Pokud Klaus LS nepodepíše, měl by abdikovat!

Ratifikace mezinárodní smlouvy prezidentem je završena podpisem prezidenta. Vladimír Klokočka, přední český právník a bývalý ústavní soudce, říká, že svým podpisem Hlava státu, podobně jako třeba notář, potvrzuje, že k rozhodnutí došlo způsobem předepsaným Ústavou. Protože nejsme prezidentský systém a prezident není zákonodárce, nemá prezident žádnou disponobilní volnost, zda podepsat či nepodepsat. Potud názor odborníka přes ústavní právo.

Já jsem svetlo sveta; kdo me následuje, nebude chodit ve tme, ale bude mít svetlo života. (Jan 8, 12)foto: Eva Korínková, CTK

 

Přesto všechno se osobně domnívám, že Václav Klaus má plné a nezpochybnitelné právo Lisabonskou smlouvu nepodepsat. Nikdo na světě přece nikoho, tedy ani prezidenta,  nemůže donutit podepsat se pod papír, s nímž nejen bytostně nesouhlasí, ale který navíc považuje doslova a do písmene za smlouvu s ďáblem a proti němuž vede svou osobní svatou válku.

Jakmile se ale Václav Klaus rozhodnul Lisabonskou smlouvu za žádnou cenu nepodepsat, měl okamžitě po její ratifikaci našimi oběma komorami a v situaci, kdy ani Ústavní soud neshledal na této smlouvě nic protiústavního, okamžitě abdikovat ze své funkce!

Jakýmkoliv jiným postupem totiž Václav Klaus dává celému světu najevo, jak pohrdá demokratickými principy. Třeba má Klaus pravdu, možná se opravdu upisujeme ďáblu, ale možná je to naopak a do pekla, nebo aspoň na okraj Evropy, nás směřuje právě jeho nepodpis pod LS.

V tomto okamžiku si to druhé myslí většina zákonodárců a také většina Evropy. Odvolávání se na mínění veřejnosti může být samozřejmě na místě, ale v situaci, kdy je veřejnost rozdělena cca půl na půl, je mínění lidu naprosto bezpředmětné a odvolávat se na něj je přinejmenším hloupé! Prezident přece sám sliboval, že bude prezidentem VŠECH – tedy obou půlek rozděleného národa!

 

Je Lisabonská smlouva opravdu mrtvá?

A co argument, že Lisabonská smlouva je mrtvá, protože ji Irové odmítli v referendu? Prezident tuto zakletou formulku používá stejně často a zoufale, jako se věřící v naprosto bezvýchodné situaci upíná k motlitbě. Ale ani tento argument nemůže obstát. Jednoduše protože není pravdivý!

Irové úplně stejně jako LS odmítli i smlouvu z Nice v roce 2001. Smlouva z Nice mimo jiné také umožňovala náš vstup (společně s dalšími zeměmi) do EU. Podle Klausovy logiky, druhé irské referendum o Nice, které si Irové o rok později zopakovali, je tedy NEPLATNÉ! V tom případě je dle této demagogické logiky neplatné i samotné naše členství v Evropské Unii! Smlouva z Nice přece „umřela“ irskou rukou již v roce 2001!

Ne, tak tomu samozřejmě není pane prezidente, a vy to moc dobře víte. Nikdo totiž na Iry po jejich NE Lisabonu na opakování referenda netlačil. Naopak, irská politická reprezentace sama požádala EU o zopakování referenda. Je zřejmé, že když Irové řeknou znovu NE, bude smlouva opravdu mrtvá. Rozhodně je nesmysl tvrdit, že Irové budou opakovat referendum tak dlouho, dokud neřeknou ANO.

A co se týká toho, že mohou hlasovat podruhé? No a co? Když to jejich zákony umožňují?! Irsko je nezávislá, demokratická a plně suverénní země! Sám přece tak často zmiňujete obavy o suverenitu jednotlivých evropských zemích. Nemyslíte si tedy, že je naprosto nepřípustné, aby se jim kdokoliv zvenčí pletl do jejich vnitřních záležitostí? Samozřejmě že ano, a platí to, promiňte,  i pro vás pane prezidente, přestože jste přesvědčen, že jen vy sám nejlíp musíte vědět, co pro Iry dobré je a co není.

 

Jestli smlouvu z Lisabonu nepodepíšete, abdikujte!

Pane prezidente, přestaňte se věnovat Irům a věnujte se povinnostem vyplývajícím z vaší funkce u nás. Opravdu můžete s Lisabonskou smlouvou nesouhlasit natolik, že ji nemusíte podepsat. Opravdu vás k podpisu nikdo násilím nemůže nutit.

V tom případě se ale musíte zachovat státnicky ve smyslu naší parlamentní demokracie a respektovat veskrze demokratické rozhodnutí všech ostatních jejich vrcholných ústavních orgánů vlády, obou komor Parlamentu a v neposlední řadě i Ústavního soudu. To znamená pro vás jediné – okamžitě abdikujete ze své funkce prezidenta.

Umožněte vašemu nástupci respektovat vůli lidu, když se domníváte, že sám byste podpis pod Lisabon nemusel vydýchat.

Pane prezidente, Česká republika je parlamentní demokracií, nedělejte z ní prosím svévolně absolutistickou monarchii.

 

Autor: Georgis Fasulis | sobota 9.5.2009 19:38 | karma článku: 30,82 | přečteno: 4466x