Jak Kantova antinomie dokazuje, že nekonečno neexistuje

Ve své středeční přednášce „Tajemný svět za Schrödingerovou kočkou a nekonečnem“ v Polsku jsem udělal malý neúplný seznam géniů, kteří ukázali, že aktuální nekonečno neexistuje. Po Aristotelovi a Galileovi je tam i Immanuel Kant.

Pro nematematiky jen rychle zopakujme, že potenciální „nekonečno“ je něco vždy konečného, co ale můžeme kdykoliv zvětšit. Když třeba uděláme řadu čísel 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, jistě tuto řadu můžeme prodloužit o další člen nebo o několik členů. Tato řada bude ale vždy konečná, protože žijeme konečně dlouho, ale vždy je možné ji také prodloužit, ať dosáhne jakékoliv velikosti. To je příklad potenciálního „nekonečna“.

Když si ale představíme, že tuto řadu může třeba bůh jako všemohoucí v mysli vytvořit až do konce, tedy se tato řada stane „skutečně“ nekonečnou, je to příklad aktuálního nekonečna. Už v této úvaze si ale všimneme, že pojem aktuálního nekonečna je rozporný. Kurzívou výše jsme naznačili v čem. Něco, co nemá mít konec, je to tedy nekonečné, je vytvořeno až do konce. Je to něco nemožného jako třeba kružnice se třemi vrcholy. :)

Galileo Galilei dokázal, že řada přirozených čísel nemůže být nekonečná (Wiki free picture)

Udělejme ale seznam známých géniů, „nepřátel“ nekonečna. (Slovem nekonečno vždy myslíme výše uvedené aktuální nekonečno. Když budeme mluvit o potenciálním „nekonečnu“, vždy ho budeme uvádět v uvozovkách a vždy bude se slovem potenciální.) Teď ten seznam:

1) Aristoteles (poprvé vysvětlit výše uvedené 2 druhy tohoto pojmu)
2) Galileo (dokázal neexistenci nekonečna, což se dnes vyhýbavě nazývá Galileovým paradoxem, a tento důkaz udržel matematiku bez nekonečna zhruba do roku 1900)
3) Avicena
4) Immanuel Kant (předvedeme si za chvíli)
5) Newton (původně svůj kalkul chápal s nulovými, tedy nekonečně malými kroky, později pochopit, že je to logický nesmysl...)
6) Ludwig Wittgeinstein
7) Tomáš Akvinský
8) Thomas Hobbes
9) Georges Cantor (i ten, kdo vložil nekonečno do matematiky, odmítal překvapivě existenci nekonečně malého)
10) Peano (ve své aritmetice nepoužíval nekonečno, neboť to vytvářelo rozpory)
11) atd....

Proti z těch slavných stojí jen Cantor, Hilbert a Bolzano. Uvádím seznam „nepřátel“ nekonečna proto, aby bylo jasné, že neexistence nekonečna není jen můj výmysl. A proto, že ti, co tvrdí, že nekonečno v matematice existuje, se musí vypořádat s argumenty těchto géniů.

Vyšší autoritou, než tito géniové je ale logika, takže pojďme ke Kantovým logickým argumentům. Ve své „Kritice čistého rozumu“ Immanuel popisuje první antinomii takto:

„Teze: Svět má počátek v čase a co do prostoru je ohraničený.“ A argumentuje: „Předpokládejme totiž, že svět nemá začátek v čase. Pak do každého daného okamžiku uplyne věčnost, tedy nekonečná řada za sebou následujících stavů věcí ve světě. Nekonečnost nějaké řady však spočívá právě v tom, že ji není možno ukončit sukcesivní syntézou. [Sukcesivní syntézou Kant myslí postupné přidávání konečných částí, jak jsme se ukázali u výkladu potenciálního „nekonečna“.] Tedy nekonečná uplynulá světová řada není možná, a proto začátek světa je nevyhnutelnou podmínkou jeho existence.“

Titul Kantovy Kritiky čistého rozumu (foto JF)

Abychom Kantův argument vysvětlili srozumitelně, můžeme se vrátit k výkladu potenciálního „nekonečna“. Neustálým přidáváním dalšího čísla nekonečnou řadu nevytvoříme. Abychom ji vytvořili, museli bychom přidat další číslo nekonečněkrát, což rychlost našeho uvažování, či uvažování jakéhokoliv počítače, nedovoluje. Navíc je to něco jako kouzelnický trik, kde se králík skrytě podstrčí, aby se pak tvrdilo, že byl vytvořen. Zde taky: abychom dosáhli nekonečné řady, musíme něco nekonečněkrát přidat. Tedy mimo pozornost vložíme nekonečno v podobě nekonečného počtu přidání konečných částí, abychom dosáhli nekonečné řady. Ovšem jak dosáhneme nekonečného počtu přidání, že? Ve své disertaci a své knize tento podvůdek nazývám tautologií nekonečna.

