Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stravenky jsou problém? Vítejte v Kalouskově

„Paní redaktorko, až budete stát u pokladny v supermarketu a člověk před vámi bude platit stravenkami, uvědomte si, že mu na ten nákup doplácíte i Vy,“ rozčiloval se asi před týdnem pan ministr Kalousek ve studiu Českého rozhlasu, když se snažil vysvětlit nesmyslnost daňových úlev u stravenek.

Foto: Petr Topič, iDnes

Musím říci, že mě tato demagogická a hlavně pokrytecká Kalouskova výtka docela nadzvedla ze židle.

Jakoby jsme (my, daňoví poplatníci) nedopláceli ze svých za tisíce jiných a mnohem nesmyslnějších dotací. jako první mne napadly třeba nestydatě levné parlamentní jídelny a kantýny. O "slavných" poslaneckých ultralevných dovolených za babku s plnou penzí raději ani nemluvě.

Navíc se přece nejedná o žádnou výjimku. Copak můžeme hovořit o výjimce u něčeho, co využívá naprostá většina zaměstnanců? Výjimkou jsou spíš ti, co stravenky (nebo výhodné závodní stravování) nevyužívají.

Vůbec nechápu, proč stravenky leží Kalouskovi tolik v žaludku? Co je špatného na daňové podpoře zaměstnaneckého stravovaní?

Nic. Je to naprosto běžná věc v mnoha evropských civilizovaných zemích.

Je možné chápat, že stát chce šetřit, kde může. V tomto případě ale, nejenže Kalousek šetří na nepravém místě, on (tedy stát) na tom dokonce prodělá!

Lidé se totiž přestanou během pracovních dní stravovat v restauracích i závodních jídelnách. Se stravenkou za polovic to bylo tak akorát, stovku za oběd denně dá ale málokdo. Dle mého soukromého výzkumu by se zrušením stravenek většina mnou dotázaných (včetně mě) přestala na obědy chodit a řešila by to bandaskami či kastrůlky s polévkou z domova (ano, jako před sto lety nutno dodat). Tím samozřejmě přijde nemalé množství lidí o práci, nemálo restaurací „meníčka“ totiž živí, a bez nich zavřou krám.

Stát by na tom nakonec údajně podle některých studií tedy spíš prodělal (propuštění by skončili v sociální síti). A to v tom nejsou započítány zvýšené náklady na zdravotnictví v souvislosti se zhoršením zdravotního stavu nezdravě a nepravidelně se stravujících zaměstnanců.

A hlavní Kalouskův argument, že se jedná o diskriminaci živnostníků?

Tak ten, nezlobte se na mne, pane Kalousku, tak ten už neobstojí vůbec.

Naopak! Stravenky jsou jediný příjemný bonus pro zaměstnance. Ve všem ostatním jsou zaměstnanci ve srovnání s živnostníky biti jako žito! Živnostník si totiž z daňového základu neodečte jen půlku oběda, on si ho odečte celý! A k němu i snídani a večeři. Jak je to možné? Jednoduše.

Zatímco zaměstnanci (a jeho zaměstnavateli) je daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění spočítáno na korunu přesně, živnostník zaplatí na dani pakatel a to nemusí ani šidit berňák, stačí, když si podle velmi vstřícných zákonů odečte až 80% svých příjmů.

No, řekněte, kdo ze zaměstnanců to má? Za nezdaněné peníze si tak šikovný živnostník pořídí téměř všechno, od auta pro manželku až po exotickou dovolenou. Že si dovolenou nemůže dovolit? Cha, cha, naopak, dovolenou může mít třeba 2 měsíce v kuse.

Podobnou výhodu jako u daní, má živnostník i u zdravotního a sociálního pojištění, platí si uzákoněná minima. Má totiž moc dobře spočítáno, že se mu vyplatí ušetřené peníze za sociálku investovat jiným způsobem. Dokonce i případné střádání do slamníku ho nakonec v důchodu vyjde lépe, než když dá peníze eráru na důchodové pojištění. Ono tam totiž platí systém solidarity těch co odváděli více s těmi co dávali méně, takže neplatí přímá úměra mezi tím, co odvádíte a tím, co pak dostanete.

A naprosto stejné, nebo z etického principu možná ještě horší, je to u zdravotního pojištění. Živnostník odvádí minimum (ačkoliv by mohl dávat vzhledem k příjmům více, na rozdíl od nízko příjmového zaměstnance), čerpá ale stejně jako kdokoliv jiný. A nejen to, ze společného koše zdravotnictví čerpají i členové jeho rodiny. A podobně z důchodového koše, do kterého živnostník odvádí minimum, čerpají jeho rodiče.

