Je čas jen iluze? A co vše je iluze?
Zasaďme tuto myšlenku do celkového obrazu. Stačí si udělat přehled toho, o čem všem se dnes v médiích píše, že je to jen iluze.
Iluzí má být dotek našeho prstu s čímkoliv, protože předmět a naše ruka se de facto nedotýkají, ale jejich atomy si vyměňují virtuální fotony, které ruku a předmět odpuzují.
Barvy taky mají být iluzí, protože předměty vysílají jen fotony s určitou frekvencí a barvu z nich udělají až naše oči a náš mozek.
Iluzí má být i gravitační síla, která je něčím jiným, není silou. Je to podle obecné teorie relativity jen zakřivení prostoročasu.
Iluzí je prý i 3D prostor, tedy celý vesmír, podle holografického principu.
A teď ten čas. Ale také realita přirozeného světa má být iluzí, což plyne třeba z popsané „iluze“ dotyku, ale také to, že se realita běžného, její předměty „rozpadají“ na molekuly a ty na atomy. A atomu na částice, a to má být ta pravá realita. A ta realita všedního dne je prý jen iluze.
Vše tohle, včetně „iluze“ svobodné vůle a ega, vyšlo z hlubšího vědeckého poznání. Dříve, když jsme měli jen holé smysly, se věda nemohla dostat za oponu přirozeného světa. Pak ale přišel dalekohled, mikroskop, urychlovače částic a další přístroje podporované novými fyzikálním teoriemi.
Přesto je ale realita všedního dne stejně pevná, jako byla za Newtonovy doby. Tělesa nepřestala být pevná, tráva nepřestala být zelená. Těžko tedy tyto věci označit za pouhou iluzi. Iluze je třeba fata morgana, ne tohle. Co takhle tedy pochopit, že tohle všechno jsou jen jakési parciální „iluze“ nebo ještě lépe pevné „iluze“. Nejde jen o optické klamy. A takovýmto pevným „iluzím“ říkáme jevy v duchu fenomenologie.
Čas proto není iluzí, neboť je pevný v tom smyslu, že s jeho plynutí nic neuděláme, ať se jakkoliv snažíme. Stejně tak realita všedního dne, prostor, vesmír, dotek. Stejně jako svobodná vůle a ego.
Že je čas jev, je běžné. Zřejmě vzniká z prostoročasových „atomů“ smyčkové kvantové gravitace. Ono všechno to, co jsem zmínili, i vše, co jsme nezmínili, je jen jev. Jen některé jevy, jako ta fata morgana, jsou nepevné, je snadné se jich zbavit, a jen takovým říkáme iluze. To čas určitě není.
A kdybyste chtěli vědět, na jakých chybách stojí Barbourův omyl, že čas je jen iluze, zkuste třeba textík Proč (ne)existuje čas (velmi jednoduše). A na konci tohoto textíku najdete další, týkající se věci.
Jan Fikáček, Ph.D.
Zase pogrom v ghettu, tentokrát v Gaze :(

Židovskou historií se jako červená nit linou pogromy na Židy a také to, že jsou Židé často zatlačeni do uzavřených ghett. Myslíte si, že je něco takového minulostí? Bohužel ne. :(
Jan Fikáček, Ph.D.
Co chtěl říci Schrödinger svojí živě-mrtvou kočkou

Je to ironie. Když Erwin Schrödinger krátce popsal ve svém článku z roku 1935 svůj slavný myšlenkový experiment s kočkou v superpozici, měl pro něj úplně jiný význam, než jaký mu obvykle přikládáme dnes.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak Kantova antinomie dokazuje, že „nekonečno“ existuje

V minulém blogu nám Kant dokázal, že nekonečno neexistuje. Dnes nám překvapivě dokáže naopak, že „nekonečno“ existuje. Myslíte si, že je v tom rozpor? Ale není. V blogu se dozvíte, jak to vše do sebe dokonale logicky zapadá.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak Kantova antinomie dokazuje, že nekonečno neexistuje

Ve své středeční přednášce „Tajemný svět za Schrödingerovou kočkou a nekonečnem“ v Polsku jsem udělal malý neúplný seznam géniů, kteří ukázali, že aktuální nekonečno neexistuje. Po Aristotelovi a Galileovi je tam i Immanuel Kant.
Jan Fikáček, Ph.D.
Co takhle mít AI přímo v brýlích? První zkušenosti s AI brýlemi.

Na YouTube se dozvíte, jak je umělá inteligence skvělá a její zařízení taky. Ale protože toho rozbalovači boxů mají hodně, nemohou třeba současně používat 10 brýlí, dovíte se jen povrchní dojem. A třeba negativa moc ne.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Dvě nehody v Praze: z hromadné utekl řidič, při druhé se převrátila sanitka
V neděli podvečer se v pražské Plzeňské ulici stala dopravní nehodě, při které se srazila čtyři...
Springsteen nahradil Čechům koncert a zkritizoval Trumpa. Užíval si i Petr Pavel
V pražských Letňanech dnes koncertoval americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen za doprovodu...
V Plzni střílel muž do dopravního značení. Policie ho dopadla i se zbraní
Policie zasahuje v plzeňské městské části Lochotín, kde došlo ke střelbě do dopravního značení. Na...
Po tropických teplotách se Českem přehnaly bouřky. Někde riziko stále trvá
Tropické teploty odpoledne a večer na některých místech vystřídaly bouřky. Aktuálně už slábnou a až...

Posuzovatel/ka farmaceutické dokumentace
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 333
- Celková karma 20,66
- Průměrná čtenost 3045x
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.