Do roka a do dne, aneb
Je krásné dělat si iluze. A uzavírat každý Nový rok nějaká předsevzetí. A ještě krásnější je plnit je. Jenomže...
...jenomže, kolik z těch našich předsevzetí opravdu vydrží?
Příčiny? Daly by se shrnout do několika málo úsloví či přísloví typu "velké oči", "sliby-chyby", a nebo prostě jen: "my sami se máme málo rádi." A nebo ještě hůře: "zapomínáme na ostatní."
Těmi ostatními nemusejí být nejnutně naši nejbližší. Mohou to být i jiné zájmové skupiny či dokonce celý národ, na příklad, je-li člověk politikem. Ti ke slibům a předsevzetím ovšem nepotřebují zrovna Nový rok. A kdyby, nedej Bože, něco slíbili, od toho mají tiskové mluvčí, aby nám to vymluvili, že jsme se přeslechli, si to špatně vyložili nebo "on to tak nemyslel".
Tady pak zpravidla nastupují různé metody či okolnosti.
Někdy nás k tomu donutí zákony. Proto je nejdůležitějším úkolem našich zákonodárců vymyslet takové zákony, aby se daly pokud možno obejít. A vyhovět přitom nejrůznějším lobbistům. A nejlépe tak, aby si toho třeba ani novináři, o veřejnosti nemluvě, nikdo nepovšiml.
Všimne-li si, či dokonce z toho vznikne skandál, nastupují různé taktiky - počínaje právě použitím taktiky použití mluvčích a vyrobením protiskandálu konče.
A nebo - neb nejlepší obrana je útok - naopak vyrobíme jinou mediální bublinu, která dokonale odvede pozornost od nežádoucích "detailů."
No, a když už je nejhůře... prostě a tiše od předsevzetí ustoupíme. Nechávaje v domnělém, tichém nevědomí sebe i své okolí.
Protože se domněle domníváme, že jsme to tím pádem vyhráli.
Jenže podvádíme. Nejen sebe. Nás vem koneckonců ďas nebo čert!
Horší je, že tím pádem ale podvádíme ostatní. Všechny ostatní, jimž jsme slibovali, jež nám věřili a jež nám dali tu důvěru, že nám věřili. A to je opravdu to nejhorší, co může být.
(Kromě snad Nepokradeš a dalších devíti z Desatera. Nadarmo se neříká: "Kdo lže, ten krade.")
Slibme si proto, že si pro letošek dáme jedno předsevzetí všichni:
Budeme se snažit víc myslet na druhé než na sebe.
A že u něj vydržíme. I bez novoročních slibů.
***
Post Scriptum:
Že chcete nějaké příklady? Dobrá, ale se zařazením do jednotlivých "kategorií" se oběžujte laskavě sami.
- Morava vs. Dryml
- České předsednictví EU
- Zdražení nájemného a energetiky
- Nová sociální pravidla v nezaměstnanosti
- Veškeré poplatky u lékaře, v nemocnici i v lékárně
Stačí, ne?
Nebo vy si opravdu myslíte, že - myslíc víc na ostatní než na sebe - se sejdou Topolánek s Paroubkem, aby spolu dohodli koalici?
Martin Faltýn
Nezavřeme Prahu pro dopravu na léto úplně?

To, že se průjezdnost Prahou v létě mění téměř v nemožnost, už si Pražané zvykli dávno. Ve světle letošních uzavírek by snad ale bylo lepší uzavřít město úplně.
Martin Faltýn
Nastává doba „aromatická“

Ano, s postupně stále narůstajícími teplotami se při více či méně nechtěném kontaktu se spoluobčany dostáváme do jistého kosmického oblaku.
Martin Faltýn
Jak se cítit v 68?

Někdy - a dost často v mém věku - se říká, že narozeniny jsou jen číslo. Ale kdepak. Nejsou, jen my sami si to nechceme přiznat.
Martin Faltýn
Dnes bude studená večeře

Pamatujete na legendární komedii Zítra to roztočíme drahoušku? Miloš Kopecký je nucen žužlat studenou tlačenkou, kterou mu servíruje Stella Zázvorková. A důvod je jediný: není na čem uvařit večeři!
Martin Faltýn
Nová děsivě krvavá příšernost

Při psaní tohoto blogu nepomáhala žádná AI umělá inteligence - jenom ta moje. Spoléhaje na svoji anti indolenci, vrhnul jsem - se na tento malý literární obzor.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Ruské noční údery na Kyjev zabily pět lidí, čtyři po zásahu výškové budovy
Kvůli ruským úderům na Kyjev a okolí zemřelo nejméně pět lidí a dalších 20 utrpělo zranění, uvedla...
Piráti představí plán pro volby. Jdou do nich se Zelenými a heslem „Nakopneme to“
Pirátskou kandidátku ve volbách do Poslanecké sněmovny doplní členové Strany zelených. V pondělí...
Odvolací soud k Čapímu hnízdu finišuje. Zazní závěrečné řeči, brzy i verdikt
U Vrchního soudu v Praze po měsíční pauze pokračuje odvolací řízení v kauze Čapí hnízdo, v níž čelí...
Izrael v noci zasáhl vojenský komplex u Teheránu. Írán vyslal balistickou raketu
Sledujeme online Obě strany Izraelsko-íránského konfliktu na sebe vzájemně v noci na pondělí opět vyslaly vlnu...

Prodej RD 3+kk v obci Kravsko za 4 599 000 Kč. MOŽNOST ODPOČTU DPH
Kravsko, okres Znojmo
4 599 000 Kč
- Počet článků 1364
- Celková karma 12,73
- Průměrná čtenost 1129x
Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.
P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.
Seznam rubrik
- Když doma vaří muž
- Tokyo
- Kočičiny
- Osobní
- Zařazené
- Stojí za to
- Zoon Politikon
- Nezařazené
- Cestovatelské nálady
- Drobné postřehy,ne celý článek