u nás v Jihlavě vyhlásila Basilejská kompaktáta, která definovala vztah mezi církví utrakvistickou a církví římskou. Vytvořil se tak vzájemný minimální konsensus a byla výsledkem husitských válek. Tuto historii připomínám proto, abychom si uvědomili, jak daleko je islám od Evropy a USA.
Jaroslav Fišer
Hra o Ukrajinu - příliš velká sázka! /infurianto-rozzuřeně/
Agresivita bojů na Ukrajině naznačuje, že v sázce je mnohem víc, než deklarovaná demokracie. Ukazuje se, že se ukrajinská armáda snaží zvítězit, ať to stojí, co to stojí. I když zvítězí, tak je nepředstavitelné, že na východním teritoriu si současná vláda získá nehynoucí vděk osvobozených mas. Výsledkem za cenu humanitární katastrofy bude silné rozvrácení státních struktur, politických stran, občanských iniciativ a skrytý či otevřený vzdor. O ekonomických ztrátách ani nemluvě. Proč je tedy nutné dotáhnout tento boj do konce? Pro zodpovězení je nutné znát, co konfliktu předcházelo. Ponechme stranou události Majdanu, které pro silnou dezinformaci všech zúčastněných nelze vysvětlit. I ty jsou totiž jen následkem mnohem širších souvislostí. Rovněž ponechme stranou vznik SSSR a vztahy s Ukrajinou, jako jedním státem svazu. Místo toho se zaměřme na počátek rozpadu SSSR, který celou situaci v regionu definoval.
Jaroslav Fišer
Ukrajina – ztráta reality může být počátkem války.
Stačí jednoměsíční analýza prohlášení řady představitelů EU a USA a najednou zjistíte, že nikdo z nich neměl žádné otázky k tomu, jak celá situace na Ukrajině vznikla. Místo toho měli jen hotové odpovědi a názory. To je velmi špatná zpráva pro občany, protože ptát se a snažit se získat informace vedoucí k objektivnímu pohledu, je základ kritické analýzy. Místo toho, slyšíme hotové odpovědi, které se neliší, což samo o sobě by mělo nabádat k pozornosti. Americký kongres diskutuje o vyzbrojování Ukrajiny, vlády EU už ví, že humanitární konvoj je ve skutečnosti trojským koněm a Putin se chystá v projevu na Krymu spolknout Evropu. Tuto hysterii následuje i většina tisku, který místo kladení otázek a otazníků předvádí jen samé vykřičníky. Postupně se tak veřejnosti vnucuje jen pohled námořníka ponorky, který se dívá na celou situaci přes úzký periskop. Celkový pohled, a jak to vše začalo, už není důležitý.
Jaroslav Fišer
Špioni mocností – přihlaste se na úřadě!
Současný apel německé vlády, aby se agenti cizích mocností pracujících na ambasádách a obchodních zastoupeních přihlásili k evidenci, je nutno sledovat s trpkým úsměvem a pobavením. Představa, že vzniknou fronty agentů u přepážky k registraci, je fantastická. Proč ale racionální Němci takové výzvy svým spojencům adresují? Práce agentů výzvědných služeb je přece součástí vládní politiky většiny států. Pokud tomu tak není, tak to svědčí o politické naivitě. Klasická špionáž a sledování komunikačních zdrojů a médií je v určité míře nedílnou součástí diplomacie. Té diplomacie, která v lepším případě Vás hladí jednou rukou po vlasech a druhou Vám prohrabává kapsy. V tom horším případě Vás drží pod krkem a bez obalu Vás šacuje, včetně všech myslitelných úkrytů.
Jaroslav Fišer
Kdo tají výsledky maturitních zkoušek?
Na serveru CERMAT, kde jsou zveřejněny výsledky maturitních zkoušek, došlo dnem 6.8.2014 k zásadní změně. Zřejmě zásahem vyšší moci byla data z maturit znepřehledněna tak, že běžný čtenář se téměř nic nedoví. Pro porovnání je možno uvést srovnání stavu před i po zásahu. Původní zápis byl přehledný a jasný, který umožnil jasně identifikovat školu. REDIZO \ 600001234\ Gymnázium, adresa\ A\ 39\,3 \44\ 3\ 0 \41\ 1\ 63.5812 ............... ŚKOL-OBOR\ 600001234\ GY8\ A\ 27,1\ 16\ 1\ 0\ 15\ 0\ 65.7053 \. Tento zápis v prvním řádku nám jasně identifikuje školu jako celek, tj. její přidělené číslo v evidenci REDIZO 600001234, název školy, její adresu, kraj a v dalších sloupcích statistické parametry až po percentilový výsledek školy podle oborů, kde žáci maturovali. V druhém řádku ŠKOL-OBOR je uveden obor, který se na výsledku podílel, v tomto případě osmileté gymnázium. Pokud bylo na škole více oborů gymnázia, nacházel se tento zápis u každého oboru. Dnem 6.8.2014 ale došlo k zásadní změně, která data tají! Je ponechán jen údaj k oboru školy, REDIZO číslo vylepšené o přilepené GY8 (toť pro znesnadnění hromadného vyhledávání v databázi a horší identifikaci školy), zcela vymizel název a adresa školy. Co tím CERMAT sleduje a kdo k tomu dal pokyn? Zašifrovaný zápis vypadá takto............................................................................ ŠKOL-OBOR\ 600001234GY8\45,3\ GY8\ A\ 34\0\ 0\ 34\ 0 \34\ 75.5968\ - což je o ničem.
