Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Trojnásobné potěšení od Václava Klause

Kdo čte mé články pravidelně, ví, že prezidenta Václava Klause kritizuji dlouhodobě. Zvláště poslední rok jsem mu za jeho politické kroky v roli prezidenta jen velmi těžko mohl přijít na jméno. O to víc možná budou tito čtenáři tímto mým textem překvapeni. Prezident Václav Klaus mě nedávno totiž velmi příjemně překvapil a potěšil a to hned třikrát!

Foto prevzato z iDnes.cz, autor neuveden

 

A čím že si to pan prezident vysloužil mou chválu?

 

Potěšení první

Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu! Přitom tak učinil ihned po verdiktu Ústavního soudu (o nezávadnosti LS s našim ústavním pořádkem) a to, opravdu, bez zbytečného otálení. Přesně tak, jak mu i Ústavní soud ústy Pavla Rychetského důrazně doporučil.

Všichni víme, co si Václav Klaus o LS a potažmo celé EU myslí. Je pro něj učiněné zlo na zemi, kterému je nutno čelit všemi možnými prostředky. Tím spíše si cením toho, že tentokrát nesplnil dlouhodobé výhružky svého tajemníka Jakla, že smlouvu nepodepíše a že ji podepsat ani nemusí. Ano, nemusí, v tom měl Jakl pravdu. Všichni víme, že se musí jen umřít.

Jinak ale z hlediska naší Ústavy prezident poté, co LS naše vláda vyjednala a premiér podepsal a obě komory parlamentu schválily a pominuly i ostatní ratifikační překážky (posouzení ÚS), prezident smlouvu podepsat musel. Kdyby tak neučinil, dostal by se do kompetenčního ústavního sporu, který by, jak sám ví nejlíp, nikdy nevyhrál. Naopak, jako prezident i jako osoba by se tím definitivně historicky znemožnil.

Všem, co tvrdí, že prezident má v této oblasti rozhodovací pravomoc, jen doporučuji, ať si přečtou názory těch, co Ústavu tvořili. Za všechny se nabízí např. nedávno zesnulý Vladimír Klokočka, který ještě letos na jaře připomínal, že prezident v těchto případech má funkci stvrzovací, nikoliv rozhodovací.

Václav Klaus mě potěšil i tím, že veřejně přiznal, že silně uvažoval v souvislosti s ratifikací LS o své abdikaci a to bez ohledu na to, jestli by LS podepsal či ne. V případě nepodpisu by to bylo, nejen podle mého názoru (psal jsem o tom už v květnu zde) , ale podle spousty veřejně a společensky činných osob, jediné správné a taky chlapské řešení. Pokud mě pracovní povinnost nutí k něčemu, co je v příkrém rozporu s mým svědomím, pak mám dvě možnosti – překousnout to a povinnost vykonat, nebo ji nevykonat a na svou funkci rezignovat.

 

Potěšení druhé

Václav Klaus udělil milost Pavlu Kudrikovi, otci malé popálené Natálky, jež se stala obětí zbabělého žhářského neonacistického útoku ve Vítkově.

Obecně jsou často prezidentské milosti kritizovány pro svou nesystémovost. Když máme prý právní stát, nepotřebujeme institut milosti. Osobně s tímto názorem nesouhlasím.

Za prvé, s tím právním státem a justiční kvalitou to u nás bohužel není tak horké, stačí vzpomenout na loupeže okolo soudce Berky či na momentální skandál ohledně právnické fakulty v Plzni.

Za druhé, ani kdybychom byli ideálním právním státem, jakkoliv složitě a podrobně sepsané zákony nemusí být vždy sto postihnout opravdovou lidskou spravedlnost.

Případ Pavla Kudrika je přesně ten případ. Do vězení měl jít proto, že řídil automobil bez papírů a přitom byl v podmínce za krádež. Pavel Kudrik by si za normálních okolností samozřejmě svůj trest zasloužil a šel by sedět. V situaci, kdy se ale jeho rodina stala obětí brutálního neonacistického útoku se známými důsledky, a kdy za tento útok, minimálně politicky, nese svou odpovědnost také stát (díky své toleranci k neonacismu – nemíním zde rozebírat, ale stačí mrknout na nedávnou zprávu popisující veselé a veřejné hajlování policistů v Brně), je milost pro Pavla Kudrika zcela na místě a sluší se Václavu Klausovi za ni poděkovat.

 

Potěšení třetí

Při příležitosti  20 letého výročí pádu totality Václav Klaus veřejně poděkoval svému předchůdci a hlavnímu strůjci a hybateli tehdejších událostí Václavu Havlovi.

Václav Havel, ať si o jeho „pravdě a lásce“, myslíme či myslíte cokoliv, byl opravdu tehdy v listopadu naprosto nezastupitelný a klíčový.

Vzájemný a rozporuplný vztah obou Václavů ohledně vnímání celosvětových i evropských společenských problémů, je všeobecně znám. Tím spíše mě prezident překročením vlastního stínu a veřejným oceněním Václava Havla u příležitosti našeho dvacetiletého života ve svobodě, velmi potěšil a nutno říci i mile překvapil.

