Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

ČSA - Letenky za velmi nízké ceny? Ono hlavně záleží, jak kliknete

"ČSA vám umožňuje online rezervace letenek, dává vám na výběr z více než 50 destinací a to za velmi nízké ceny," tato věta a spolu s ní odkaz na on-line rezervační systém ČSA na Vás vyjuknou z vašeho monitoru, když si do vyhledávače zadáte slovo "čsa".

ČSA vám přeje hodně štěstí při losování ceny vaší letenky!foto: převzato z iDnes.cz

S ČSA lítám bratru 15 let. Poté, co krachla nízkonákladová slovenská SKY-Europe, zrušila ČSA i svou nízkonákladovou odnož Click4Sky, s kterou se dalo letět po Evropě za slušné 4 tisíce. Tedy žádné stokorunové letenky alá SkyEurope, ale ani žádné přehnané ceny.

Nyní, když chcete letět s ČSA, musíte tedy sáhnout do své peněženky opět hlouběji, stejně jako kdysi před érou nízkonákladových společností. Dobrá, řekl jsem si, doba laciných letů je definitivně pryč, nedá se nic dělat a, jsa připraven na vyšší ceny, mrknul jsem na stránky ČSA, abych zjistil, za kolik se letos dostanu z Prahy do Athén, případně o kolik by mě letenka stála navíc, kdybych letěl už z Ostravy s mezipřistáním v Praze.

Pamatuji, že před pár lety bývala letenka z Ostravy do Prahy relativně dost drahá (okolo 6.000), když jste si ji však koupil dohromady i s dalším letem, navýšení oproti letu přímo z Prahy bylo jen o cca 2.000, což už stálo za to letět už z Ostravy.

 

Chaotický on-line systém ČSA

A tak jsem se klikáním ponořil do systému on-line rezervačního systému ČSA a nestačil se divit.

Zpáteční letenka Praha – Athény se pohybovala od 7.715 kč až po nějákých 10.000 podle data odletu. Potud OK. Když jsem ale do systému zadal, že chci letět už z Ostravy přes Prahu do Athén a zpět, vyskočila na mě naprosto neuvěřitelná cena 29.000!

Žádný business class prosím! Obyčejná socka, tedy economy class, to je ta třída, kde ti vyšší z nás si musí sedat do uličky, aby měli kam nacpat kolena a kde vám nenabízejí kávu a čaj, ale zásadně kávu nebo čaj a k jídlu jednu užmoulanou bagetu. Ne že by mi o ten jejich žvanec zase tak šlo, ale za ty prachy….? Přece jen jakousi úroveň čekáte.

Takže 29.000! No to si snad dělají pr..l, řekl jsem si a zkusil zarezervovat letenky zvlášť. Tedy nejprve Praha – Athény a zpět za 7715,- a navazující letenka Ostrava-Praha a zpět a....?

Koukejme se heleme se, byla asi za 3.000,-. Když k tomu přičtete 7 tisíc za kletenku Praha-Athény jste na normálních 10 tisících.

No vida, to už je jiné kafe, řekl jsem si a marně si lámal hlavu proč po mně před malou chviličkou ČSA žádalo za tytéž lety trojnásobek! Nerozumím tomu a raději ani nechci rozumět.

 

Překvapením ale pořád nebyl konec.

Na stránce s předobjednanou letenkou Ostrava-Praha, na níž byla dole napsána garantovaná cena 3.000 (přesně 2.907 a to se všemi poplatky) jsem kliknul na „pokračovat“ a opět jsem se nestačil divit. Vyskočila na mně další stránka s tímto letem, tentokrát ale už s cenou 8407,- Kč!

Za let, který ještě před jedním jediným klikem byl garantován za necelé 3 tisíce, chtějí o 1 sekundu a jeden klik později najednou už celých osm a půl tisíce! Jaká cena by mě čekala po dalším kliknutí na „pokračovat“ jsem už raději nezkoušel a milé ČSA jsem jediným kliknutím poslal tam, kam patří, tedy velmi mírně řečeno - ke všem čertům.

 

ČSA patří k nejdražším dopravcům

A tak jsem raději mrknul na stránky ostatních prodejců - Student Agency, Letuška.cz , Invenia.cz a hle: Nabídnou vám zpáteční letenku z Prahy do Athén za 5.000,- kč s Lufthansou, pokud vám nevadí přestup v Mnichově či ve Frankfurtu, anebo rovnou přímou linku, pokud vám nevadí odlet z Vídně (z Ostravy je ještě blíže než Praha) za pouhé 4.000,- kč s Austrian Airlines nebo Aigean.

