Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Řecké "ANO" Papandreovi je nadějí i pro Evropu

Tuto neděli 7.11.2010 se konaly v Řecku komunální volby. Za normální situace by se jednalo o úplně normální volby, podobné těm, co proběhly před nedávnem i u nás. Řekové by si prostě vybrali své starosty a komunální samosprávu a v zahraničních médiích by se o to zajímal zřejmě málokdo.

Athens - Náměstí Syntagma - Řecký národní ParlamentFoto: Georgis Fasulis

Jenže tuto neděli tomu bylo jinak. Řecké volby do místních samospráv pozorovala s obrovským zájmem celá Eurozóna a sní potažmo i celá EU. S napětím je sledovaly rovněž světové finanční trhy. Asi není nutno příliš zdůvodňovat, proč tomu tak tentokrát bylo. Letošní podzimní řecké komunální volby se totiž díky všeobecně známým řeckým ekonomickým událostem posledního roku staly jakýmsi referendem o tom, jestli Řekové jsou ochotni skousnout obrovské škrty, které jim Papandreovi socialisti pod taktovkou MMF byli nuceni naordinovat.

Řekové v těchto volbách obstáli se ctí a dali vládě v jejich nelehké úloze zelenou. Ve volbách totiž většinově zvítězili právě vládnoucí socialisti z Pasoku. A to navzdory krajně nepopulárním až drastickým škrtům, snižování mezd řádově o desítky procent a nemalému zvyšování všech typů daní, DPH počínaje a spotřební daní na benzín, alkohol a cigarety konče. Navzdory neustálému tlaku bolševiků a levicových radikálů. Navzdory radikálním odborům a stávkám, které tyto neustále organizují. A v neposlední řadě navzdory pravicové opozici z Nové demokracie.

Ti všichni se snaží premiérovi Jorgosovi Papandreovi z PASOKu házet už více než rok klacky pod nohy. Přesně ve stylu „čím hůř pro zemi, tím lépe pro mě“. Bolševici, aby díky anarchistickému rozvratu země mohli udělat konečně svou vysněnou, komunistickou revoluci a pravice, aby se zase, poté, co zemi přivedla na kraj propasti, mohla opět dostat k moci.

U (nejen) řeckých odborářů jsme na radikalismus více méně zvyklí, u pravice spíše méně než více. Ta, místo aby táhla v tak těžké době s vládnoucími socialisty za jeden provaz, dělala a stále dělá všechno možné pro zbankrotování země. Podporuje odbory, podporuje stávky. V rétorice je nerozeznáte od rétora komunistického s velkým srpem a kladivem za zády. Nevěříte? Možná ani nevíte, že loni v řeckém Parlamentu s nimi ruku v ruce hlasovali proti tvrdým vládním rozpočtovým škrtům. Tvrdili, že PASOK zemi prodává MMF a zahraničním bankám.

Nejhorší na tom všem je, že se Nová demokracie za to vůbec nestydí. Stejně jako se nestyděla, když za svá dvě volební období přivedla Řecko zugrunt, přičemž přitom masivně falšovala statistiky.

Kromě toho, že tím Řecko přivedla k dnešní ekonomické katastrofě, způsobila ještě něco mnohem horšího – na všechny Řeky tím uvalila cejch lhářů a podvodníků (kolektivní vina je v tomto směru ve světě bohužel stále populární).

Je zajímavé, že to vše nevadilo našim "mo(u)drým" chlapcům z ODS, aby na jaře letošního roku situaci lživě otočili a z řeckého bankrotu obvinili tamní socialisty, protože se jim tato nehorázná lež zrovna náramně hodila do krámu v domácí předvolební kampani. Jsem přesvědčen, že za Topolánka by se ODS k této předvolební mega lži nikdy neuchýlila. Ale nechme to ( ostatně je věcí jen našeho voliče, do jaké míry je ochoten nechat si věšet bulíka na nos) a vraťme se raději zpět do Řecka.

Řecko má obrovské štěstí v existenci svého nynějšího premiéra Jorgose Papandrea (jenž má se svým otcem společné snad jen příjmení, jinak jsou, politicky míněno, rozdílní jako nebe a dudy – myšleno v kladném smyslu pro Papandrea mladšího).

Jedná se o neobyčejně silného a schopného státníka, nebojím se říci světového formátu. Narodil se v roce 1952 v Minesotě v USA otci Andreasovi, který v té době působil na Universitě v St. Paul, a americké mamince. Vzdělání mladý Papandreu získal postupně na nejprestižnějších universitách, mimo jiné na London School of Economics či na americkém Harwardu. Mimo jiné se jeho političtí odpůrci neštítí mu vyčítat i jeho "nečistý" americký původ (nepřipomnělo vám to čirou náhodou něco či někoho? Ne? A co podobné, a nutno říci také velmi trapné, ne tak dávné výčitky směrem ku profesorovi Švejnarovi?).

Dle mého názoru je právě on, Jorgos Papandreu momentálně jednoznačně nejschopnějším řeckým politikem, jež  má šanci projet s řeckou, napůl potopenou bárkou mezi chřtánem drastických škrtů - coby pověstnou Skyllou a chřtánem možného ekonomického smrtícího propadu – pomyslnou Charybdou v dnešním, tolik rozbouřeném světovém ekonomickém oceánu. Věřím, že tento protřelý „kapitán“ na to má a spolu s rozumnou většinou řecké "posádky" to dokáže.