Prohlásit, že odmítat nekonečnost kvůli konečnosti lidských vlastností, je antropocentrismus, a že nekonečno přesto existuje, je zcela nepodložené tvrzení. Když je totiž nekonečno za horizontem našeho uvažování, nemůžeme si bezdůvodně vymýšlet, že tam je, když tam náš mozek nedosáhne. Jediný, kdo by tam mohl vidět, kdyby existoval, by byl bůh s absolutním myšlením. Ten ale neexistuje (viz důkaz neexistence boha), a i kdyby existoval, bylo by nekonečno v jeho „hlavě“ pro lidi stejně nedosažitelné, jako nekonečno bez boha. Bůh je tedy v této úvaze zcela zbytečný. Ostatně do logické úvahy bůh jako nevědecký pojem nepatří. A kdyby se někdo přes boha snažil nekonečno dosáhnout, nebylo by to navíc nic jiného než jen rouhání a pýcha, protože by člověk předpokládal, že má boží schopnosti. Bylo by to stahování boha na úroveň lidské omezenosti. Je to tedy braní božího jména nadarmo.

Nekonečno je jen podoba boha v matematice, která patří do víry, ale rozhodně pro svou iracionalitu nepatří do vědy (AI picture)

(Nic proti bohu v osobním životě, nic proti bohu jako motivaci ve vědě, viz Einsteinovy nebo Newtonovy teorie apod. Ale jako axiom nebo argument bůh do vědy nepatří, věda není víra. Víra je konec vědy.)

V přístím blogu si překvapivě naopak ukážeme, že svět nemůže být konečný, ukážeme si, jak to Immanuel dokázal, a co z toho plyne. Tedy podáme řešení této jeho první antinomie. Blog se bude jmenovat Jak Kantova antinomie dokazuje, že „nekonečno“ existuje. :)

Jen si nakonec všimněte, že naše úvaha o neexistenci nekonečna neplatí jen pro svět, realitu, ale i pro v úvodu uvedenou řadu čísel. Platí tak i a dokonce především pro jakoukoliv abstrakci. A tím také i pro realitu. Neboť není-li trojúhelník s pěti vrcholy možný v abstrakci, není možný ani v realitě.

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 13.5.2025 9:07 | karma článku: 22,02 | přečteno: 610x

Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Je čas jen iluze? A co vše je iluze?

Myšlenku, že čas je jen iluze, vypustil do světa ve své knize Konec času Julian Barbour. Pojďme nad věcí trochu pouvažovat. Někdy stačí pár prostých úvah, které nastíní, jak to asi je.

10.6.2025 v 9:07 | Karma: 13,42 | Přečteno: 477x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Zase pogrom v ghettu, tentokrát v Gaze :(

Židovskou historií se jako červená nit linou pogromy na Židy a také to, že jsou Židé často zatlačeni do uzavřených ghett. Myslíte si, že je něco takového minulostí? Bohužel ne. :(

3.6.2025 v 9:04 | Karma: 18,49 | Přečteno: 624x | Diskuse | Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Co chtěl říci Schrödinger svojí živě-mrtvou kočkou

Je to ironie. Když Erwin Schrödinger krátce popsal ve svém článku z roku 1935 svůj slavný myšlenkový experiment s kočkou v superpozici, měl pro něj úplně jiný význam, než jaký mu obvykle přikládáme dnes.

27.5.2025 v 9:07 | Karma: 21,77 | Přečteno: 698x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jak Kantova antinomie dokazuje, že „nekonečno“ existuje

V minulém blogu nám Kant dokázal, že nekonečno neexistuje. Dnes nám překvapivě dokáže naopak, že „nekonečno“ existuje. Myslíte si, že je v tom rozpor? Ale není. V blogu se dozvíte, jak to vše do sebe dokonale logicky zapadá.

20.5.2025 v 9:07 | Karma: 21,67 | Přečteno: 464x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Co takhle mít AI přímo v brýlích? První zkušenosti s AI brýlemi.

Na YouTube se dozvíte, jak je umělá inteligence skvělá a její zařízení taky. Ale protože toho rozbalovači boxů mají hodně, nemohou třeba současně používat 10 brýlí, dovíte se jen povrchní dojem. A třeba negativa moc ne.

25.3.2025 v 9:07 | Karma: 23,00 | Přečteno: 632x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

10. června 2025  15:55

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

12. června 2025  17:36

Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...

Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan

16. června 2025

Advertorial Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku...

Práce na poli už dávno cenu zeleniny neurčuje, říká šéfka zelinářů Nebeská

16. června 2025

Premium Ceny zeleniny neurčují zemědělci, ale evropský trh, který jim často svazuje ruce. Náklady na...

Každý desátý učitel se bojí svých žáků. Potíže jim působí i rodiče

16. června 2025

Premium Vyhrožování, fyzické napadání, ale i útoky zbraní přímo ve škole. Čeští učitelé se bojí svých žáků...

Polsko už recykluje baterie ve velkém, Česko nestíhá ani legislativu

16. června 2025

Množství průmyslových lithiových baterií uváděných na trh s boomem fotovoltaiky, elektromobility a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 333
  • Celková karma 20,66
  • Průměrná čtenost 3045x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.