Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Prašivé a líné Řecko? Mýty a fakta okolo řecké dluhové krize

Ti zatracení Řeci už zase požadují další prachy! Tak to teda ne. Takhle to přece dále nejde! To se všichni v Evropě zbláznili? Už toho máme (my, pracovití Evropané) fakticky tak akorát! Proč bychom měli nadále platit ze svého už tak střídmého měšce ty nic nedělající, líné žebráky z jihu Balkánu, kteří bez jakýchkoliv skrupulí jen natahují ruce, aby si už ve svých 47 letech mohli užívat svého průměrného důchodu 2000 €!

2000 let starý olivovník v Athenách - ilustrační fotoFoto: Georgis Fasulis

Tak takhle nějak by se dala shrnout již celý rok trvající hysterická mediální masáž, která se rozšířila jako mor po celé Evropě. A za ten rok dosáhla již takové síly, že tyto nesmysly už nešíří jen kdejaký matěj na svém blogu, ale, a to je mnohem závažnější, i zcela seriózní listy či servery. A proč také ne, když o neúměrné lenosti nepracujícího jihu Evropy je přesvědčena i německá kancléřka?

Po tisícerém opakování těchto nesmyslů se tak postupně tyto lavinovitě šířené nesmysly stávají hezky po goebelsovsky obecnými “fakty“.

Proti takovému celoevropskému etnickému lynchi se pak bojuje opravdu velmi těžko. Přesto se pokusím o nemožné. Alespoň čtenářům mého blogu se pokusím uvést na pravou míru alespoň ty největší mýty šířené okolo řecké dluhové krize.

Upozorňuji, že tento blog není žádnou odbornou politicko-ekonomickou analýzou. Je jen výsledkem asi hodinového probírání se internetovými stránkami OECD či EUROSTATU. Je s podivem, že toho nejsou schopni (nebo spíš nechtějí?) také naši profesionální novináři.

 

Mýty versus fakta

 

Mýtus: Řekové chodí do důchodu v průměru v xy letech. Za xy si dosaďte 53, 47, 50… (co server, co novinář, to jiný údaj). Přitom ani jeden se pravdě ani nepřiblížil, ta totiž není pro jejich čtenáře zajímavá.

Server Aktuálně.cz uvedl např. toto: „Důchodci přijdou o své roční bonusy a průměrný věk odchodu do důchodu se zvýší o 14 let - ze současných 53 na 67 let.“ http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/business-ve-svete/clanek.phtml?id=667096 Těch 53 let je naprostý nesmysl a úlet.

V tomto směru ustřelila právě i již zmíněná Angela Merkel, která veřejně prohlásila, že není možné, aby Němci chodili do důchodu později než jižní národy.

A jak je to doopravdy? Stačí nahlédnout na stránky OECD.

Fakta: Nejnižší možný oficiální odchod do důchodu před r.2010 byl v Řecku u mužů v 60 letech (podobně  jako u nás ještě před pár lety), nyní se skokově zvýšil na 65 let. To je však pouze oficiální rok pro odchod do důchodu, zajímavější je samozřejmě faktický průměrný věk odchodu do důchodu.

Průměrný Řek tak odcházel do penze za posledních 5 let v průměru o 3 měsíce později než průměrný Čech a jen o 4,8 měsíce dříve než průměrný Němec.

A když přihlédneme pouze k mužům, pak průměrný Řek šel do důchodu dokonce později (o měsíc) než průměrný Němec. Upozorňuji, že se jedná o statistiku let 2004-2009, tedy ještě před vypuknutím řeckých dluhových problémů. Nyní, kdy se odchody do důchodu skokově zvýšily o 5 let, se faktický odchod samozřejmě samozřejmě taky skokově posune směrem nahoru.

Zdroj: http://www.oecd.org/dataoecd/3/2/39371902.xls

A např. Portugalci, rovněž zadlužení až po uši, chodí do důchodu v průměru až o celé 4 roky později než Němci.

 

Mýtus: Řeci jsou líní jako vši, celé dny se válejí v tavernách a na pláži. Přitom požírají gyros a zapíjejí ho ouzem.

Fakta: Podíváme –li se na průměrné skutečně odpracované hodiny na osobu a rok, zjistíme, že Řekové jsou po Korejcích nejpilnější národ na světě! Ať to zní ve světle rozšířených klišé jakkoliv úsměvně či neuvěřitelně, průměrný Řek strávil v práci za celý rok 2120 hod (r.2008), to je o celých 87 dní (téměř o 3 měsíce!) více než průměrný Němec! Pro zajímavost: my, v ČR jsme v tomto žebříčku na 4. místě a v práci strávíme ročně 1992 hod.

