Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

JZ

Inkvizice ve Španělsku a spřátelených zemích měla úplně jiné konkrétní důvody než nějaký knihtisk. Knihtisk byl na dálném východě mnohem rozšířenější než v Evropě a upalování čarodějnic nikde. Konkrétní popisy čarodějnických horeček jiných než byly hony na nové křesťany, no studoval jsem jen jeden od Marina Sanuda (známý, střízlivý, a detailní benátský kronikář 16. stol.) knihtisk nikde, byl to případ papežské úřední horlivosti, to je všechno

závěr: teze spojení knihtisku a upalování čarodějnic je blbost

1 1
možnosti
Foto

Však nikdo netvrdí, že knihtisk byl jediný faktor ve hře. Knihtisk byl jen zesilovač náboženského fanatismu. Zkuste ten blog číst ještě jednou. Neříká to, co kritizujete.

Knihtisk Východě takový nebyl. A taky tam nebyl knihtisk v našem pojetí. Viz třeba tisíce čínských znaků, ne něco přes 20 jako latinka.

Vysvětlete to těm vědcům, kteří to studovali - viz odkaz na konci blogu.

1 1
možnosti
MB

Existoval kdysi dávno Nekorektní blog Petra Kubáče. Ten na téma vynálezu knihtisku zveřejnil v r.2020 tuto úvahu (je to dlouhé, takže opisuji úryvky):

Od knihtisku k válce, k Internetu a nové válce.

1448 spustil Johanes Gutenberg svou první moderní tiskárnu. Do roku 1455 vydával jen drobné několika-stránkové tisky, ale 1455 vydal první tištěnou Bibli. Bible byla hlavní tiskovinou 15. a 16. století a je nejvydávanější knihou dodnes. Dříve nebo později se Bible ocitla v každé (bohatší) domácnosti, což nebylo v době ručně psaných "klášterních" biblí zvykem. Katolická církev halasně bila na poplach. Šíření (náboženských) informací mimo její dozor ("kacířství") - je třeba zasatvit a potrestat, protože to může "rozvrátit dosavadní svět".

Předpokládejme, že od určitého termínu měla každá gramotná rodina svou tištěnou Bibli, ve které si četli a nemohli si nevšimnout rozporů mezi v Bibli popsanou "teorií" a mezi "praxí" provozovanou papežovými biskupy. Tento rozpor se dostal do lidového podvědomí. Roku 1517 Martin Luther tento rozpor zcela jasně "na plnou hubu" definoval a popsal ve svých 95 tezích, které se (knihtiskem!) rozšířily po Evropě jako požár. Po roce 1517 člověk, který nechtěl plivnout na vlastní inteligenci musel dát za pravdu buď Papeži, nebo Lutherovi - třetí cesta už nebyla. Výsledkem byla vlna "exkomunikací kacířů" včetně samotného Luthera a vznik reformovaných (protestantských) Evangelických/Lutherských/Kalvínských církví.

Od roku 1517 protestantské náboženské hnutí rostlo a sílilo, až situace došla k tomu, že pro obě větve křesťanského náboženství nebylo v Evropě fyzicky, mocensky a "byznysově" dosti místa. Výsledkem byla Třicetiletá Válka, která začala 1618 a skončila 1648. 1653 nechali Habsburkové na oslavu svého vítězství nad "kacíři z Česka" postavit Mariánský sloup, který v nadšení z osvobození od habsburské monarchie nechal strhnout pražský anarchista Franta Sauer v roce 1918 a lidi mu ochotně pomáhali.

2 0
možnosti
MB

Dnes jiní lidi chtějí na stejném místě postavit jeho kopii, jakoby jsme se cizím vládcům a náboženstvím klaněli málo.

Tedy máme dnešek.

