Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Papandreu je v tom nevinně

„Řecko odjistilo granát, Řecko na pokraji chaosu, Řecko vyděsilo celý svět,“ - tak takové a podobné nadpisy zaplavila naše a světová média během minulého týdne, poté, co řecký premiér Georgios Papandreu ohlásil, že chce v Řecku vyhlásit referendum o tom, zda si občané přejí další zahraniční pomoc.

Georgios PapandreuZdroj: řecká TV - NET

Na první pohled se zdálo, že se Papandreu zbláznil. Cožpak opravdu chce uspořádat referendum o hromadné národní sebevraždě země? Cožpak záchranná ruka pro topícího se odmítá? Jistěže ne, řekne leckomu z nás jeho zdravý selský rozum.

Na druhé straně bylo až zarážející, kolik hysterického povyku v zahraničí dokázal jeden jediný výrok o možném referendu.

Proč nadělal Papandreův výrok tolik děsu v očích Sarkozyho a Merkelové? Vždyť stačilo přece říci: OK, nechceš neber, hloupý kdo dává, hloupější, kdo nebere či něco podobného. Jenomže ono to tak ve světové globalizované ekonomice nefunguje. Ono je to totiž všechno malinko komplikovanější. Ono totiž další přislíbené miliardy pro záchranu Řecka jsou z velké části hlavně miliardy pro záchranu německých a francouzských bank a potažmo také pro záchranu Eurozóny jako celku.

To je samozřejmě všeobecně známo a svým způsobem se nabízí úvaha, že to dává Řecku alespoň jakési karty k důstojné evropské hře. Přesto Papandreu, podle mého osobního názoru, určitě nechtěl Sarkozyho a Merkelovou v tomto podivném mariáši přitisknout ke zdi. Prostě si jen neuvědomil, jak velký humbuk svým výrokem způsobí. Však také netrvalo ani tři dni a referendum bylo odvoláno.

Why? Nebo-li proč?, ptali se tedy nejen Sarkozy s Merkelovou. Abychom pochopili v jak nezáviděníhodné situaci se Papandreu nachází, je nutno vcítit se do jeho kůže.

 

Papandreu je v tom naprosto nevinně, minimálně ten mladší, dnešní řecký premiér.

O otci Andreasovi, který zemi vedl v 80. letech, nemluvím. Za prvé, o mrtvých jen dobře, za druhé, starý Papandreu ať dělal, co dělal, dělal tak za drachmy a tak to mohlo být (a taky bylo) světu šum a fuk a zatřetí, v jeho době byl řecký zahraniční dluh zhruba na stejné výši jako je nyní ten náš.

Zle začalo být až přijetím Eura. Samozřejmě to nejprve nikdo vidět nechtěl a všichni euro oslavovali. Jenže tím Řecko přišlo o samoregulační schopnost devalvace vlastní měny, což má dnes katastrofické důsledky. Ano, nerad to říkám, ale Václav Klaus měl v tomhle stoprocentní pravdu.

A poslední, kdo za dnešní situaci může, je dnešní premiér Georgios Papandreu. Premiérem se stal až na podzim 2009, kdy převzal vládu po své předchůdkyni pravicové Nové demokracie a kdy v šoku zjistil, a ihned přiznal světu, bezmála šestileté podvody pravicové Nové demokracie při vykazování ekonomických výkazů země. Kromě tohoto zločinu stačila Nová demokracie mimo jiné např. snížit daně v zemi o celých 10%, což vedlo k dalším katastrofickým schodkům veřejných peněz.

Od té doby (podzim 2009) se rozběhla tzv. řecká dluhová krize, kterou (kvůli Euru) řeší celá Eurozóna.

Od té doby je Papandreu nucen dělat tvrdé ekonomické reformy, především ve státním aparátu – tzn. propouštět státní zaměstnance a snižovat jejich přebujelé platy.

Od té doby je Papandreu, nikoliv mezi dvěma mlýnskými kameny, ale rovnou v obrovské mlýnici.

Z jedné strany je pod neustálým tlakem MMF a zemí EZ, které ve snaze zachránit Eurozónu na něj tvrdě tlačí, že jeho reformy jsou fajn, nicméně pořád nejsou dostatečné.

Ze strany druhé mu doma v této kritické době nikdo nepomáhá. Naopak!

