Mé návraty do dětství - detektiv Martin
Upřímně, netuším, čí to byl nápad, stvořit postavu detektiva Martina.
Tento šéf a také jediný pracovník oddělení (tehdy Veřejné bezpečnosti) se hlásil na příklad jako "Ztracené děti, Martin". Pravda, měl vždy k ruce kolegu v civilu, v podání Vladimíra Hrubého a celý tým uniformovaných, včele s Martinem Růžkem, Vlastimilem Haškem, Karlem Effou, Janem Skopečkem... ta parta se kromě "Dády" Hrubého a Martina Růžka obměňovala.
Šedesátá léta byla vůbec zlatými léty rozvoje české kinematografie a v mnohém z toho následující roky vycházela až do "Sametové revoluce", kdy filmaři nějakým nepochopitelným způsobem zapomněli filmovat, jak tvrdím.
V šedesátých letech vznikaly proto nejrůznější filmové experimenty, bylo to vlastně hledání... Jedním z markantních výsledků té doby je pochopitelně česká nová vlna - Forman, Passer, Němec, Schorm, Schmidt, Chytilová, Krumbachová...
Vedle toho jsme měli ovšem druhou velmi silnou oblast kinematografie - dětský film.
Jeho historie začíná v 50. letech a rozkvět v letech 60. To vyvrcholilo v druhé polovině 60. let, tzv. Tvůrčí skupinou pro děti a mládež. V titulcích tehdejších filmů však najdete pouze jména šéfů tvůrčích skupin, zde tedy Erich Švabík-Jan Procházka. Od r. 1969 převzal vedení skupiny legendární Ota Hofman (zasloužil by si samostatnou knihu už jen kvůli předlohám takových televizních děl jako seriál Pan Tau, Návštěvníci, Chobotnice z druhého patra). Během svého působení u filmu na Barrandově i později je pak jako scénáristou filmů Honzíkova cesta, Káťa a krokodýl, Už zase skáču přes kaluže, Panna a netvor nebo Malá mořská víla.
V rámci tehdejšího hledání nových cest, nápadů i forem pak vznikají čtyři filmy s dětským detektivem Martinem. Z dnešního pohledu bychom je nazvali spíše filmy rodinnými. Protože zatímco typicky dětské filmy té doby byly spíše dětským světem, tady se proplétají se světem dospělých a mají co říci i dospělým divákům.
Kouzlo příběhů těchto čtyř filmů spočívá totiž v jejich detektivní podstatě a také v jejich jemném humoru. Skutečně máme před sebou celkem šest více či méně vydařených detektivek. První dva filmy byly totiž povídkové.
Detektivky pochopitelné i pro (starší děti) - to byl vynikající nápad.
Postavit do hlavní role detektiva Martina - rovněž.
Filmy jsou navíc okořeněny jemným humorem, který by současné české detektivní seriály, ale v podstatě i tzv. české seriály komediální, mohly těmto snímkům jen závidět.
A do hlavní role byl vybrán (o 10 let starší bratr herce Oldřicha Víznera) Jaroslav Vízner. Měl všechny atributy idolu: nenápadný elegán ve vestičce, se suchým humorem, s jiskrou v oku a tím základním: rovným přístupem k dětem, bez ztráty autority. A pro tehdejší dobu naprosto nezvykle bylo v titulcích uváděno "v hlavní roli Martina Jaroslav Vízner".
Filmy vznikaly v tomto pořadí:
Volejte Martina (1964)
povídky Tři láhve, Létající cirkus
U telefonu Martin (1965) *)
povídky Ztracené děti, Čertova noc
Martin a devět bláznů (1966)
Martin a červené sklíčko (1966)
*) Předběhnu a poznamenám, že chybějící odkaz u druhého filmu není náhoda. Díky péči Národního filmového archivu je řada filmů kvalitně digitalizována (poněkud jiným způsobem než je digitální restaurování). A nejen to, je zveřejňována postupně zdarma na YouTube. A na film U telefonu Martin dojde se zveřejněním řada až příští rok, jak mi na můj dotaz laskavě odpověděli.
Ať tak nebo tak pro kluka i holku 60. let to byl malý zázrak sedět na dětském představení v kině (tuším od 15 h.) a sledovat tyto detektivky.
Všechny čtyři mají neopakovatelnou atmosféru, napínavé příběhy, jak už jsem poznamenal místy i humor. Na místě těch dětí jste si hravě mohli představit i sami sebe. A vždycky, jako v pohádce, to dobře dopadlo. Nesmím přitom zapomenout na neopakovatelnou hudbu Svatopluka Havelky. Zkomponoval nádhernou nostalgickou melodii, umocněnou neznámým pískajícím umělcem. Provázela všechny čtyři snímky.
Je zajímavé sledovat, jak se celý seriál čtyř filmů vyvíjí.
Volejte Martina je ještě ve vleku dětských filmů první poloviny 60. let. Lehká rozvláčnost, pomalý děj, vypravěčská posloupnost jakoby nepřetržitého času bez střihů a skoků v ději.
