Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

JK

Píšete:

"Jen dogma si o sobě mylně myslí, že je nepřekonatelné, ale to jen proto, že to není věda, ale omyl."

A dále:

"Protože když nevěříte, že nějaká skrytá entita existuje, tak se jí ani nesnažíte hledat."

To se přesně hodí ne vaše nesmyslné kreace kolem "důkazu" o neexistenci boha. Dogmaticky a tudíž mylně se domníváte, že jste nepřekonatelný a nevěříte, že existuje skrytá entita, proto se ji ani nesnažíte hledat.

Foto

A že neuvádíte konkrétní mé, údajně chybné, tvrzení? Zkuste to. Zjistíte, že ofenzivní víra pro myšlení a argumentaci nestačí.

JS

Píšete o „výmyslu“ Wernera Heisenberga a Nielse Bohra, že „jejich výklad kvantové mechaniky je konečný“.

Takové tvrzení nelze podpořit žádným důkazem. Jejich takzvaná „kodaňská interpretace“ (též kodaňská škola) se stala jednou z nejvlivnějších a Heisenberg i Bohr ji považovali za úspěšnou a užitečnou pro vysvětlení mnoha fyzikálních jevů, ale rozhodně nelze říci, že by ji považovali za konečnou pravdu, která nemůže být doplněna či modifikována novými objevy. Zejména Bohr si uvědomoval, jak je důležité konzultovat a konfrontovat své teorie a názory (typicky jeho „ideu komplementarity“) s mnoha dalšími vědci nejen z oboru fyziky.

Řekl bych, že jde výhradně o Váš výmysl, nikoli o výmysl zmíněných vědců.

Foto

Tak v tom případě si přečtěte přímo Bohra osobně.

"Many physicists, such as Niels Bohr, Werner Heisenberg, Max Born, and Wolfgang Pauli, supported the Copenhagen interpretation and regarded it as complete. Bohr argued that there was no "deeper level" than quantum mechanics, while Heisenberg accepted it more straightforwardly. Although some, like Dirac, were neutral, others, like Einstein and Schrödinger, opposed it. "

Zdroje:

Bohr, N. (1934). Atomic Theory and the Description of Nature. Cambridge University Press.

Heisenberg, W. (1958). Physics and Philosophy: The Revolution in Modern Science. Harper & Row.

Stanford Encyclopedia of Philosophy, článek „Copenhagen Interpretation of Quantum Mechanics“

Foto

Co je historie, než dohodnutá lež?“ Je vaše lež. Napoleon to neřekl Výrok zní: „Historie je lež, na níž jsme se shodli. a řekl Voltaire

Foto

Děkuji za opravu. Není to moje lež, ale lež z jednoho webu, který vypadal celkem seriózně. Hoďte mi, prosím, odkaz. Opravím to.

Foto

Tak to po něm opakoval Churchill. Našel jsem na internetu, a ten není až tak spolehlivý, že. Tak máte asi pravdu.

VH

Přiznám se v článku jsou pojmy jdoucí kolem mne, ale diskuse a nejen ta zdejší je pomalu na vědeckou samostatnou studii. Pan Luft nejspíše nemá jednoduchý život. Vás poprosím o možnost kde a jak pokud ještě jinde vaše články sledovat. Lepší zítra

FL

"Konkrétně může třeba říci, že už čidlo radioaktivity v krabici s kočkou způsobí kolaps vlnové funkce a tím i zničení kvantového chování." - Pokud by interakce beta záření - tj. elektronu s další hmotou vedla ke kolapsu, pak by vedla ke kolapsu např. interakce elektronu s protonem v atomu. Elektrony v atomu by se nemohly řídit kvantovou teorií a tebe by s takovými představami vyhodili od zkoušky, kdybys někdy usiloval o hodnotné vzdělání.

Foto

Vás to plácání nevědeckých nesmyslů furt ještě baví? I když už se mnohokráte ukázalo, že jsou to tendenční blbosti, a vymýšlíte si úplné hlouposti? Viz váš nekonečný vesmír.

Zkuste všimnout, že nekritizujete můj názor, ale názor některých fyziků. Podle vás by vyhodili od zkoušky třeba Nielse Bohra a Wernera Heisenberga, neboť ti tvrdili, že kolaps nastává už při interakci s měřícím aparátem – tedy na úrovni radioaktivního čidla.

To se vám povedla opravdu kolosální blbost, kterou už asi nepřekonáte. Nebo se chcete znemožnit ještě více?

Můj názor je, že superpozice je jen pravděpodobnostní, takže nemá co kde fyzikálně kolabovat, kromě naší neznalosti.

Foto

Hloupě bych si představoval, že Schrödingerova kočka někde sedí (třeba na okně nebo kdekoliv) a kolem ní poletuje mračno drobných mušek. Kdykoliv však kočka po některé z nich sekne tlapkou, tak tam zrovna ta muška není, ale je někde jinde...

Moc díky za článek

  • Počet článků 327
  • Celková karma 21,52
  • Průměrná čtenost 3081x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.