Jak Kantova antinomie dokazuje, že „nekonečno“ existuje
Termíny jsme si vysvětlili v minulém blogu, a vyložili jsme si i Kantův logický argument, kterým dokazuje, že žádné nekonečno neexistuje. Teď si ukažme jeho argument, kterým překvapivě dokazuje zdánlivý opak, a to, že svět nemůže být konečný. Takže k jeho minule vyložené tezi si uveďme jeho antitézi a důkaz pro ni:
„Antiteze: Svět nemá začátek a co do prostoru není ohraničený, ale i časově i prostorově nekonečný.“ Kant logicky vyvozuje: „Předpokládejme, že svět má počátek. Poněvadž počátek je existence a té předchází čas, ve kterém věc neexistuje, musel předcházet i čas, ve kterém neexistoval svět, t.j. prázdný čas. V prázdném čase ale nemůže vzniknout nějaká věc, protože žádná část takového času neobsahuje vzhledem k jiné části nějakou odlišující podmínku, která odlišuje existenci od neexistence... Ve světě tedy může sice začít mnoho řad věcí, ale sám svět nemůže mít začátek a je vzhledem k minulému času nekonečný.“
Ano, Kant nepsal zrovna srozumitelně, takže si jeho slova vysvětleme. Když píše: „V prázdném čase ale nemůže vzniknout nějaká věc, protože žádná část takového času neobsahuje vzhledem k jiné části nějakou odlišující podmínku, která odlišuje existenci od neexistence...“, myslí tím, že před (absolutním) počátkem světa nebylo vůbec nic. A nic nemůže nic stvořit, tedy ani svět. Tedy tento „bod“ nemůže být počátek světa a tedy něco muselo být předtím.

Kant to formuluje trochu těžkopádněji, a to tak, že ono nic neobsahuje žádné rozdíly v tom smyslu, že obsahuje něco existujícího (objekty) a vedle něco neexistujícího (prázdno). Jedině rozdíly jsou totiž zdrojem pohybu, který by mohl něco vytvořit, zde tedy svět.
Když vezmeme oba argumenty, ten v předcházejícím blogu a ten v dnešním, vyjde nám z toho, že problém nemá řešení. Svět nemůže být nekonečný a zároveň nemůže být konečný. Nicméně řešení je prosté. Chce to nějaké „špatné“ „nekonečno“. A tím je potenciální „nekonečno“. To je vždy konečné (vyhovuje tedy odmítnutí nekonečna), ovšem nemá také žádný definitivní konec, přesneji, když na nějaký dočasný konec „dojdeme“, časem ho stejně překonáme nebo alespoň můžeme překonat. Svět je tedy potenciálně „nekonečný“, pro nás tedy sice vždy bude konečný, leč budeme ho stále šířeji a šířeji poznávat.
Jasné přitom je, že při každém kroku poznání, které překoná zdánlivý definitivní konec, se svět změní. Nejdříve jsme viděli, že svět je jen Zem a světýlka na nebeské bání (hvězdy), z nichž se některé pohybují (planety). A k tomu Slunce a Měsíc. Když obrátil Galileo svůj dalekohled k nebi, svět se pro nás změnil, protože jsme zjistili, že planety a Měsíc jsou podobné Zemi. Že tedy Zem není až tak výjimečná, jak jsme si mysleli.