Zato už druhý film U telefonu Martin se přibližuje stylovému vyprávění filmové nové vlny. Vyprávění dostává větší švih, je zkratkovitější, i když v první povídce se dostává do popředí spíše Spartakiáda, než samotná detektivka. A v druhé povídce musíte být soustředěni, aby vám neunikla pointa rozuzlení příběhu. Bylo tady tak trochu znát omezení filmovou stopáží.
Třetí film naplno rozjíždí vyprávění, humor, roli dětských postav i jejich konfrontaci se staršími sourozenci "zlaté mládeže". Napětí vyšetřování střídají odlehčené momenty dětského boje setřást ze sebe falešné obvinění. Vánoce jsou tady vděčnou kulisou. A do filmu je zakomponována anekdota o devíti bláznech, která dá filmu název. Děti a s nimi ani rodiče se tehdy v kinech nenudily.
Poslední, čtvrtý film, se dočká uznání v podobě natáčení na barevný materiál, zatímco předchozí filmy byly černobílé. Bohužel, tady pro sebe příběh uloupí charizmatický mladý Jan Tříska, zámek jako takový i některé vedlejší postavy, takže detektiv Martin se stává spíše řadovým vyšetřovatelem než hlavní rolí filmu. Také rozuzlení a finále je trochu rozpačité - film je právem označován za nejslabší z celé čtveřice.
A dál?
Nevím, zda měli tvůrci v úmyslu natáčet nějaká další pokračování. Pravděpodobně se to už nedozvíme.
V důsledku následujících událostí po r. 1968 a normalizace Jaroslav Vízner emigroval, stejně tak Alan Laufer (ze čtvrtého filmu), v nemilosti se ocitl skladatel Svatopluk Havelka. A co víc, režisér Milan Vošmik zemřel.
Dětský film naštěstí u nás nezanikl. Pokračoval v něm na příklad Ota Koval, opatrně na svoji práci v dětském filmu, po překonaných normalizačních problémech, navázali Václav Gajer a Jiří Hanibal a do čela se vyšvihla skvělá Věra Plívová-Šimková. Jí generace 70. a 80. let vděčí za nejhezčí dětské filmy; mnohé z nich vznikly díky dramaturgyni Marcele Pittermannové, která byla původně blízkou spolupracovnicí Oty Hofmana, aby později převzala vedení skupiny Tvůrčí skupiny filmů pro děti a mládež.
Detektiv Martin na dvacet pět let zmizel do archivů, coby titul nežádoucí k promítání. Je to svým způsobem velká škoda. Minimálně 70. léta zůstala o tyto tituly ochuzena. A dnešní generace dětí má pochopitelně zcela jiné filmy, jiné hrdiny a jiné "starosti". Je jiná doba a jiné filmy i přístup k nim. Filmařský i divácký. Pro mne a pro moji generaci jsou ovšem ony čtyři detektivní filmy věcí nostalgie a návraty do dětství.
A to je někdy potřeba.
Martin Faltýn
Jsou i takoví, kteří se ještě umějí pobavit sami
Ve světle dnešního pasivního přístupu k zábavě a ke komunikaci vůbec je opravdu milým překvapením najít pravý opak. Měl jsem zase jednou štěstí.
Martin Faltýn
Kdo ještě nesdílí úspěchy naší vlády?
Tězko se probrat tou přehršli závratných úspěchů. Je před volbami a tak vláda na nás spustila kulometnou předvolební palbu. A stylem „každá rána dobrá“.
Martin Faltýn
Když jsou rodiče šikovní
Inu, ty doby, kdy se rodiče mohli plně věnovat dětem, jsou dávno pryč. Čest proto všem, kteří mohou a dokonce umějí svým dětem zpříjemnit čas.
Martin Faltýn
Jak se potýkáte s novou technikou?
Každý máme na něco talent. Já nezazpívám, nezahraju, nenamaluju... Ale pokud se týká „elektro“ techniky - s větším či menším úsilím si poradím a nebo i pomohu jiným.
Martin Faltýn
Levné Bonjour hvězdné léto
Prázdniny míří do finiše. A s nimi letní televizní programy našich televizních stanic. Tak co, stihli jste to všechno?
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Maláčová slibuje SOCDEM širokou levicovou koalici proti ožebračování
Přímý přenos Sociální demokracie volí na sjezdu v Hradci Králové nového lídra. Na předsedu kandidují bývalí...
Téměř polovina Čechů nemůže pracovat z domova, 16 procent ani nechce, říká průzkum
Pracovat z domova z povahy své práce nemůže 44 procent zaměstnanců. Dalších 40 si to přeje a jen 29...
Medvěd na Slovensku napadl houbaře, ten zraněním podlehl
Ve slovenském okrese Liptovský Mikuláš medvěd v sobotu dopoledne napadl třiašedesátiletého houbaře,...
Dvojice osmnáctiletých Čechů závodila na silnici v Sasku, jsou ve vážném stavu
Dva mladí Češi se v noci vážně zranili při autonehodě v Sasku. Podle serveru rozhlasové stanice...
- Počet článků 1329
- Celková karma 19,29
- Průměrná čtenost 1147x
Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.
P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.
Seznam rubrik
- Když doma vaří muž
- Tokyo
- Kočičiny
- Osobní
- Zařazené
- Stojí za to
- Zoon Politikon
- Nezařazené
- Cestovatelské nálady
- Drobné postřehy,ne celý článek