Opozice, Nová demokracie (dále jen ND), která krizi veskrze zavinila, od té doby, co předala rozkradenou zemi Papandreovi, mu bez ustání hází ve všech jeho snahách o záchranu země klacky pod nohy. Celou dobu trvání krize (od podzimu 2009) hlasuje ND spolu s komunisty proti veškerým reformám! Proti všemu, co požaduje po Řecku svět. Spolu s komunisty podporují neustálé stávky, které organizují radikální odbory (ty naše jsou proti nim beránci). Generální stávka je v Řecku pomalu každý měsíc, což vede k dalším obrovským ekonomickým ztrátám. Spolu s komunisty ND křičí na vládní PASOK, že prodává zemi cizákům. Spolu s komunisty křičí, že PASOK jde proti lidu.

Lze se tedy Papandreovi divit, že mu došla trpělivost?

Lze se mu divit, že usoudil, že k dalším krokům potřebuje větší mandát?

Soudný člověk musí dojít k odpovědi - že nelze.

Není tedy divu, že za této situace, kdy pomalu každé zasedání Parlamentu je provázeno hořícím náměstí Syntagma (před Parlamentem) a tvrdými boji nespokojených občanů s policií, Papandreovi opravdu trpělivost došla. Paradoxní na tom je, že policie brání Parlament, kde se schvaluje i snižování jejich vlastních platů.

„Dobrá, říkáte, že jdu proti lidu, tak tedy udělejme referendum. Udělejme referendum o tom, zda chtějí občané rychlý neřízený krach čili národní sebevraždu, nebo raději pomalé přežívání.“

Ono to je totiž pomalu Sofiina volba, která vůbec není jednoduchá. Nemálo ekonomů se přiklání totiž k druhé variantě – okamžitého neřízeného krachu země. Tvrdí, že by to mohlo být pro zemi lepší.

Já nevím, a jsem přesvědčen, že to nevědí ani odborníci. Z druhé strany se totiž ozývají hlasy, které varují před řeckým neřízeným krachem země coby rozbuškou v obrovském skladu výbušnin, ve který se údajně celá EZ svým neodpovědným zadlužováním proměnila.

Ať je to jakkoliv, je zajímavé, jaké reakce jen pouhé výroky o referendu vyvolaly. Sarkozy s Merkelovou dostali málem infarkt a okamžitě volají "neposlušného" Papandrea na kobereček, aby okamžitě "odvolal, co slíbil". Připomínám, že Papandreu je premiérem suverénní země, nikoliv protektorátu (opravdu?).

A domácí opozice? ND je zásadně proti referendu a požaduje lačníc opět po moci okamžité nové volby. Přitom za to, co se zemí ND udělala, by si spíš zasloužila označení „zločinecká“ a své okamžité rozpuštění, jakkoliv to samozřejmě nejde. Podotýkám, že bývalý předseda ND Karamanlis ihned po volbách v r. 2009 odstoupil z čela strany a šéf statistického úřadu, jež na pokyn špiček ND falšoval statistické údaje, je vyšetřován a snad bude potrestán.

A komunisti a radikální odboráři? Ti nazvali možné referendum za jeden z dalších teroristických činů dnešní řecké vlády. Přesně podle formulky "čím hůř, tím lépe pro nás a pro celosvětovou revoluci". K tomu snad není, co dodat.

Papandreovi v současné situaci rozhodně není co závidět. Jiný na jeho místě by to dávno vzdal, vzal nohy na ramena a utekl někam hodně daleko od Egejského moře.

Jenže Papandreu je bojovník. Jen za poslední rok dokázal prosadit propuštění 200.000 státních zaměstnanců, ostatním snížil platy o desítky procent. Od chvíle, kdy nastoupil do čela řecké vlády, je nucen dělat jedno nepopulární opatření za druhým.

A za to všechno, co pro svou zemi a potažmo i pro EZ dělá, se mu se dostává jednoho políčku za druhým, ze všech stran (včetně strany vlastní).

Je až směšné, když se dočtete, jak někteří evropští politici (ale také novináři) Georgiose Papandrea přibíjejí na pranýř, jako by to byl právě on, kdo je viníkem současné dluhové krize a jako by to byl právě on (a jeho otec Andreas), kdo nabíral desetitisíce nových a nových státních úředníků.