Všichni tito prodejci letenek vám letenky nabídnou seřazeny hezky podle ceny od nejnižší po nejvyšší. Není bez zajímavosti, že mezi první desítkou nabízených letů se lety ČSA většinou vůbec nevyskytují!

Že by soudruzi z ČSA někde zase dělali chybu? No, to nevím, ale co vím jistě je, že je na čase odložit sentiment a začít lítat s někým jiným a třeba z Vídně.

 

Dodatek:

Nedalo mi to a znovu jsem si pohrál s on-line systémem ČSA a nutno říci, že větší chaos opravdu těžko pohledat. Systém vám nabízí ceny letenek (těchtýž se stejným termínem i destinacemi) téměř jako losování náhodného čísla. Ceny lítají zcela chaoticky bez jakéhokoliv řádu (při proklikávání jednou rezervační procedůrou!) nahoru i dolů až o stovky procent! Doufám jen, že stejně chaoticky, nahoru a dolů nelétají také samotní piloti ČSA.

 

13.7. 2010, 18:30: Dodatek dodatku:

Heuréka, konečně jsem přišel na to, proč ten on-line systém ČSA tak hapruje!

ČSA jsou v tom nevinně a já se jím tímto z hloubky celého svého blogu omlouvám.

Jejich softvér na on-line koupi letenek byl totiž zasažen záludným, před nikým a ničím nemájícím respekt, jemným prachem z islandské sopky Eyjafjallajokull!

Ajťáci ČSA systém usilovně ve dne v noci postupně odprašují, ale jde to jen ztuha. Navíc sopka stále nepřestala soptit a na softvér ČSA tak stále usedá prach nový. Buďme proto tolerantní.

PS: Chlapi, tož jste to nemohli říct rovnou? Však sme lidi a hlavu by vám přece nikdo neutrhnul!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Georgis Fasulis | pondělí 12.7.2010 7:40 | karma článku: 43,60 | přečteno: 17455x
  • Další články autora

Georgis Fasulis

Na Valašském Hrbu jsem chybět nesměl ani letos!

Na Valašském Hrbu jsem nechyběl od jeho prvního ročníku, vždy jsem absolvoval nejdelší 55 km trasu a logicky jsme nechtěl chybět ani na jeho 5. ročníku! Ale....

28.5.2017 v 15:47 | Karma: 16,45 | Přečteno: 987x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Běžel jsem Legendu - Jesenický maraton

Sportovní nadšenci z klubu 3THX ve spolupráci s Báječnými ženami v běhu organizují již 3. rokem dva nádherné horské běhy, květnový Valašský Hrb a srpnový Jesenický maraton, známý taktéž pod zkratkou YES.

21.8.2016 v 16:34 | Karma: 21,68 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Dal jsem letošní Pražskou stovku, konečně!

„Chceš-li něco vyhrát, běhej stovku, chceš-li něco zažít, běhej maraton,“ řekl kdysi Emil Zátopek a já si dovolím doplnit: a chceš-li zážitek, na který jen tak nezapomeneš, přihlaš se na Olafovu Pražskou stovku!

8.12.2015 v 22:39 | Karma: 19,32 | Přečteno: 964x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Jesenický Maraton 2015 - nejkrásnější horský maraton

V sobotu 22.8.2015 jsem absolvoval již podruhé nádherný Jesenický maraton. Je to podle mne ten nejhezčí horský maraton u nás. Trasa totiž vede po téměř celém hřebenu Hrubého Jeseníku.

23.8.2015 v 18:30 | Karma: 16,94 | Přečteno: 1048x | Diskuse| Sport

Georgis Fasulis

Valašský Hrb 2015 aneb jak jsem odolal Sirénám a závod dokončil

Když jsem zde loni sepisoval report z Valašského Hrbu 2014, napsal jsem v závěru, že zkusím příští rok stihnout vyhlášení vítězů, které bylo vždy hodinu před limitem na nejdelší trať.

31.5.2015 v 20:22 | Karma: 15,78 | Přečteno: 1208x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

ANALÝZA: Válka mezi světem a Izraelem? Proč se po něm šlape a žádají sankce

28. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Od Izraele se v probíhajícím konfliktu s Hamásem část světa odvrací. Například zpravodajka OSN...

Byli jsme jen kořist. Získali mě přes nejistoty, vypráví exčlenka Sinčchondži

28. května 2024

Premium Před křesťanskou sektou Sinčchondži varují odborníci napříč celou republikou. Jak je možné, že...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Potvrzeno, francouzští vojáci povedou výcvik na Ukrajině. Mají dorazit i F-16

27. května 2024  18:25,  aktualizováno  22:46

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

  • Počet článků 134
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6225x
Kdo jsem? Jsem jedna desetimilióntina této země - nic více, ale ani nic méně.