Immanuel Kant (Wiki free picture)
Dalším krokem bylo poznání, že ani Slunce není výjimečné, dokonce není vůbec výjimečné, když nám došlo, že Mléčná dráha je systém složený z miliard a miliard hvězd. Pak jsme objevili, že i naše Mléčná dráha je jen jedna z miliard a miliard galaxií a že ve světě existují velmi divné objekty jako třeba pulsary, černé díry atd. A teď začínáme tušit, že ani náš vesmír není výjimečný a že existuje téměř s jistotou mnoho takových vesmírů, viz blog „Co bylo před velkým třeskem. Nic?“. A v multivesmíru zřejmě už ani nebudou platit nám známé fyzikální zákony, ale budou tam zákony obecnější.
Co tím chceme říci? Prostě to, že překonání nějaké hranice vždy znamená, že za ní je svět poněkdu jiný, a tato jinakost se stupňuje a stává se zásadnější a zásadnější. Přitom se budou nutně měnit i významy základních pojmů, ve kterých uvažujeme. Stačí si jen uvědomit, jak se změnilo chápání pojmů čas a prostor od Newtona k Einsteinovi. Čas multivesmíru tak bude jiný než čas teorií relativity. A při opakovaných změnách vyvolaných dalším poznáním nebudou nakonec ani pojmy před a po znamenat to, co dnes. Pak ale představovat si nekonečnou řady větších a větších „vesmírů“ předcházející se v čase nebude dávat dobrý smysl. Nemůžeme si tedy mechanicky představovat stále stejný krok.
Další a další hranice budou znamenat další adalší změny. Už třeba prostor našeho vesmíru je zřejmě uzavřen do sebe a nemá tedy ve 3D hranice, a je, zdá se, ponořen do vícerozměrného světa multivesmíru. Nekonečno stejných kroků má tedy hodně malou fantazii na to, aby jím naše myšlení dosáhlo nějak zvášť daleko.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je čas jen iluze? A co vše je iluze?

Myšlenku, že čas je jen iluze, vypustil do světa ve své knize Konec času Julian Barbour. Pojďme nad věcí trochu pouvažovat. Někdy stačí pár prostých úvah, které nastíní, jak to asi je.
Jan Fikáček, Ph.D.
Zase pogrom v ghettu, tentokrát v Gaze :(

Židovskou historií se jako červená nit linou pogromy na Židy a také to, že jsou Židé často zatlačeni do uzavřených ghett. Myslíte si, že je něco takového minulostí? Bohužel ne. :(
Jan Fikáček, Ph.D.
Co chtěl říci Schrödinger svojí živě-mrtvou kočkou

Je to ironie. Když Erwin Schrödinger krátce popsal ve svém článku z roku 1935 svůj slavný myšlenkový experiment s kočkou v superpozici, měl pro něj úplně jiný význam, než jaký mu obvykle přikládáme dnes.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak Kantova antinomie dokazuje, že nekonečno neexistuje

Ve své středeční přednášce „Tajemný svět za Schrödingerovou kočkou a nekonečnem“ v Polsku jsem udělal malý neúplný seznam géniů, kteří ukázali, že aktuální nekonečno neexistuje. Po Aristotelovi a Galileovi je tam i Immanuel Kant.
Jan Fikáček, Ph.D.
Co takhle mít AI přímo v brýlích? První zkušenosti s AI brýlemi.

Na YouTube se dozvíte, jak je umělá inteligence skvělá a její zařízení taky. Ale protože toho rozbalovači boxů mají hodně, nemohou třeba současně používat 10 brýlí, dovíte se jen povrchní dojem. A třeba negativa moc ne.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Sněmovna jedná o nedůvěře vládě. STAN Fialu nepodrazí, slibují do jednoho
V úterý dopoledne začne ve Sněmovně dlouho očekávaná schůze k opozičnímu návrhu na vyslovení...
Ulice neopravíme, platíme školníka. Obcím hrozí škrty, zaměstnanci škol musejí zůstat
Premium O tom, jestli budou kuchařky, školníky nebo uklízečky na školách platit obce, budou rozhodovat...
Plán na novou krajinu po těžbě je hotov. Na severu Čech vznikne přírodní jezero
Doba uhelná v Česku definitivně končí a nejvíc je to znát na severu Čech. Revitalizace lokality po...
Raketový lockdown. Izraelci žijí jako za covidu, život riskují i nákupem potravin
Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Sirény, výbuchy, zkáza – válka s Íránem změnila v Izraeli každodennost v boj o přežití. Izraelci se...

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...
- Počet článků 333
- Celková karma 20,21
- Průměrná čtenost 3045x
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.