Taky máte před svými zahraničními hosty vnitřní pocit trapnosti?
Přiznám se, že inspirací byl blog Antonína Jelínka „Předkové za nic nemůžou.“ Odkaz Protože nejhorší na tom je, že ze za nic nemůžou ani zadkové – tedy „MY“, kdybych to měl brát takto lingvisticky.
Jednou za čas mi přijede nějaká ta návštěva. Domácí, zahraniční... no a jak jinak strávit část času než prohlídkou těch nejznámějších pamětihodností Prahy.
Jsou to chvíle, kdy v okamžiku kdy se mi podaří zapomenout, kolik jsem vysolil za vstupné, se kochám tou architekturou. A nořím se do historie té doby.
Pak ovšem opět nastoupí „praktické náležitosti“ v podobě „ať naříkají, ale ať platí.“
Takže jsem pro sebe i návštěvu zakoupil vstupné na Staroměstskou věž.
Ale pak jsem byl nemile překvapen, když jsem se hnal k výtahu na věž. Byl jsem VYKÁZÁN, že to si musím koupit zvlášť vstupenku. Známý prohlásil, že si to vystoupá pěšky. Hanba mne fackovala. Ale nedal jsem se. Odešel jsem si koupit vstupenku a absolvoval trapnou podezřívavou kontrolu nahoru i posléze dolů, zda jsem si tu „jízdenku“ přeci jen nezfalšoval.
A při pohledu na výtah mi došlo odkud, že se ve filmu Sexmise inspirovali jejich zahleslovaným výtahem. Tady tedy heslo žádné nebylo potřeba, ale „Kur-va!“ jsem měl chuť zvolat taky.
Vrchol turistické trapnosti pak můžete prožívat na Pražském hradě.
Tady máte k dispozici pouze dva tzv. návštěvní okruhy – v každém po 4 objektech a dva samostatné objekty. Ovšem, pokud byste chtěli pouze např. Chrám sv. Víta, máte smůlu. Lze jej navštívit pouze v rámci okruhu.
Prostě z vás ty prachy vyrazí – za sv. Vít, plus další tři objekty, které zpravidla nepatří k vrcholům turistického zájmu, jakkoli jsou třeba pro Pražský hrad významné.
Pojďme se na ně podívat.
Navštívit chrám svatého Víta je vždycky zážitek. Jen se v poslední době vždycky přitom naštvu.
Ze všeho nejvíc mi totiž vadí to, že jsou zde „trasy“ pro vyvolené – s davovými průvodci. Ve zbytku chrámu si pak počínají jako by jim všechno patřilo. Dokonale blokují svým tlacháním jednotlivá místa. A nakonec, dokonale otravně stylem „Jestliže je úterý, musíme být v Belgii“ hrnou svoje turisty, hlava nehlava.
Vyfotit pak cokoli „jen tak“, je téměř nemožné.
V jednu chvíli jsem tak zametl s česko-francouzskou tlachalkou a jejími doslova se rozvalujícími „svěřenci“. Vecpal jsem se prostě za dotyčnou, abych si v klidu vyfotil kapli sv. Víta – když jsem jí před tím poskytl dostatek času a prostoru k vysvětlování – pro to zase já pochopení mám. A „madame“ rovněž pochopila a skupinka poodešla o celý metr dál.
V tu chvíli můj známý byl jen „podružnou“ rekvizitou pro mé focení. Ale nezapomínal jsem na něj. Nicméně jsem to nepřeháněl. Ono to totiž ani dost dobře nešlo. Člověk se musel umně proplést, nejen těmi lany vymezujícími chůzi.
Že bychom navštívili hrobku český králů, na to mohu už několik let zapomenout. Inu, aspoň mají jejich veličenstva zasloužený klid. – Jen při pohledu na modernistický sarkofág hrobu Karla IV. si vždy vybavím naše pražské tramvaje Porsche.
Tentokrát byla naše návštěva chrámu sv. Víta takřka „poloviční“. A divím se, že nikdo neprotestoval a nedožadoval se snížení vstupného. Celá čtvrtina chrámu je totiž pod plachtou – rekonstrukce. Nepředpokládám, že mne podezříváte z toho, že bych neuznával nutnost takovéto rekonstrukce. Jenže vstupné platím celé.
