Český výbuch na Eurovision (jako vždy)
Chcete-li si projít historii i soutěžní klání této hudební soutěže, stačí navštívit webové stránky Eurovision,tv
Historie je to více než poučná, včetně toho, jak se vyvíjelo hlasování pro jednotlivé písničky. Za připomenutí z historie stačí, že zde zvítězil třeba německý zpěvák Udo Jürgens (dodatečná oprava: "rakouský zpěvák"), kanadská zpěvačka Céline Dion nebo švédská skupina ABBA, kteří se později stali megahvězdami. Není bez zajímavosti, že v r. 1968 reprezentoval Velkou Británii Cliff Richard s písní "Congratulations" (česky Václav Neckář "Jak se tak dívám") a vítězství mu uniklo o jediný bod.
Vítěze dohledáte přehledně na Wikipedii "Eurovison Song Contest".
České barvy na své vítězství dosud marně čekají.
Právem.
Když se (opět ve Wikipedii) podíváte na české reprezentanty, zjistíte nejrůznější zajímavosti.
Po několika průšvizích, kdy v národním kole zvítězili umělci jednak obvinění z kupčení s hlasy, jednak z nepřijatelného obsahu své kariéry... Česká televize proto přikročila k autokratickému nominování soutěžících, za což se jim hned první nominace odvděčila bezkonkurenčně posledním místem. (Ovšem to bych nekladl za vinu samotným účastníkům nýbrž jednoznačně českému managementu Eurovision, který podcenil přípravu účastníků na soutěž.)
Přitom se ukazuje, že pěvecký potenciál máme. Ostatně, co Čech, to muzikant. A stačí do české krve přidat i kapku cizokrajné a zpívání jde snad úplně samo bez nutnosti školit hlas na konzervatořích, pěveckých kurzech apod.
V hlasovém fondu tedy problém není.
Co je podstatně horší, je hudba, melodie a snad i text.
I v letošním kole Eurovision hlasující - diváci - poslali do finále především hudební čísla; milovníci hard rocku pak finskou skupinu, něco na způsob jejich varianty na Kiss, apod. Nenechali se naopak chytit na líbivou, skoro až podbízivou gruzínskou tklivou baladu, či co to bylo. Ani to zkrátka evropští diváci nemají rádi.
A tak se ukázalo, že i letošní český zástupce předvedl chyby, které jej do finále neposunuly. Snad bychom mu prominuli, že své české umělecké jméno Ben Christovao změnil na světoběžnické Benny Christo. (To není nic nového, v 30. a 40. letech minulého století toto třeba české filmové hvězdy dělaly běžně, např. Karel Lamač, Anna Ondráková, Lída Baarová, ale i další.)
Soutěžní písnička "Omaga" (oficiální videoklip zde) je ale příkladem podcenění světových hudebních proudů, žánrů a koneckonců také "nálady" diváků Eurovison. Ti nereprezentují nějaké rapové proudy, neohromí je melodické skřeky na konci sloky; navíc je pro tyto posluchače celá česká soutěžní písnička s poněkud nejasnou hudební strukturou.
Text? Upřímně - vynechám. Odmítám se zaposlouchat do toho, o čem se vlastně zpívá, natožpak hodnotit úroveň anglického textu. Zas takový angličtinář, jako třeba Michael Žantovský, nejsem, abych ocenil tuto stránku.
Celkově však žánrově tato písnička nebyla tím nejlepším, co na Eurovision zaznělo.
Leč, v hlavní roli je také výsledný dojem. Neboli show.
Jestli něco čeští účastníci Eurovision dlouhodobě, ba spíše trvale podceňují, je scénické, vizuální provedení jejich vystoupení. Když se podíváte na ta letošní - byť silně doháněná digitální technikou - většinou to opravdu bylo scénicky zvládnuté, propracované a hlavně vizuálně zajímavé.
Neorganizované poskakování, jaké kdysi předvedli jedni čeští účastníci, nebo myslet si, že synchronizované pohyby se třemi tanečníky a "scénický prvek" s dívčinou, že toto je vrcholem show... pak by se čeští účastníci a český Eurovision management rozhodně měli poučit jinde. (Jak lze zvládnout scénický minimalismus, dokonale předvedl v r.2019 Andrej Rybak se svou vítěznou písní Fairytale - čímž teď nemám na mysli hudební líbivost písničky, navíc vhodně vybranou vzhledem k místu tehdejšího konání.)
Coby dlouholetý obdivovatel japonských pop skupin, mám poměrně jasný přehled o tom, jak vypadá zvládnutý koncert. Co jsem viděl u nás, tak jediný, kdo se tomu kvalitou směle vyrovnal byl pouze Koncert Karla Gotta k jeho 70.
Že přeháním? Nemusím si příliš vymýšlet - stačí totiž sáhnout po jakémkoli koncertu z této japonské provenience. Zde je malý příklad v podobě SBS Music Awards 2019. O koncertech megaskupin, jako Arashi, nemluvě. A všechno je zde živě, včetně orchestru samozřejmě, a nejen to - je to v původním aranžmá videoklipovém - žádné úlevy s omezeným počtem hudebníků apod. A hlavně - je to vždy dokonalá show!
Snad se pro příští soutěže Eurovision příslušní čeští organizátoři poučí. A snad se někdy i dočkáme, že se Eurovision bude pořádat u nás - čímž tedy předpokládám, že za Česko konečně tuto soutěž někdo vyhraje.
Doporučuji:
Vysílání Eurovision Song Contest 2021 na ČT.
Martin Faltýn
Nastává doba „aromatická“