Samozřejmě, že Němci mají mnohem vyšší produktivitu práce, ale ta přece výslovně nevypovídá o pracovitosti lidí, ale o technologické a celkové ekonomické vyspělosti země a o kapitálových možnostech dané země.

Tabulku s daty najdete dole na konci článku. Aktivní přímý odkaz na zdroj nefunguje spolehlivě.

http://www.oecd-ilibrary.org/docserver/download/fulltext/3010061ec050.pdf?expires=1307203216&id=id&accname=freeContent&checksum=DA99D3E5C14FFB5B778A5E5A9A1CCDAC

 

Tato "pracovitost" Řeků je ve shodě i s mou osobní zkušeností. Dovolte mi ji zde uvést:

Jednou (bylo to na zač. 90.let), jsem si pár dní přivydělával v Řecku na stavbě jako helfer – tedy míchač a nosič malty zároveň. Přestože jsem předtím podobných brigád u nás zažil jako student mnoho, tam jsem byl překvapen: makalo se „od – do“ na minutu přesně s 15 min. přestávkou na kafe (také přesně, ani minuta navíc). Obsluhoval jsem asi 3 zedníky, kteří mi nedali oddychnout. Když jsem naprosto nezvyklý takového pracovního tempa jednoho dne zjistil, že mi písek na maltu dojde asi půl až tři čtvrtě hodiny před koncem pracovního dne, majstrovi jsem to úmyslně neřekl a těšil se, že aspoň ten den skončíme o něco dříve. Když jsem s vítězným úsměvem na tváři majstrovi oznámil, že písek došel a že ten den už tedy jaksi padla, strašně se na mě rozeřval a příšerně nas..ný kamsi odběhl objednat další náklaďák s pískem. Ten přijel přesně za půl hodiny a já byl nucen rozmíchat další várku malty. Ten den jsme všichni kvůli mě skončili asi o hodinu později. Ten den jsem si také obohatil svůj řecký slovník o pár šťavnatých nadávek. Komu byly adresovány, dodávat netřeba.

 

Mýtus: Řecko loni dostalo půjčku od MMF a států Eurozóny 110 mld €, které stačilo za necelý rok prožrat a tak letos natáhlo ruku pro další peníze. Tak s tímto nesmyslem se poslední dobou potkávám ve faktických i internetových diskusích opravdu často.

Mimichodem, s tímto nesmyslem se neváhal vytasit např. ani zdejší megabloger p. Matějka – viz jeho článek. Doslova v něm pan Matějka píše: „….a ostatní státy v Evropě to nemuselo stát nově vypůjčených 110 miliard eur, které do Řecka zahučely jen proto, aby za pár týdnů byla státní kasa opět prázdná.“

Fakta: Do Řecka nezahučelo 110 mld. A už vůbec taková suma nebyla za pár týdnů utracena, jak si nestydatě vymýšlí p. Matějka.

Těch 110 mld. € (loni přislíbených, nikoliv vyplacených) bylo rozloženo v několika etapách do 3 let. Nyní se jedná o 5. část (cca 12mld) z tohoto balíku. Jen tak mimochodem, člověk nemusí mít ani maturitu, aby si uměl spočítat, že země s ročním rozpočtem okolo 120mld asi těžko utratí navíc za méně než půl roku 110 mld.

 

Mýtus: Evropa půjčkami pomáhá Řecku.

Fakta: Ano, výše uvedené tvrzení je pravda, ale jen poloviční. Evropa se snaží v prvé řadě pomoci sama sobě. Evropská centrální banka se děsí restrukturalizace řeckých dluhů jako čert kříže. Obává se pohromy, kterou by tento krok mohl způsobit u evropských bank.

Můj selský rozum přitom napovídá, že je to jediné rozumné řešení. Je blbost nalívat peníze dlužníkovi, když tyto by se vzápětí přelily od dlužníka coby lichvářské úroky do kapsy „lichvářovi“.

 

Závěr

Osobně si netroufám tvrdit, co by v dané situaci bylo nejlepší. Světová ekonomika je dnes natolik provázaná a globalizovaná, že se v ní těžko vyznají i největší ekonomičtí odborníci.

Ale přesto Vám na závěr řeknu, alespoň ve stručnosti, kde vidím hlavní příčiny této krize já.

Hlavní důvody řecké dluhové krize

Jistě lze souhlasit s tím, že se Řekové dostali do dnešní nezáviděníhodné situace opravdu sami. Respektive dostali je tam jejich nezodpovědní politici (ale ty zase zvolili obyčejní občané, takže ti se dnes opravdu nemohou na ně vymlouvat - to platí obecně pro všechny demokracie). A co tedy vedlo k dnešnímu neveselému stavu?