Namítnete, tak ať si to tady pan zaměstnanec zkusí a uvidí, že to není jen tak. Ne, nemáte pravdu. Obrovský nárust neblahého swarzsystému je tomu důkazem. Firmy ve velkém převádějí své zaměstnance na živnostenský list. Ušetří přitom obě strany, zkrátka přijde akorát stát a samozřejmě zbylí zaměstnanci, kterých je čím dál méně a kterým se tudíž budou muset odvody zvýšit, aby státní kasu utáhli.

Ne, opravdu nechápu Kalouskovu averzi ku stravenkám. Zajímavé je, že stejnou averzi nemá vůči provozovatelům hazardu, kteří u nás, snad jako jediní na světě, stále neplatí vůbec žádnou daň! A že je tomu stále tak, vděčí provozovatelé rulety právě Kalouskovi, který veškeré snahy o zdanění hazardu brzdí vší silou. Taky jste slyšeli? Prý se to zase letos nestihne.

Takže, až si za nějakou tu stravenku, kterou jsem nevyužil na teplý oběd, koupím v supermarketu kus žvance, měl bych se podle Vás pane Kalousku stydět?

A co Vy, pane Kalousku? Budete se také Vy stydět, až si nějaký majitel kasina koupí nové Lamborghini? Ó, pardón, já zapomněl, on pan majitel herny si přece auto nekupuje pro sebe. Potřebuje jej velmi nutně pro své bohulibé občanské sdružení „Pro záchranu…. „, no řekněme třeba „Pro záchranu Blbouna nejapného“ (zákon umožňuje v podstatě cokoliv).

Vítejte v Kocourkově, pardon, v Kalouskově, pardon vítejte v České republice.

 

 

Kolik platí eráru živnostníci a kolik zaměstnanci? Hezky to shrnula na svých stránkách MF Dnes. Kdo nečetl, může najít i na iDnes:

Kdo je větší chudák. Odírá stát víc zaměstnance, nebo živnostníky?

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Georgis Fasulis | úterý 18.10.2011 7:28 | karma článku: 34,12 | přečteno: 3289x
  • Další články autora

Georgis Fasulis

Na Valašském Hrbu jsem chybět nesměl ani letos!

Na Valašském Hrbu jsem nechyběl od jeho prvního ročníku, vždy jsem absolvoval nejdelší 55 km trasu a logicky jsme nechtěl chybět ani na jeho 5. ročníku! Ale....

28.5.2017 v 15:47 | Karma: 16,45 | Přečteno: 986x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Běžel jsem Legendu - Jesenický maraton

Sportovní nadšenci z klubu 3THX ve spolupráci s Báječnými ženami v běhu organizují již 3. rokem dva nádherné horské běhy, květnový Valašský Hrb a srpnový Jesenický maraton, známý taktéž pod zkratkou YES.

21.8.2016 v 16:34 | Karma: 21,68 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Dal jsem letošní Pražskou stovku, konečně!

„Chceš-li něco vyhrát, běhej stovku, chceš-li něco zažít, běhej maraton,“ řekl kdysi Emil Zátopek a já si dovolím doplnit: a chceš-li zážitek, na který jen tak nezapomeneš, přihlaš se na Olafovu Pražskou stovku!

8.12.2015 v 22:39 | Karma: 19,32 | Přečteno: 964x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Jesenický Maraton 2015 - nejkrásnější horský maraton

V sobotu 22.8.2015 jsem absolvoval již podruhé nádherný Jesenický maraton. Je to podle mne ten nejhezčí horský maraton u nás. Trasa totiž vede po téměř celém hřebenu Hrubého Jeseníku.

23.8.2015 v 18:30 | Karma: 16,94 | Přečteno: 1048x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Valašský Hrb 2015 aneb jak jsem odolal Sirénám a závod dokončil

Když jsem zde loni sepisoval report z Valašského Hrbu 2014, napsal jsem v závěru, že zkusím příští rok stihnout vyhlášení vítězů, které bylo vždy hodinu před limitem na nejdelší trať.

31.5.2015 v 20:22 | Karma: 15,78 | Přečteno: 1208x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Řidič dostal smyk, otočil auto přes střechu a skončil v řepném poli

20. května 2024  11:58

Jen s lehčím zraněním vyvázl z hrozivě vypadající nehody řidič, který v pondělí ráno dostal na...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  11:46

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

SPOLU zahájí hlavní část kampaně na nádraží pod heslem Pravda vítězí

20. května 2024  11:36

Pod zlaceným státním znakem první republiky s nápisem „Pravda vítězí“ ve zrekonstruovaném Fantově...

Místo pokuty 1 500 korun nutil hlídce bokem tisícovku, chtěl ušetřit na pivo

20. května 2024  11:31

Tisícikorunový úplatek nutil policistům opilý spolujezdec z vozu, jehož řidiče hlídka přistihla na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 134
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6224x
Kdo jsem? Jsem jedna desetimilióntina této země - nic více, ale ani nic méně.