A pod plachtou není jen ten kousek na fotografii, ale celá pravá strana až ke mně. Tím pádem jsem také nemohl známému ukázat originální oltář Františka Bílka. Originální je nejen uměleckou řezbou, ale také tím, že je zde text proveden jeho vlastní typografií /archivní foto, podzim 2023/.
Venkovní počasí bylo příjemným vedrem. A protože jsem ten areál i onu trasu již absolvoval, přešel jsem na úsporný režim. Takže jsem známého vyštval na chrámovou věž samotného. Nejenže se tam platí extra vstupné, ale slíbil jsem mu hezké obrázky na Prahu. Snad ano.
Já jsem se mezitím ve stínu kochal okolním turistickým ruchem. A když přišel kamarád z věže, což bylo v pravé poledne, nastoupila před Starý královský palác malá jednotka. Namísto samopalů měli hudební nástroje jak ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. A rozehráli se poledním koncertem dechové hudby „starých mistrů“, moc jsem to neidentifikoval.
Raději jsme se přesunuli k dalšímu bodu placené prohlídky – k Vladislavskému sálu.
Pokusil jsem si tipnout, kolik stál jeden stojan držící provazy – u každého je vyražen na úpatí lev. Pod 10,000 Kč za kus bych to netipoval.
Odskočili jsme si do místnosti, která byla vloni pro mne příjemným překvapením. Jsou zde vystaveny kopie korunovačních klenotů. A výjimečně jsem selfíčku neodolal.
A protože možná připravuji při příležitosti nadcházejícího vystavení originálů 28. září jistý blogerský počin, ponechám bez dalších komentářů.
Dalším místem byla Bazilika sv. Jiří. Tady jsem rovněž známého „vypustil“ do světa a sám jsem usedl a kochal se atmosférou.
Poté jsem se „kochal“ u vchodu sedící prodavačky vstupenek na zdejší koncert. Namísto, aby trpělivě říkala, že ona vstupenky neprodává, štěkala na všechny turisty – až jsem se divil, že jí nezaskočil ten chleba zabalený do papíru, kterým se zrovna cpala. Nekecám. Jistě si dotyční odnesli hodnotný zážitek ze setkání s ní.
Nakonec následovala Zlatá ulička.
Pamatuji ještě moment, kdy se za ni extra platilo... no a samozřejmě, kdy bývával vstup zdarma. Tentokrát jsem do ní ani nešel – obětoval jsem celou 1/4 vstupného. Vloni jsem si to užil dostatečně – z čehož pochází ono foto, podzim 2023, abyste se nedivili, že jsou všichni nabalení.
Já jsem si mezitím odskočil do komplexu buněk montovaných speciálně pro kofeinový fastfood. Zažil jsem tam pomalu víc než za celou prohlídku Pražského hradu – ale to je na zcela jiné povídání. Naznačím jen, že jsem mimo jiné „bojoval“ s novou firemní mobilní aplikací. Všechno dobře dopadlo, přístup byl naprosto přátelský – dokonce jsem navíc drink dostal na účet podniku. Aspoň tady se někdo snaží na úrovni.
Tím bych mohl „pražské postřehy“ ukončit, ale přidám ještě detail z druhého dne.
Druhý den, už zavítáme jen do Valdštejnských zahrad, v podhradí. Stojí za vidění, ale víc vám neprozradím. Snažte se sami.
Dodám pouze, že tady vždycky dávám průchod svému „deklamačnímu já“. To když mým užaslým hostům předvádím dokonalou akustiku „scény v arkádách“. Posadím je do hlediště na místo, odkud je níže uvedená fotografie. Sám se postavím na scénu a spustím:
„Mor na darebáky. Říkám a opakuju – mor a neštovice a pomstu...“
Je to můj oblíbený, nadčasový monolog Jana Wericha a jeho úpravy shakespearovského Jindřicha IV., pod názvem Falstaffovo babí léto. Efekt je vždy dokonalý. Vnější i obsahový. A hlavně: pravdivý.
Tím „ukojím“ svůj smysl pro dramatičnost.
A pak už se zase jen stydím. Za ty darebáky a za ty poplatky a nehorázné ceny, počínaje nedalekým „europárkem“.
