Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

LP

A je pravda, že vlnový obrazec se na stínítku nevytvoří v případě, pokud budeme současně s vystřelovanim i monitorovat, kterou konkretni štěrbinou vystřelené částice prošly ? Nebo jsem to nějak popletl ?

Foto

Ano, máte pravdu, ale podstata toho jevu není v pozorování. Když by se náhodou trefil do pozorované štěrbiny nějaký foton (s vhodnou frekvencí), který přiletí z vesmíru, zruší to vlnový obrazec úplně stejně. Podstata je tedy v tom fotonu (případně jiné částici), ne v tom pozorovateli.

MB

V popisu dvouštěrbinového experimentu je uvedeno, že se používá zdroj jednotlivých fotonů (kvant).

Velice by mne zajímalo, jak je zajištěno, že z tohoto zdroje vyletují opravdu fotony "po jednom".

Jak se to dá kontrolovat? Indikace fotonu znamená jeho pohlcení čidlem, nebo se mýlím?

Jaká je časová prodleva mezi "údajně" jednotlivými fotony? Budou kvantově provázané i fotony s půlhodinovou prodlevou mezi jednotlivými "výstřely"?

Foto

Zjištění, jestli prošel jeden foton nebo elektron, je evidentní na stínítku za dvouštěrbinou. Částice tam zanechá stopu. Jiného zjišťování není třeba.

Prodleva mezi jednotlivými částicemi může být v podstatě libovolná. Částice v tomto případě nejsou provázané. Provázané částice vznikají typicky v jednom okamžiku, najednou, což se tady neděje, když jsou částice vysílány v časovém odstupu.

FL

Svoji přednášku bys měl probrat s AI, ať neděláš v Polsku ostudu. S tou kočkou jsi kecal, upozorňoval jsem tě na jaký rozpor bys narazil. Ty se s tím "ještě nezabýval" a zřejmě ani od té doby. Že máš ve svých představách rozpory ti zřejmě problém nedělá, ale co to o tvých představách vypovídá si domysli...?

Einstein si myslel že KT není úplná, ale nebral se tak vážně. Nebyl ani přesvědčen o správnosti obecné relativity, dokud se nezačala experimentálně potvrzovat. Pokud je o tu ne/úplnost i tady vymyslel experiment (EPR paradox), kde ukazoval, jakou absurditu KT předpovídá, pokud by nebyly skryté proměnné. Experiment byl proveden a výsledek v neprospěch Einsteina. Takže ani v tomhle nemáš pravdu

  • Počet článků 327
  • Celková karma 21,52
  • Průměrná čtenost 3081x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.