Právě za pomyslný mandát udělený v nedělních volbách nynější řecké socialistické vládě zasluhuje větší část řecké veřejnosti  jednoznačně obdiv, ono tam opravdu pečení holubi do huby nelétají, a ani nikdy v minulosti nelétali, alespoň do většiny hub nikoliv. To samozřejmě neznamená, že tamní společnost nežila na dluh, ale to se může při nezodpovědné politice udát i jiným. Jen vzpomeňte tempo našeho zadlužování. Bez účinné brzdy bychom Řecko "dohnali" za pár let. A tou brzdou bylo i řecké varování.

Nadějí v dobrý konec nejen pro Řecko, nýbrž i pro Evropu je pro mne vědomí, že, zatímco náš prezident má pro Papandreovo „nějaké“ Řecko jen slova pohrdání, ve světě dávno pochopili, že dnešní Papandreu je chlap a politik na svém místě a v jeho sisyfovském úsilí mu usilovně drží palce. Ani ne tak kvůli Řekům, jako hlavně kvůli sobě samým.

Za odhodlání k nepopulárním reformám si premiér Papandreu dokázal už i vysloužit obrovský mezinárodní respekt.

Jeden příklad za všechny:

"Ve vyhýbání se nevyhnutelnému selhání si vede extrémně dobře," pochválil Papandrea minulý týden v komentáři pro New Times slavný ekonom Jeffrey Sachs, podle nějž Papandreu dokazuje "schopnost zemí přizpůsobit se rozsáhlým změnám, když potřeby jsou reálné a politické vedení moudré." "– citováno z webu Aktuálně.cz. Podezírat přitom Jeffreyho Sachse z levičáctví se asi nikdo neodváží.

V tomto světle drží Papandreovi palce každý rozumný evropský politik, ekonom, či jen "obyčejný" občan, a to bez ohledu na jeho pravé či levé smýšlení. Pevně mu je držím i já.

 

Jorgos Papandreu - předvolební diskuse s řeckými "Moravci" na NET - Nea Elliniki Tileorasi (1. kanál řecké veřejnoprávní TV)

 

 

Osobní vzkaz: Milane, držím palce a přeji brzké uzdravení!

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Georgis Fasulis | úterý 9.11.2010 7:32 | karma článku: 18,16 | přečteno: 3177x
  • Další články autora

Georgis Fasulis

Na Valašském Hrbu jsem chybět nesměl ani letos!

Na Valašském Hrbu jsem nechyběl od jeho prvního ročníku, vždy jsem absolvoval nejdelší 55 km trasu a logicky jsme nechtěl chybět ani na jeho 5. ročníku! Ale....

28.5.2017 v 15:47 | Karma: 16,45 | Přečteno: 987x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Běžel jsem Legendu - Jesenický maraton

Sportovní nadšenci z klubu 3THX ve spolupráci s Báječnými ženami v běhu organizují již 3. rokem dva nádherné horské běhy, květnový Valašský Hrb a srpnový Jesenický maraton, známý taktéž pod zkratkou YES.

21.8.2016 v 16:34 | Karma: 21,68 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Dal jsem letošní Pražskou stovku, konečně!

„Chceš-li něco vyhrát, běhej stovku, chceš-li něco zažít, běhej maraton,“ řekl kdysi Emil Zátopek a já si dovolím doplnit: a chceš-li zážitek, na který jen tak nezapomeneš, přihlaš se na Olafovu Pražskou stovku!

8.12.2015 v 22:39 | Karma: 19,32 | Přečteno: 964x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Jesenický Maraton 2015 - nejkrásnější horský maraton

V sobotu 22.8.2015 jsem absolvoval již podruhé nádherný Jesenický maraton. Je to podle mne ten nejhezčí horský maraton u nás. Trasa totiž vede po téměř celém hřebenu Hrubého Jeseníku.

23.8.2015 v 18:30 | Karma: 16,94 | Přečteno: 1048x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Valašský Hrb 2015 aneb jak jsem odolal Sirénám a závod dokončil

Když jsem zde loni sepisoval report z Valašského Hrbu 2014, napsal jsem v závěru, že zkusím příští rok stihnout vyhlášení vítězů, které bylo vždy hodinu před limitem na nejdelší trať.

31.5.2015 v 20:22 | Karma: 15,78 | Přečteno: 1208x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Zeman a Paroubek přilákali na předvolební mítink v Teplicích jen asi sto lidí

30. května 2024  15:10,  aktualizováno  21:30

Bývalý prezident Miloš Zeman přijel před volbami do Evropského parlamentu do Teplic na akci dalšího...

Hamás je připraven k úplné dohodě, pokud Izrael ukončí válku v Gaze

30. května 2024  21:23

Hamás sdělil zprostředkovatelům, že je připraven uzavřít úplnou dohodu, pokud Izrael ukončí válku v...

Biden přiletí na výročí vylodění v Normandii. Setká se tam i se Zelenským

30. května 2024  15:41,  aktualizováno  21:08

Americký prezident Joe Biden přijede na oslavy 80 let od vylodění v Normandii. Ve Francii bude od...

Fica převezli z Banské Bystrice, premiér chtěl do svého bytu v Bratislavě

30. května 2024  19:56,  aktualizováno  20:57

Zdravotníci ve čtvrtek převezli slovenského premiéra Roberta Fica z nemocnice v Banské Bystrici do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 134
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6225x
Kdo jsem? Jsem jedna desetimilióntina této země - nic více, ale ani nic méně.