Někdo mi může namítnout, že údržba i provoz něco stojí. Poslal bych ho do hajzlu, a to doslova.
Na záchodky se vstupem 20 Kč, ve Valdštejnské zahradě. Drze je zde cedulka, že jde o soukromého provozovatele. Původní, bohatě tepaný vchod „Muži“ je uzamčen, chodí se kolem česko-cizojazyčných ženštin přes „Dámy“. Jedna z nich sem evidentně patří, druhá si sem odskočila z úklidu zahradního areálu. Protáhnete se probouranou příčkou na „Pány“, kolem trosek zabezpečovacího turniketu. A dojem z celé pražské architektury a historie vám zkazí prostá kachličkárna; naštěstí aspoň čistá a udržovaná – ale tohle čekáte spíš někde v nemocnici a to ještě v rámci jakoby rekonstrukce, nikoli v historickém centru Prahy.
A proč bych toho či onoho poslal někam? Kdysi byla návštěva pražských pamětihodností opravdu věcí prestiže a pocitu hrdosti z národních hodnot našich předků. A prestiží státu. Možná, že ne vždy bylo zdaleka tak načančané. Ani ne tak ochotné. Ale NIKDY jsem přitom nemíval pocit, že jsem jenom peněženka a obtížný hmyz „na čtyři“.
A to je z mého pražského turistického toulání asi tak všechno.
Utěšuje mne jen to, že moji hosté zpravidla netuší, jaký byl původní stav normálně a jak byl normální. Takže jim se to líbí. Zatímco já se v duchu propadám hanbou, kam jsme to dopracovali s odíráním návštěvníků Prahy a jaká že je úroveň turistických služeb.
Martin Faltýn
Když jsou rodiče šikovní
Inu, ty doby, kdy se rodiče mohli plně věnovat dětem, jsou dávno pryč. Čest proto všem, kteří mohou a dokonce umějí svým dětem zpříjemnit čas.
Martin Faltýn
Jak se potýkáte s novou technikou?
Každý máme na něco talent. Já nezazpívám, nezahraju, nenamaluju... Ale pokud se týká „elektro“ techniky - s větším či menším úsilím si poradím a nebo i pomohu jiným.
Martin Faltýn
Levné Bonjour hvězdné léto
Prázdniny míří do finiše. A s nimi letní televizní programy našich televizních stanic. Tak co, stihli jste to všechno?
Martin Faltýn
Podvodníci a vaše telefonní číslo
Nejde pochopitelně jen o pouhé strašení. Někdy je to marketingové strašení. A firemní reklama s dobrými radami, že vám jde hlava kolem. Přitom na podvodníky loudící vaše číslo někdy stačí jednoduchý trik.
Martin Faltýn
Za pár dní a za měsíc už bude zase klid
Za pár dní nám končí LOH a za měsíc Paralympiáda. Nemám nic proti ani jedné z nich, ale ani pro. Sport mne prostě -
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
V hlavní roli přehrady. Deště nasytily půdu, přestat pršet může jen na západě
V České republice od čtvrtka prší a zklidnění se nedá očekávat ani o víkendu. Nejhorší situace je i...
Řehka: Míru nedosáhneme ústupky, dvě procenta HDP nebudou na obranu stačit
Dlouhodobého míru nelze dosáhnout ústupky, které nefungují a naopak podporují možnou eskalaci,...
Kvůli povodním se evakuuje vesnice v Polsku, připravují se i Dolní Rakousy
Extrémní počasí zasáhlo kromě Česka i část střední Evropy. Z polské vesnice Glucholazy, blízko...
Největší muzeum škodovek rychle stěhuje celou expozici, bojí se zatopení
Největší muzeum českých závodních škodovek a prototypů na světě - Svět Škodovek v Mrači u Čerčan na...
- Počet článků 1327
- Celková karma 17,34
- Průměrná čtenost 1148x
Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.
P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.
Seznam rubrik
- Když doma vaří muž
- Tokyo
- Kočičiny
- Osobní
- Zařazené
- Stojí za to
- Zoon Politikon
- Nezařazené
- Cestovatelské nálady
- Drobné postřehy,ne celý článek