Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pochopte čtyřrozměrný prostor lépe (za pár minut)

Nedávno jsem prezentoval pro mě nejnázornější představu čtyřrozměrného prostoru, a to v blogu "Pochopte čtyřrozměrný prostor za pár minut". Dnes si tam předvedenou intuitivní představu prohloubíme. Proto je v názvu slovo "lépe".

Všechny čtenáře, kteří animace v předchozím blogu "Pochopte čtyřrozměrný prostor za pár minut" ještě nezhlédli, nabádám, aby tak učinili před četbou dnešního blogu, neboť ten minulý blog obsahuje nejprostší představu 4D prostoru, jaká je asi možná. Dnešní výklad je až druhý krok na cestě budování "čtyřrozměrné intuice". Druhý krok v prezentaci této názorné představy, která mě před lety napadla. 

Budu tedy předpokládat, že jste první blog v řadě už viděli a vyrukuju na vás hned s hádankou: Co je to za 4D objekt, který na animaci níže prochází naším 3D prostorem? Že nejde o pohyb 3D tělesa, ale o průchod neměnícího se 4D tělesa naším 3D prostorem jste jistě z minulého blogu pochopili. (Aby se pohyb objektu neustále opakoval, ťuknete si na video pravým tlačítkem myši a zvolte možnost "Smyčka".)

Jestli jste pochopili, co je to za 4D objekt, tak jste geniální jako Einstein. :-) Já to tedy bez výkladu nedal. Proto pro nás normálním vkládám další video, které vše ponižuje o jednu dimenzi, tedy ukazuje průchod analogického 3D tělesa rovinou. Koukněte na něj.

Máme-li o jednu dimenzi méně, pak my 3D bytosti můžeme vidět současně celé 3D těleso a ne jen jeho 2D řez. To jako 3D bytosti pozorující průchod 4D objektu na prvním videu nemůžeme a vidíme pouze 3D řez a ne celé 4D těleso najednou. 

Na druhém videu je hned jasné, že neměnný 3D kužel prochází 2D rovinou. Že by tedy to první video znázorňovalo průchod neměnného 4D kužele 3D prostorem? Je to tak. Tak si ještě pro názornost pusťme oba průchody najednou:

Už je o asi nejpochopitelnější, jak to může být. A moc by mě zajímalo, jestli jen já mám tak divné myšlení, že mi toto srovnání pomáhá k pochopení 4D prostoru, nebo jestli to pomáhá i jiným. A kolika lidem to pomáhá pochopit 4D a kolika to nepomáhá. Napište, prosím, do komentářů pod blogem, jestli vám to pomohlo. Díky.

Příště uděláme poslední názornou ukázku 4D prostoru. Bude hodně o pohybu.

------------------------------------------------------------------------------------

Dodatek pro odborníky, který raději nečtěte :-) a který vyplynul z diskuse na FB skupině Chudák matematika. Neodborník by si měl ale všimnout té nádherné analogie se stínem, který vrhají 3D tělesa (zvýrazněno tučně červeně):
V tomto blogu jde o čtyřrozměrným "nadkužel", jehož rovnice je x12 + x22 + x32 ? (ax4)2, x4? [0,b]. ?Nicméně uvedeným 3D řezům odpovídají i další tělesa, která jsou jiným zobecněním 3D kužele, než je vyjádřeno výše uvedenou rovnicí. Dokonce je takových těles nekonečně mnoho. K pochopení tady pomůže analogie, že 3D řezy 4D tělesa jsou jako 2D stín 3D tělesa. Mnoho těles různých tvarů může vrhat stejný stín, například kruhový stín může vrhat jak válec tak kužel nebo dokonce i elipsoid nebo koule. Aby se přesně určil tvar 4D tělesa pomocí 3D "stínů", které těleso vrhá, bylo by nutné 4D objekt otáčet a získat tak stín ze všech možných úhlů. To si názorně představíte právě jako otáčení zmíněných 3D objektů, vrhajících 2D stín, tedy otáčení koule, elipsoidu, válce, kužele atd.
Toto názorné "stínové" pojetí ale také není zcela přesné. Jde o to, že k dokonalému poznání nějakého tělesa je potřeba znát všechny jeho řezy (třeba stejným směrem). Představte si třeba jablko, kterému jsme utrhli stopku a zbyl po ní jen důlek. Tento důlek nebude odhalen žádným stínem, maximálně na stínu uvidíme horní stranu jablka jako rovnou, ale onu prohlubenina nebude na stínu nikdy vidět.