Jaroslav Fišer
Máme státní, veřejné, soukromé a církevní děti. (III.díl)
V předchozích dílech jsem řešil otázku právního postavení jednotlivých zřizovatelů škol a právo na vzdělání ve vazbě na rozdílné financování žáků různých zřizovatelů z veřejných rozpočtů. Nedávno na internetových video diskuzích pan ministr školství Chládek prezentoval grafy v podobě modrých koleček (viz můj článek „Kolečka pana ministra“). S elánem a s chutí jemu vlastní, dokazoval na modrých kolečkách, že soukromé základní školy vlastně dostávají nejvíc, u středních škol zase nejvíc dostávají církevní školy. A že je tedy důvod krátit. Nabízí se podezření, že úderné grafy, v podobě modrých koleček pana ministra, nakreslil někdo, kdo se mu chtěl pomstít. Jen tak si vysvětlit, že čtverec lze vydávat za kolečka. Tvrdit, že zřizovatelé státních, krajských a obecních škol si přece také platí provozní náklady ze svého, může projít jen u nás. Jako kdyby stát, kraj a obec měla soukromé zdroje, které nepochází z peněz daňových poplatníků. Tedy těch, kteří si na soukromé škole znovu sáhnou do své peněženky pro zdaněné peníze a zaplatí školné zvolené soukromé škole. Dnes v důsledku snižování dotací i na státem nařízený a kontrolovaný standard.
Jaroslav Fišer
Máme státní, veřejné, soukromé a církevní děti. (II.díl)
V předchozím dílu jsem krátce řešil otázku práva na vzdělání a systém, který po roce 1989 postupně vznikl. Každé dítě v ČR dostává na vzdělávání podporu od státu podle toho, jakého zřizovatele si zvolí. Je tedy potřebné podívat se na konkrétní skupiny škol. Celý problém se otevřel v důsledku vyrovnávání státu s církvemi. Církevní škola je zřizována církví, tedy soukromou právnickou osobou. Svojí právní podstatou je soukromou školou. I přes všechny bohulibé cíle je tomu tak. Nebyl racionální důvod dělit vzniklé soukromé školy na kategorie a podporovat je rozdílně. Historicky se tato podpora vyvinula, protože v politické úrovni křesťanské politické strany stály často na vahadle rozhodování, a uplatnily tak svůj pohled při rozvoji soukromého školství. Argument, že církevní školy jsou přínosem pro společnost je stejný, jako argument ve prospěch ostatních soukromých škol. Převážná většina soukromých škol vznikla za účelem vzdělávat svobodně, prosadit nové pohledy a odstranit předchozí vliv ideologie ve školství. Jen velmi málo soukromých škol šlo do nejisté budoucnosti s cílem udělat z toho byznys. Nehledě na to, že z dotací, které jsou nastaveny a mají zajistit standard vzdělávání, se ani zbohatnout nedá.
Jaroslav Fišer
Máme státní, veřejné, soukromé a církevní děti. (I.díl)
Ústavní právo není pro každého I když na první pohled děti jdoucí do školy vypadají zpravidla stejně, jejich postavení, práva, podpora státu a celé vzdělání ovlivňuje, kdo jakou školu zřizuje. Politická a odborná reprezentace státu se od roku 1989 vzmohla na komplikovaný systém dělby dětí podle určitých kategorií. Přitom celá změna společnosti měla zajistit více rovnosti, demokratické principy a svobodný přístup ke vzdělávací cestě. Místo toho politické poměry sešrotovaly zaručené reformy školství. Z rozvoje nové generace a její přípravy na světlé zítřky našich občanů ve svobodné Evropě, se stal předvolební kapitál politických stran. A zcela se vytratil základní smysl pro podporu aktivních a iniciativních lidí, kteří ve svobodné vzdělávání budoucí generace věřili. Rovněž věřili v zaručená práva.
Jaroslav Fišer
Kolečka pana ministra školství!
Pokud si myslíte, že se pan ministr Chládek dal na sport nebo se stal přidavačem u zedníků, tak jste na omylu. Stejně tak se autor nechce dotknout myslivny pana ministra. Pan ministr s modrými kolečky na grafu mává na tiskovkách a na internetu při vysílání živých diskuzí, a zdůvodňuje tak, proč vlastně odebrat církevním a soukromým školám peníze. Pokud si je pan ministr namaloval sám, tak by jen dokumentoval, že středoškolskou geometrii zvládl. Pokud si je nechal odborně vypočítat a namalovat od svých podřízených, tak se začínají kruhy jevit jako snaha zmanipulovat fakta a jsou úplně šišatá. Mám obavy, aby kolečka nezačaly žít svým vlastním životem, jako kdysi bojlery z Červeného Hrádku.
předchozí | 1 2 3 | další |