 

Závěr

Asi není náhodou, že všechny tyto tři činy, za něž dnes Václava Klause chválím, mu vesměs jeho skalní příznivci vyčítají (netvrdím, že všichni všechny 3 body).

Není bez zajímavosti si shrnout, cože mu to tedy vyčítají:

Že nejednal protiústavně a podepsal LS! Je alarmující, že těmto kritikům protiústavnost, když jde o „jejich věc“, nevadí.

Že udělil milost tomu „cikánovi“. Vyčítají všichni extrémisti – ano extrémisté jsou vesměs spíš příznivci VK, než-li jeho odpůrci – stačí se začíst do zdejších internetových diskusí. Je to logické – rétorika Václava Klause často sklouzává směrem k nacionalismu.

Že se klaní tomu zrádci „láskopravdovskému“ Havlovi. Vážení klausovci, přiznejte si, že Václava Havla ze srdce nenávidíte velmi dlouho, v podstatě od okamžiku, kdy se s ním Klaus ideologicky rozešel a proti němu se vymezil. Vaše nenávist k člověku, který se velkou měrou zasloužil o to, že si i vy užíváte už 20 let svobody, je ostudná.

Co říci závěrem? Že nikdo, ani Václav Klaus, není černobílý. Proto se nikdy nesnažím kritizovat osobu (jakoukoliv) jako takovou, ale vždy jen to, co ta která osoba činí.

Václav Klaus učinil v minulých dnech minimálně tři věci, které mě velmi potěšily a za něž mu tímto blogem děkuji.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Georgis Fasulis | sobota 21.11.2009 16:38 | karma článku: 40,22 | přečteno: 8605x
  • Další články autora

Georgis Fasulis

Na Valašském Hrbu jsem chybět nesměl ani letos!

Na Valašském Hrbu jsem nechyběl od jeho prvního ročníku, vždy jsem absolvoval nejdelší 55 km trasu a logicky jsme nechtěl chybět ani na jeho 5. ročníku! Ale....

28.5.2017 v 15:47 | Karma: 16,45 | Přečteno: 987x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Běžel jsem Legendu - Jesenický maraton

Sportovní nadšenci z klubu 3THX ve spolupráci s Báječnými ženami v běhu organizují již 3. rokem dva nádherné horské běhy, květnový Valašský Hrb a srpnový Jesenický maraton, známý taktéž pod zkratkou YES.

21.8.2016 v 16:34 | Karma: 21,68 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Dal jsem letošní Pražskou stovku, konečně!

„Chceš-li něco vyhrát, běhej stovku, chceš-li něco zažít, běhej maraton,“ řekl kdysi Emil Zátopek a já si dovolím doplnit: a chceš-li zážitek, na který jen tak nezapomeneš, přihlaš se na Olafovu Pražskou stovku!

8.12.2015 v 22:39 | Karma: 19,32 | Přečteno: 964x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Jesenický Maraton 2015 - nejkrásnější horský maraton

V sobotu 22.8.2015 jsem absolvoval již podruhé nádherný Jesenický maraton. Je to podle mne ten nejhezčí horský maraton u nás. Trasa totiž vede po téměř celém hřebenu Hrubého Jeseníku.

23.8.2015 v 18:30 | Karma: 16,94 | Přečteno: 1048x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Valašský Hrb 2015 aneb jak jsem odolal Sirénám a závod dokončil

Když jsem zde loni sepisoval report z Valašského Hrbu 2014, napsal jsem v závěru, že zkusím příští rok stihnout vyhlášení vítězů, které bylo vždy hodinu před limitem na nejdelší trať.

31.5.2015 v 20:22 | Karma: 15,78 | Přečteno: 1208x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

GLOSA: Lidi, na ten hokej se nedalo dívat!

27. května 2024  11:26

Bydlím dvě minuty od O2 areny. Ještě než začalo hokejové mistrovství světa, pár sousedů opustilo...

Dusivé davy, skákající metro a alkohol. Hokejové oslavy byly ale jinak klidné

27. května 2024  10:30,  aktualizováno  11:24

Slavný den pro českou hokejovou reprezentaci se sice neobešel bez zásahu bezpečnostních složek,...

Student předstíral opilého bezdomovce, lidé na něj zavolali strážníky

27. května 2024  11:20

Zbytečný výjezd mají za sebou strážníci, na které se obrátila jedna Plzeňanka. Ta se pohoršovala...

Česko čekají teplé dny, meteorologové ale varují před deštěm i bouřkami

27. května 2024  6:01,  aktualizováno  10:55

Přímý přenos Česko čekají v tomto týdnu teplé dny, ale také bouřky a přeháňky. Na některých místech země...

  • Počet článků 134
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6225x
Kdo jsem? Jsem jedna desetimilióntina této země - nic více, ale ani nic méně.