Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Hezky napsané, i pro laika srozumitelné. Rád se dovídám o tom, jak někdo historicky přemýšlel a jak se poměrně často jednalo o značně pragmatické, logické a jednoduché uvažování, které mohlo u někoho vyvolávat třeba i domněnku, že se vlastně o nic nového nejedná. :) R^

1 0
možnosti
Foto

Pěkný článek, pohled do minulosti , dávám karmu, až na výrok, \ tělesa padají v tíhovém poli Země \ Popisoval jsem to již v mém článku \ Cítíme gravitaci? \ Nevím, kde to vzniklo, že si i geniální fyzikové pletou gravitaci s zemskou tíží. Pokud padáme, je to způsobeno gravitací a necítíme žádnou tíži, ani deformaci. Pokud stojíme na zemi, cítíme zemskou tíži, která nám deformuje tělo. Pokud nevidíte žádný rozdíl, tak si z toho nic nedělejte, protože Einstein to také neviděl.

0 0
možnosti
Foto

Jo, to je dobrá připomínka, mířící na princip ekvivalence. Ale tohle je blog pro věřejnost, tak až tak přesné formulace neřeším. Ale myslím si, že tohle právě Einstein chápal.

Jinak ale pokud padáme, vlastně "tíži" do určité míry cítíme, neboť gravitace má tendenci padající tělesa zmáčknout a nátáhnout, čemuž se u malý černých děr říká špagetizace. Princip ekvivalence vlastně platí pouze lokálně.

1 0
možnosti
Foto

Jo, máte pravdu. R^:-)

Na druhé straně jsem slyšel tvrzení jednoho "vědce", že nepotřebuje žádné přístroje, nástroje a nic takového, prostě si jen sedne (třeba doma) a zkoumá entropii a entalpii Mléčné dráhy, např.

0 0
možnosti
JB

Když si vezme poznatky těch co mají přístroje a nástroje a potom, vsedě, zkoumá např. přes matematiku, nedá se to obecně odsuzovat. Einstein také žádné přístroje neměl.

0 0
možnosti