Za všechny alespoň jeden příklad. V pátečních LN píše pan Alexandr Tomský, cituji: „Jak si může tenhle, podle mnohých politický gauner, který tak jako jeho otec budoval stranickou armádu státních zaměstnanců, dovolit vyvolávat duchy demokraie. Zešílel?", konec citace.

Tenhle, podle vás gauner, pane Tomský, je v čele země teprve od roku 2009 a, jak už jsem psal výše, stačil jen za poslední rok propustit 200.000 státních zaměstnanců! Nikoliv přijmout, pane Tomský, ale PROPUSTIT! Před ním byla u moci 6 let opoziční pravicová Nová demokracie a ještě před tím byl předsedou strany PASOK Kostas Simitis. A za otce snad nemůže, ne? Proč čtenářům úmyslně lžete? Podle mne je gauner spíš ten, kdo úmyslně překroutí fakta, kdo z bílé udělá černou. U novinářů, politologů či publicistů to platí dvojnásob, nemyslíte, pane Tomský?

 

Ať už řecká a potažmo evropská krize dopadne jakkoliv, jedno je jisté;

Georgios Papandreu je v tom opravdu nevinně a zasluhuje spíš než odsudky metál.

 

Dodatek 7.11.2011: 10:13

Omluva panu Alexandru Tomskému

Hluboce se omlouvám panu Tomskému za můj odsudek jeho osoby v mém článku. Jeho text v jeho článku pro LN a Neviditelného psa jsem si vyložil přesně opačně, než byl autorem zamýšlen. To, co jsem si vyložil jako názor pana Tomského (mám na mysli označení Papandrea za gaunera), ve skutečnosti byla jen parafráze výroků jiných politiků, přičemž jeho názor je přesně opačný. Při pozornějším přečtení jeho textu je to zřejmé. Omlouvám se za svou zbrklost a odvolávám část svého textu (v mém blogu jsem tu část škrtnul). Celý článek pana Tomského si můžete přečíst zde:

Evropa: Řecká katarze a politická hysterie

Za upozornění na mou nepozornost moc děkuji panu Wagnerovi, redaktorovi Neviditelného psa.

Autor: Georgis Fasulis | pondělí 7.11.2011 7:34 | karma článku: 40,09 | přečteno: 29949x
  • Další články autora

Georgis Fasulis

Na Valašském Hrbu jsem chybět nesměl ani letos!

Na Valašském Hrbu jsem nechyběl od jeho prvního ročníku, vždy jsem absolvoval nejdelší 55 km trasu a logicky jsme nechtěl chybět ani na jeho 5. ročníku! Ale....

28.5.2017 v 15:47 | Karma: 16,45 | Přečteno: 986x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Běžel jsem Legendu - Jesenický maraton

Sportovní nadšenci z klubu 3THX ve spolupráci s Báječnými ženami v běhu organizují již 3. rokem dva nádherné horské běhy, květnový Valašský Hrb a srpnový Jesenický maraton, známý taktéž pod zkratkou YES.

21.8.2016 v 16:34 | Karma: 21,68 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Dal jsem letošní Pražskou stovku, konečně!

„Chceš-li něco vyhrát, běhej stovku, chceš-li něco zažít, běhej maraton,“ řekl kdysi Emil Zátopek a já si dovolím doplnit: a chceš-li zážitek, na který jen tak nezapomeneš, přihlaš se na Olafovu Pražskou stovku!

8.12.2015 v 22:39 | Karma: 19,32 | Přečteno: 964x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Jesenický Maraton 2015 - nejkrásnější horský maraton

V sobotu 22.8.2015 jsem absolvoval již podruhé nádherný Jesenický maraton. Je to podle mne ten nejhezčí horský maraton u nás. Trasa totiž vede po téměř celém hřebenu Hrubého Jeseníku.

23.8.2015 v 18:30 | Karma: 16,94 | Přečteno: 1048x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Valašský Hrb 2015 aneb jak jsem odolal Sirénám a závod dokončil

Když jsem zde loni sepisoval report z Valašského Hrbu 2014, napsal jsem v závěru, že zkusím příští rok stihnout vyhlášení vítězů, které bylo vždy hodinu před limitem na nejdelší trať.

31.5.2015 v 20:22 | Karma: 15,78 | Přečteno: 1208x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

18. května 2024  20:21

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

  • Počet článků 134
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6224x
Kdo jsem? Jsem jedna desetimilióntina této země - nic více, ale ani nic méně.