A jedeme do ciziny!
V době kdy čtete tyto řádky, jsem (jak upřímně doufám) na zahraniční cestě. O ní tedy, až po návratu domů.
Dnes si proto opět zavzpomínám - a také na cestování.
My všichni socialismem povinní máme dobře na paměti, jak se cestovalo. A samozřejmě se přísně rozlišovalo, zda jedete na východ či na západ!
Kdeže bych jako 14 letý kluk pomyslel na nějaký "západ". Rodiče si zahraniční dovolenou původně bohatě vynahrazovali cestováním a stanováním po Čechách. Na daném foto rodiče nejsou, ale strejda s tetou a ještě jedna teta. (Z fotografií z našeho kempování se mnou se dochovaly momentky typu "já nahý u kytary" nebo "tatínek mně po vykonání potřeby myje pozadí ve vodě z přehrady " - a to sem pochopitelně dávat nebudu.)
Rodiče procestovali tak 50. léta a první půli 60. let. Jako by tušili, že s přestěhováním na Mariánskou u Jáchymova (viz předchozí blog) to bude konec s kempováním i cestováním vůbec. Aby ne. Coby správci rekreačního střediska měli za povinnost se starat celoročně o pobyty rekreantů a na nějaké cestování nebylo ani pomyšlení. Vlastně si ani nepamatuji, že by kdy měli nějakou dovolenou.
Cestování tedy "zbylo" na mně.
No, na nějaké tábory mne posílat bylo zbytečné, ale aspoň jsem zažil - prvně v životě - výlet do zahraničí. Jednodenní. Pochopitelně na východ. V mém případě do NDR - kdo už neznáte zkratku, tak do Německé demokratické republiky, čili tzv. východního Německa.
Ovšem, ani cestování do zemí "východního bloku" nebylo jen tak. Už si to moc nepamatuji, ale vyplňovali jsme snad nějakou doložku a celní prohlášení. Také už si nepamatuji, kde jsem vzal nějaké ty východoněmecké marky - snad ve Spořitelně... A i tam byl nějaký limit na to, kolik jsme mohli vyměnit na den; případně směnit pár set korun v samotné destinaci.
A co víc: nemohl jsem jet jen tak. Jel jsem organizovaně!
To byla zásluha tzv. místní Pionýrské organizace a hlavně naší vedoucí, která si chtěla udělat výlet. Vedoucí bylo snad něco přes dvacet. Takže si tam jela nakoupit hlavně nějaké šminky a případně halenku, nebo dokonce propašovat boty. A byla pěkné číslo. Před námi pionýry se ani nestyděla kouřit. Pokud vím, jejím majstrštykem bylo, že si mohla dát cigaretu mezi dva horní přední zuby a kouřit. - Člověk se až sám diví, co zůstane v dětské paměti!
Vyrazili jsme pronajatým autobusem s mohutným řidičem... ostatně se na celou naši partu podívejte.
Je zajímavé, že ze samotné cesty ani výletu si jinak nepamatuji vůbec nic. Myslím, že jsme ale navštívili muzeum Zwingeru, protože jsem se tam chtěl po letech znovu podívat. Naštěstí jsem měl fotoaparát na tom našem pionýrském výletě a mém prvním zahraničním. Zuřivě jsem fotil, posléze doma sám vyvolával i zvětšoval. A tady máte v autentickém provedení neořezaného papíru, pouze světelně korigováno, vše co se z oné cesty zachovalo. Znalci Drážďan jistě upřesní místa na foto.
O zhruba 5 let později jsem zatoužil si Drážďany zopakovat.
Důvod byl prostý. Chtěl jsem, tehdy už coby student umělecké filmové školy, zopakovat si prohlídku galerie v Zwingeru, ze které jsem si z prvního výletu pochopitelně nic nepamatoval.
Pojal jsem to tehdy dost originálně.
To už tatínek bydlel v Praze, ale vazby na nového správce chaty na Mariánské byly a tak jsem se tam zajel podívat. A následně autobusem na Boží Dar, pak pěšky přes hranici, do Oberwiesentalu. Odtud už tuším vláčkem do Drážďan. Byl jsem mladý a tak pro mne nebyl problém přeponocovat na vlakovém nádraží. A druhý den hurá do Zwingeru a posléze vlakem do Prahy.
Myslím, že tehdejší kustodové měli ze mne šok. Bylo to totiž v zimě. A já, hor znalý, jsem se na Mariánskou vybavil těžkými pohorkami. V nich jsem potom brouzdal po parketách Zwingeru a připadal si, jako bych měl na nohou houpačky. Bohužel, nejatraktivnější obraz - Sixtinskou Madonu - jsem tehdy nespatřil. Či spíše jen mlhavě. Byla pod průsvitným závěsem a v rukou restaurátorů.
Ona druhá návštěva Drážďan měla pro mne ještě jeden význam. To už jsem byl bezpečně infikován "japanologií" - v tom neturustičtějsím slova smyslu díky dvěma knihám, které u nás o Japonsku vyšly. A jak jsem tak brousil pro mne již neznámým náměstím Drážďan, narazil jsem na tehdy otevřený speciální obchod Delikatessen nebo ESO, či jak se to jmenovalo (když tak připomeňte v diskusi).
Vedle různých pochutin tam ale měli pár drobností z Japonska! Oči jsem na nich mohl nechat! Víc než na obrazech v Zwingeru. Už ani nevím, zda jsem tehdy koupil pravou japonskou sojovou omáčku. Zato jsem rozhodně zakoupil pravé japonské jídelní hůlky!
Doma jsem potom jimi neobratně udivoval své kamarády - byli jsme taková študácká parta ze střední. Doopravdy jsem se naučil jíst hůlkami až v éře Barrandova, kdy jsem pro jeden film, coby asistent režie, musel najít do komparsu Vietnamce. A s dotyčným jsme se pak skamarádili.
Ty japonské hůlky jsem od té doby "nedal z ruky". Pak zmizely v mých cennostech; mezitím mi přišly do ruky i jiné hůlky: v legendární čínské restauraci ve Vodičkově ulici. (Písničkářské duo Paleček-Janík složilo skvělou bejkárnu na toto téma.) S rozmachem čínských bufetů v tržnicích, později v restauracích atd. se pak i pro mne hůlky staly běžnou součástí exotického jídelního života.
Ale ty první, krásně inkrustované, originální japonské hůlky vlastním dodnes. Nicméně s nimi už nejím a mám je tak trochu jako unikát.
Foto: autor a archiv autora
Martin Faltýn
Nastává doba „aromatická“