Hlavní důvody dle mého názoru jsou dva:

  • Nekontrolovaný nárůst státní sféry za poslední dvě až tři dekády. Na vině tomuto smrtícímu trendu přitom byly levice i pravice. Státní sféra je dnes tak nabobtnalá, že ji soukromý sektor již nemůže uživit.

 

  • Přijetí Eura. Euro problémy zřejmě jen prohloubilo. Nárůst platů nekorigovala inflace, jak tomu bylo za drachmy. Tento nárůst přitom nebyl adekvátně podepřen zvýšenou produktivitou práce.

 

Kombinace nemožnosti devalvace měny s nárůstem nevýrobní sféry (ta byla právě formou stávek akcelerátorem neúměrného zvyšování platů) se pak stala smrtícím koktejlem, či chcete –li časovanou bombou, která loni explodovala. Zadlužení země, která ještě před 10 lety byla zadlužena v mezích průměru, přerostlo únosné meze a výsledky vidíme nyní.

Řekové budou asi ještě dlouho pykat za nezodpovědnost svých politiků, etnické celoevropské lynchování si však rozhodně nezaslouží.

A co se týká té lenosti, v Řecku mají možná líné pavouky, rozhodně však ne líné obyvatelstvo. Přijeďte se o tom přesvědčit v létě sami.

 

 

Inspirací k napsání článku mi byl blog pana Aleše Chmelaře, předsedy Politics Society na London School of Economics. Jeho Blog si můžete přečíst zde:  Ať si líní Řekové pomůžou sami!

Za tento (jeden z velmi mála), objektivních článků na danou tematiku mu tímto děkuji.

 

 

Dodatek: Protože aktivní odkaz na OECD s daty o odpracovaných hodinách za rok funguje nespolehlivě, tabulku s daty jsem okopíroval zde:

 

Autor: Georgis Fasulis | čtvrtek 2.6.2011 7:33 | karma článku: 46,42 | přečteno: 37898x
  • Další články autora

Georgis Fasulis

Na Valašském Hrbu jsem chybět nesměl ani letos!

Na Valašském Hrbu jsem nechyběl od jeho prvního ročníku, vždy jsem absolvoval nejdelší 55 km trasu a logicky jsme nechtěl chybět ani na jeho 5. ročníku! Ale....

28.5.2017 v 15:47 | Karma: 16,45 | Přečteno: 986x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Běžel jsem Legendu - Jesenický maraton

Sportovní nadšenci z klubu 3THX ve spolupráci s Báječnými ženami v běhu organizují již 3. rokem dva nádherné horské běhy, květnový Valašský Hrb a srpnový Jesenický maraton, známý taktéž pod zkratkou YES.

21.8.2016 v 16:34 | Karma: 21,68 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Dal jsem letošní Pražskou stovku, konečně!

„Chceš-li něco vyhrát, běhej stovku, chceš-li něco zažít, běhej maraton,“ řekl kdysi Emil Zátopek a já si dovolím doplnit: a chceš-li zážitek, na který jen tak nezapomeneš, přihlaš se na Olafovu Pražskou stovku!

8.12.2015 v 22:39 | Karma: 19,32 | Přečteno: 964x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Jesenický Maraton 2015 - nejkrásnější horský maraton

V sobotu 22.8.2015 jsem absolvoval již podruhé nádherný Jesenický maraton. Je to podle mne ten nejhezčí horský maraton u nás. Trasa totiž vede po téměř celém hřebenu Hrubého Jeseníku.

23.8.2015 v 18:30 | Karma: 16,94 | Přečteno: 1048x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Valašský Hrb 2015 aneb jak jsem odolal Sirénám a závod dokončil

Když jsem zde loni sepisoval report z Valašského Hrbu 2014, napsal jsem v závěru, že zkusím příští rok stihnout vyhlášení vítězů, které bylo vždy hodinu před limitem na nejdelší trať.

31.5.2015 v 20:22 | Karma: 15,78 | Přečteno: 1208x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Zemřel advokát Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské obchodní komory

20. května 2024  9:51

V neděli 19. května zemřel ve věku nedožitých 65 let advokát, filantrop a prezident Česko-izraelské...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  9:03

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Lajky nestačí, věda potřebuje peníze, říká nový ministr Ženíšek

20. května 2024

Premium Přichází nový ministr Marek Ženíšek, který má za úkol, slovy Miroslava Kalouska, „tančit na...

Za Česko chtějí do Bruselu i Slováci a Němec, šanci má až osm stran

20. května 2024  8:48

Do eurovoleb voleb zbývají necelé tři týdny. V pátek a v sobotu 7. a 8. června se rozhodne, kdo...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 134
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6224x
Kdo jsem? Jsem jedna desetimilióntina této země - nic více, ale ani nic méně.