Kdy se rozšířil Internet - jako nové sdělovací médium? Od roku 1998? Teď jsme v době, kdy bývalí monopolní "vykladači pravdy" křičí, že šíření informací mimo jejich dozor (="fake news") je třeba zastavit a potrestat, jinak dojde k "rozvratu dosavadního světa". Lidi si čtou na Internetu, cokoliv najdou, přemýšlejí o čem chtějí, bez regulace a státní kontroly. O rozporu mezi "mediální realitou" a pravdou si cvrlikají už i vrabci na střeše.

Nyní čekáme na "nového Luthera", který tento rozpor zcela jednoznačně definuje tak, že bude plivnutím na vlastní inteligenci - snažit se akceptova jeden i druhý výklad reality zároveň. Otázka je je jestli toto zásadní prohlášení bude mít podobu nějakého filosofického traktátu. Což takhle migrační krize 2015 a nezpochybnitelné lhaní kolem ní - není tohle moderní alternativa lutherovských 95 tezí? Co nastane potom? Porostou "alternativní" společenské struktury "fašistická" a "populistická" = "kacířská" inteligence, kultura, politická hnutí, která se budou drát o moc - až prostor pro aktivity obou frakcí bude tak malý, že vypukne válka ?

Poznámka na závěr:

Píšu vynález Internetu! Nepíšu Facebook, Google a další, kteří jsou jen hniloba této původně svobodné technologie.

1 0
možnosti
JK

Nevím, od koho jste za minulého režimu slýchal, že vzdělání a šíření informací vede automaticky ke správnému názoru v politice a k pravdě vůbec", ale zase takoví tupci bolševičtí propagandisté v letech, kdy jste to mohl slýchat, už nebyli. Jan Amos Komenský byl sice toho názoru, že když z lidu zmizí nevědomost, ustanou války, a dále, že by měl vládnout sbor mudrců, aby došlo k nápravě lidstva, a že pro lepší dorozumění mezi národy bylo podle něj třeba zavést novou řeč, které by všichni rozuměli. Napsal to do svého spisku Via lucis, který se zabývá pansofií čili vševědou, avšak odpusťme Učiteli národů jeho naivitu, jelikož byl průkopníkem.

A co je na tom divného, že se spolu s moudrými myšlenkami šíří zároveň násobně víc nesmyslů? Bylo to tak vždycky, jen dříve neměly hlouposti takovou "oficiální" publicitu (což neznamená, že se nešířily). Toto omezení však s nástupem internetu a potažmo sociálních sítí padlo a vznikl problém, který se už poměrně dlouho a bezúspěšně snaží řešit řada lidí. Teď na něj upozorňujete i vy.

Ještě bych chtěl poznamenat, že já jsem se učil, že Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg vynalezl knihtisk roku 1440 bez znalostí východních technologií tisku z výšky. Avšak datum není podstatné. Letopočet, který uvádíte vy, se ovšem vztahuje na počátek masového používání knihtisku.

0 0
možnosti
Foto

No, byli takoví tupci. Možná záleží na městě, kde do žil.

Ale napsal něco takového snad Lenin, tak to někteří komouši opakovali. Slyšel jsem to od nich.

Není nic divného na tom, že se technologie dají i zneužít. Jen to konstatuju.

0 0
možnosti
Foto

Naprosto brilantní úvaha, Honzo. Skoro jste mi připomněl mou přednášku na téma „Způsobila délka žirafího krku studenost zmrzliny?,“ kterou jsem pronášel před narvaným sálem a všichni dva posluchači, z nichž první, jak se později ukázalo, si mou přednášku spletl s prezentací výhodného nádobí za skvělou cenu a druhý, jak se rovněž později ukázalo, byl silně nahluchlý, ji ocenili mohutným potleskem s ovacemi vestoje.

4 0
možnosti
Foto

No, není to moje úvaha. Autoři jsou uvedeni v blogu úplně dole. Ale měl bych vědecký důkaz, že čápi nosí kluky, ale taky jen převzatý. Viz https://blog.idnes.cz/fikacek/vedecky-dukaz-ze-cap...

0 0
možnosti
  • Počet článků 326
  • Celková karma 20,99
  • Průměrná čtenost 3079x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.