Způsobil knihtisk upalování čarodějnic?
Dnes pozorujeme, že v knihkupectvích můžeme najít knihy prakticky od všech nositelů Nobelovy ceny za literaturu a dalších světových spisovatelů. Ale na druhé straně i spoustu nesmyslů a poklesné literatury. Zdá se tak, že šírení informací nám zpřístupňuje na jedné straně absolutní špičku kvality, ale na straně druhé i podprůměrný škvár.
Na sociálních sítích je to ještě horší. Knihu vám nevydá leckdo, nakladatelství jsou celkem náročný filtr, i když jak které, že. A pokud si chcete vydat knihu sami, jde to, ale připravte si třeba sto tisíc. A to je taky filtr. A je to fuška ji napsat. Ovšem na sociálních sítích napíšete status nebo komentář zcela zdarma a za pár vteřin, ne za rok či několik let jako knihu. Takže kvalitní názor aby člověk na sociálních sítích pohledal.
Nebo když existovaly jen filmové foťáky a fotografie se šířily nejvíce časopisy, byla kvalita fotografií v mediálním prostoru slušná. Soukromové fotografie zůstávaly doma a jejich množství bylo limitováno z dnešního hlediska těžkopádným získáváním (vyvolávání filmů a fotografií nebo fotolab). S digitálními fotoaparáty a pak zejména s foťáky v mobilu za podpory internetu se sice začaly hodně šířit skvělé fotografie, ale fotografický „odpad“ snad ještě mnohem víc.
Vynález knihtisku v roce 1447 velmi zrychlil a usnadnil tisk nejen sebou samým, ale i tím, že značně podpořil rozšíření papíru. Předtím se psalo převážně ručně a to na pergamen, na který se píše tak 3x pomaleji než na papír. Na pergamen se tisknout nedá. Pergamen se dělal ze zvířecí kůže, třeba kravské, ale z jedné krávy se dalo vydolovat pergamenu jen na 8 stran. Takže to bylo šíleně drahé, i kvůli tomu, že se velká kniha opisovala asi rok. A zdobená stála jako domek.
Psaním na papír se vše zrychlilo, ale i tak přepsat knihu trvalo asi půl roku. (Věřím tomu, protože jsem jako puberťák přepisoval z knihovnu půjčenou Taktiku a strategii v lásce dr. Plzáka.) To masové šíření knih neumožňovalo, ale kombinace knihtisku a papíru stlačila výrobu jednoho výtisku knihy řádově na hodiny. A tisknout mohl každý, ne jako dříve jen ti, kdo měli nádherný rukopis.
První se tiskla pochopitelně Bible. Ale v roce 1486 došlo i na tisk knihy Kladivo na čarodějnice dominikánského mnicha Heinrich Kramera, která popisovala jak zatočit s čarodějnicemi. Byla v latině, takže se šířila prakticky jen mezi vzdělanci a mnichy. Ovšem v pozdějích desetiletích a staletích byla mnohokrát vydána i v jiných jazycích, takže se šířila i mezi lidem. Čarodějnické procesy probíhaly i před knihtiskem, ale neměly masovou podobu. Masový ráz jim dodalo několik faktorů, třeba změna charakteru vesnice na sklonku středověku, kdy se posilovaly vazby mezi lidmi a tak nabývalo na důležitosti sociální postavení. Ale důležitým faktorem tu byl i knihtisk a masové šíření papíru.
Tak se opět projevuje fakt, že technologie mají poměrně neutrální charakter. Nejsou v podstatě ani špatné ani dobré, ale jsou zesilovačem toho dobrého či špatného v lidech. Je ale fakt, že některé technologie mají spíše dobré a některé spíše špatné dopady. Nedovedu si moc představit třeba zneužití pencilínu, ale na druhé straně si pozitivní vliv jedů představujeme hůře, i když existuje.
Na souvislost čarodějnických procesů a knihtisku upozornila Kerice Doten-Snitkerová z amerického institutu Santa Fe Institute v Novém Mexiku a její kolegové.
Jan Fikáček, Ph.D.
Co takhle mít AI přímo v brýlích? První zkušenosti s AI brýlemi.

Na YouTube se dozvíte, jak je umělá inteligence skvělá a její zařízení taky. Ale protože toho rozbalovači boxů mají hodně, nemohou třeba současně používat 10 brýlí, dovíte se jen povrchní dojem. A třeba negativa moc ne.
Jan Fikáček, Ph.D.
Co takhle mít AI přímo v brýlích?

Vždycky mě bavily nové technologie, i když pořád zvažuju, jestli vůbec mají nějakou pro mě užitečnou funkci. Nemám proto ani chytré hodinky, ani automat v autě. Ovšem AI přímo do brýlí jsem si pořídit musel. Víte proč?
Jan Fikáček, Ph.D.
Tajemný neviditelný svět za Schrödingerovou kočkou 1

To je název přednášky, kterou budu mít v květnu v Polsku. Tady udělám malou sérii blogů, kde budu postupně uvádět jednotlivé argumenty z přednášky. A ano, nejdříve to bude o kvantové mechanice. :)
Jan Fikáček, Ph.D.
Kvantová provázanost a kvantová teleportace (jednoduše a trochu jinak)

Dostal jsem email, který mě žádá, abych co nejjednodušeji vysvětlil, co je to kvantová provázanost. Tak se pokouším. Fyzici mi prominou to vynechání mnoha věcí, které provázanost ovlivňují. Upřesnění budou až na konci blogu.
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč opravdu Schrödinger vymyslel svoji báječnou kočku (aneb všechno je jinak)

Známé rčení zní: „Vítězové píší dějiny.“ Co to znamená jasněji vysvětluje Napoleon: „Co je historie než dohodnutá lež?“ O jakém výmyslu mluvím? O omylu Bohra a Heisenberga, že jejich výklad kvantové mechaniky je úplný.
Další články autora |
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Fiala míří do Paříže na summit o Ukrajině, bude jednat o pomoci i možnosti příměří
Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek zúčastní summitu k míru a bezpečnosti na Ukrajině, který...
Merzovy plány na omezení migrace se už drolí. Končící vláda dováží další migranty
Premium Nastupující německý kancléř Friedrich Merz šel do únorových voleb s převratnými plány, jak zkrotit...
Máte hypotéku z levných let? Připlatíte si na splátkách tisíce
Premium Centrální bankéři ve středu rozhodli, že svou základní úrokovou sazbu ponechají na současné hodnotě...
Porozumění textu na druhou. Nahraďte či doplňte v testu slova i věty
Premium Porozumění textu je zásadním předpokladem pro úspěšné složení přijímacích zkoušek. Nejde jen o...

BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna
Brněnský BRuNO family park nabízí více než 40 atrakcí pro děti i rodiče. V moderním areálu najdete autíčka, lodičky, tobogany, skluzavky, bludiště,...
- Počet článků 328
- Celková karma 20,78
- Průměrná čtenost 3073x
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.