Ano, s postupně stále narůstajícími teplotami se při více či méně nechtěném kontaktu se spoluobčany dostáváme do jistého kosmického oblaku.
Martin Faltýn
Jak se cítit v 68?

Někdy - a dost často v mém věku - se říká, že narozeniny jsou jen číslo. Ale kdepak. Nejsou, jen my sami si to nechceme přiznat.
Martin Faltýn
Dnes bude studená večeře

Pamatujete na legendární komedii Zítra to roztočíme drahoušku? Miloš Kopecký je nucen žužlat studenou tlačenkou, kterou mu servíruje Stella Zázvorková. A důvod je jediný: není na čem uvařit večeři!
Martin Faltýn
Nová děsivě krvavá příšernost

Při psaní tohoto blogu nepomáhala žádná AI umělá inteligence - jenom ta moje. Spoléhaje na svoji anti indolenci, vrhnul jsem - se na tento malý literární obzor.
Martin Faltýn
Podpořte nás

Tak nevím. Kolikrát už jste se s takovou výzvou setkali? A jak často? - Bylo by to téma na dotazník, o který ovšem nikdo nestojí. Všichni stojí jen o tu „podporu“.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Hádka mezi příbuznými se zvrtla. Vážně zraněný je v nemocnici, útočníka obvinili
Policie na Chomutovsku vyšetřuje pokus o vraždu. V zahradní chatce se pohádali dva příbuzní,...
Policie navrhla obžalovat firmu AVE CZ za neodvedení poplatků ve výši 3,7 miliardy
Policie navrhla obžalovat odpadovou firmu kvůli neodvedení poplatků ze skládek. Kriminalisté...
Firmy budou spořit na důchod rizikovým profesím. Povinnost schválili poslanci
Přímý přenos Pokračuje mimořádná schůze Sněmovny, kterou poslanci ve středu po necelých čtyřech hodinách...
Sabotáž Trumpových snah? Úder na Írán naznačuje rozdílné zájmy USA a Izraele
Izraelský úder cílící na íránské jaderné vědce a nukleární provoz ukazuje na rozdílné zájmy...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 1363
- Celková karma 12,99
- Průměrná čtenost 1129x
Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.
P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.
Seznam rubrik
- Když doma vaří muž
- Tokyo
- Kočičiny
- Osobní
- Zařazené
- Stojí za to
- Zoon Politikon
- Nezařazené
- Cestovatelské nálady
- Drobné postřehy,ne celý článek