Výsměch NATO Kurdům: Naše přehlídka je důležitější než váš boj

Byla to báječná (ale drahá) podívaná. Bude nás však těšit, pokud se budeme muset bát v našich ulicích ?

Dny NATO v Ostravě-Mošnově a Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě, patří k nejprestižnějším evropským show tohoto typu. Jsou a dá se očekávat, že asi i budou, stále populárnější akcí. Vždyť jen letos na oba dva dny dorazilo 225 tisíc osob – což podle organizátorů odpovídá součtu návštěvnosti hned dvou let (2011 a 2014).

Do určité míry se dá tedy říct, že jde i o akci megalomanskou, finančně určitě ne zanedbatelnou. Přesto uznávám, že plní svoji úlohu. Ukazuje, jak jsme na tom po vojenské stránce – zejména z pohledu výzbroje. Je to důležité. Právě takovouto moderní armádu, včetně výzbroje, jak se nám prezentovala, potřebujeme.

Jenomže, omlouvám se, já jsem ještě navíc přesvědčený, že se v současné době potřebujeme zaměřit i na jiný typ obrany naší země. A ten, jak se tak zdá, zůstává někde na periferii zájmu.

Cítím to tak i přesto, že nejsem žádný odborník na obranu nebo bezpečnost, a řídím se tudíž v tomto ohledu hlavně selským rozumem. A ten mi říká, že mohutná letadla, stíhačky a jiné zbrojní systémy nám nebudou nic platné, pokud máme nebo budeme muset čelit, infiltrovaným spícím vlkům terorismu v současné mohutné migrační vlně.

A v těchto mých myšlenkách mě utvrzuje i právě skončený kulatý stůl k tématu obrany, který dnes proběhl v Poslanecké Sněmovně. Výdaje na obranu se budou nyní mírně zvyšovat, jen jsem tam vůbec neslyšel ujištění, že to bude i na ostrahu hranic.

Ano, už slyším námitku, že přece i na Dnech NATO v Mošnově byly k vidění ukázky boje s teroristy. To je pravda, ale byla to jen malá část celé akce. To považuji za chybu.

Nebylo by efektivnější peníze utratit jinak?

A tak přiznávám, že si myslím, že v této době by bylo mnohem užitečnější pro lidi v Sýrii postižené válkou, ale i pro nás a všechny dosud tranzitní evropské země, kdyby prostředky vynaložené na úchvatnou dvoudenní podívanou, byly použity jinak. Třeba na pomoc Syrským bojovým jednotkám YPJ a YPG. Ty bojují s dobře vyzbrojeným Islámským státem, ovšem s naprostým nedostatkem zbraní a munice, chybí jim zdravotnický materiál. Do bojů vyrážejí i přesto, že postrádají vojenský či policejní výcvik, nikdo je nenaučil odminovávat velmi tvrdě dobytá území zpět. A tak tam každý den znovu umírají lidé – většinou civilisté, kteří se snaží dostat zpět do svých domovů.

Pomoc jim by stála dost finančních prostředků, o tom ani chvíli nepochybuji. Ovšem domnívám se, že by se jednalo o velmi efektivní vydání naší armády. Pomohlo by alespoň částečně možná zastavit imigrační vlnu, ale především by mohlo pomoci ochránit i nás před silou a rozpínavostí bojovníků ISIS. Nemůžeme tušit, kolik jich třeba právě na našem území nyní je, a s jakými úkoly. Pokud by jejich role a vedení byly oslabeny, byl by to sice malý krůček, ale přece jen krok směrem k vítězství nad vším tím zvěrstvem, které páchají. A promiňte – domnívám se, že je třeba si uvědomit, že v tuto chvíli už nejde jen o nebezpečí někde daleko od nás. Tomu nebezpečí jsme se dost podstatně přiblížili (anebo ono se přiblížilo k nám?) a je na čase být připraveni mu čelit.

Je to už několik týdnů, kdy informoval například britský list Sunday Express s odvoláním na slova agenta Islámského státu (IS) o tom, že přes 4 tisíce bojovníků radikální skupiny Islámský stát zřejmě tajně pronikly do evropských zemí právě mezi uprchlíky. Citovaný agent hovořil dokonce o jakési realizované tajné operaci a potvrdil, že tisíce „vycvičených bojovníků IS se v dané chvíli nacházejí v Evropské unii". IS prý tajně převáží ozbrojené bojovníky přes hranice s Tureckem a odtud je posílá dál do evropských zemí. To není dobrý signál pro bezpečnost, zvlášť, když se nedávno objevily i v našich médiích informace o tom, že kurdské bojovnice (YPJ) během osvobozování města Kobani nalezly archivy a dokumenty Islámského státu, v nichž byly připravené nové pasy i různé identifikační průkazy pro lidi, kteří mířili podle všeho do Evropy. To vše uvádějí otevřené zdroje.

Vůdkyně kurdských ženských oddílů Nassrin Abdullah při své několikadenní návštěvě v Česku poukázala na to, že právě Kurdové již před lety varovali před nebezpečím islamizace Středního východu, i když jim nikdo tehdy nechtěl věřit. Nyní říká i za ostatní Kurdy, že je zřejmé, že IS jen na Středním východě nezůstane. „Máme skutečně důvěrné informace, že se snaží pronikat do Evropy a USA,“ řekla doslova. Připustila, že se domnívá, že evropské země dle jejího názoru stále neberou nebezpečí vážně, podceňují ho a nedělají ani žádná efektivní opatření. Přitom i výše uvedený zdroj, o který se opíral Sunday Express, měl prohlásit, že cílem infiltrace bojovníků je zřízení chalifátu na celém světě.

Bubáci, strašáci a realita

Zdůrazňuji, že nechci, aby toto někdo vzal jako strašení lidí neviditelným a neexistujícím bubákem. Vycházím z faktů, zmíněného selského rozumu a základních početních úkonů. Mohu se samozřejmě mýlit, což by bylo vítězstvím pro nás všechny. Ale pokud mám pravdu, bude nás i příště těšit pohled na burácející bojovou techniku, když se třeba najednou začneme bát v našich ulicích?

Vraťme se zpět raději ke Kurdům a naší případné pomoci jim. Na nedávné schůzce na Ministerstvu obrany jsem se dozvěděl, že naše země podporuje Kurdy, ale jen na irácké straně. Podpora Kurdů na turecké straně není prý v naší schválené zahraniční politice. Ok. Tak je sice chvályhodné, že pomáháme alespoň Kurdům na té jedné - irácké straně ...

Jen si ale říkám, jestli právě ta turecká strana (strana našich spojenců?) není na zeměpisné straně Evropy. Světadílu, na kterém žijeme, ke kterému patříme.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Fiedler | středa 23.9.2015 7:30 | karma článku: 20,44 | přečteno: 454x