Jinak jde o čistě matematickou záležitost 4D euklidovského prostoru a pokud bude následně použita k výkladu speciální relativity, spoléhá se na to, že intuitivně chápaná velikost zde předváděných objektů je nějakých 10-20 cm, nikoliv tedy řádově srovnatelná např. s velikostí Slunce. Proto i rychlosti 3D pohybů (např. růst 3D elipsoidu) jsou ve srovnání s rychlostí světla zanedbatelné a tudíž bude vliv hyperbolicity 4D "prostoročasu" zanedbatelný.

 

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | pondělí 5.11.2018 9:05 | karma článku: 43,45 | přečteno: 3050x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Tajemný neviditelný svět za Schrödingerovou kočkou 1

To je název přednášky, kterou budu mít v květnu v Polsku. Tady udělám malou sérii blogů, kde budu postupně uvádět jednotlivé argumenty z přednášky. A ano, nejdříve to bude o kvantové mechanice. :)

11.3.2025 v 9:07 | Karma: 13,08 | Přečteno: 442x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kvantová provázanost a kvantová teleportace (jednoduše a trochu jinak)

Dostal jsem email, který mě žádá, abych co nejjednodušeji vysvětlil, co je to kvantová provázanost. Tak se pokouším. Fyzici mi prominou to vynechání mnoha věcí, které provázanost ovlivňují. Upřesnění budou až na konci blogu.

4.3.2025 v 9:35 | Karma: 16,39 | Přečteno: 559x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Proč opravdu Schrödinger vymyslel svoji báječnou kočku (aneb všechno je jinak)

Známé rčení zní: „Vítězové píší dějiny.“ Co to znamená jasněji vysvětluje Napoleon: „Co je historie než dohodnutá lež?“ O jakém výmyslu mluvím? O omylu Bohra a Heisenberga, že jejich výklad kvantové mechaniky je úplný.

25.2.2025 v 10:20 | Karma: 30,47 | Přečteno: 3595x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Je Trump nový Mao Ce-tung? A chce kolonialismus?

Trump hned po svém zvolení začal dělat výrazné kroky, které vypadají dost zmateně. Na druhé straně bych si ale všiml, že jeho think-tank je ve velmi úzkém spojením s Orbánovým think-tank, kde se učí, jak ovládnout média a soudy.

19.2.2025 v 10:06 | Karma: 24,22 | Přečteno: 2323x | Diskuse | Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Je váš bůh dostatečně božský? Aneb, jaký je skutečný bůh?

Původně měli bohové lidskou nebo zvířecí podobu, jako třeba Zeus nebo Poseidon nebo bohové egyptští. V křesťanském okruhu je známá naivní představa dědouška na obláčku. Děda to měl být proto, že staří lidé mají být moudří.

11.2.2025 v 9:07 | Karma: 20,37 | Přečteno: 756x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

v diskusi je 297 příspěvků

12. března 2025  9:06

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

12. března 2025  13:36

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

13. března 2025  6:15

Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

9. března 2025  21:29

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

16. března 2025

Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...

Seniorka špatně zabrzdila auto, do rozjetého vozidla pak chtěla naskočit

17. března 2025  14:35

Seniorce v Harrachově se samovolně rozjel mercedes, se kterým parkovala u nádraží. Žena se rozhodla...

Auto na boku uprostřed kruhového objezdu. Řidiče zradila odstředivá síla

17. března 2025  14:25

S autem na boku skončil v pondělí před polednem uprostřed kruhového objezdu, přímo na zelené ploše...

Soud potrestal dva bývalé estébáky, nechali vyloučit politicky nepohodlného studenta

17. března 2025  14:23

Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí uložil podmíněné tresty dvěma bývalým příslušníkům Státní...

Výši odškodnění pro bývalou ministryni Parkanovou přezkoumá Nejvyšší soud

17. března 2025  14:21

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek týkající se nároku Vlasty Parkanové na vyšší odškodnění za...

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...

  • Počet článků 326
  • Celková karma 21,03
  • Průměrná čtenost 3079x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.