Ano, s postupně stále narůstajícími teplotami se při více či méně nechtěném kontaktu se spoluobčany dostáváme do jistého kosmického oblaku.
Martin Faltýn
Jak se cítit v 68?

Někdy - a dost často v mém věku - se říká, že narozeniny jsou jen číslo. Ale kdepak. Nejsou, jen my sami si to nechceme přiznat.
Martin Faltýn
Dnes bude studená večeře

Pamatujete na legendární komedii Zítra to roztočíme drahoušku? Miloš Kopecký je nucen žužlat studenou tlačenkou, kterou mu servíruje Stella Zázvorková. A důvod je jediný: není na čem uvařit večeři!
Martin Faltýn
Nová děsivě krvavá příšernost

Při psaní tohoto blogu nepomáhala žádná AI umělá inteligence - jenom ta moje. Spoléhaje na svoji anti indolenci, vrhnul jsem - se na tento malý literární obzor.
Martin Faltýn
Podpořte nás

Tak nevím. Kolikrát už jste se s takovou výzvou setkali? A jak často? - Bylo by to téma na dotazník, o který ovšem nikdo nestojí. Všichni stojí jen o tu „podporu“.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Kvůli nehodě kamionu byl na dálnici D1 dvě hodiny uzavřen důležitý tunel
Nehoda kamionu zkomplikovala dnes ráno dopravu na dálnici D1 v blízkosti Klimkovického tunelu....
Po útocích a protiútocích s Izraelem chce Írán vtáhnout do konfliktu USA
Při íránském útoku na Izrael zemřeli v noci na sobotu tři lidé. Zraněných je několik desítek....
VIDEO: Matka v Plzni zapomněla syna v tramvaji. Ten zatím hrál v klidu na mobilu
Zapomenout syna v tramvaji se podařilo ve čtvrtek odpoledne sedmatřicetileté ženě z Plzně....
Týraných a zneužívaných dětí loni přibylo, říkají data. Osm kruté zacházení nepřežilo
Sociální pracovnice a pracovníci řešili loni případy 10 155 týraných, zneužívaných a zanedbávaných...

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...
- Počet článků 1363
- Celková karma 12,99
- Průměrná čtenost 1129x
Není proto nic snazšího ani těžšího než psát to, co si myslím. Cogito ergo sum. Et: Cogito ergo humor.
P.S.: Kdyby vám někdo tvrdil, že v důchodu budete mít víc času, tak lže.
Seznam rubrik
- Když doma vaří muž
- Tokyo
- Kočičiny
- Osobní
- Zařazené
- Stojí za to
- Zoon Politikon
- Nezařazené
- Cestovatelské nálady
- Drobné postřehy,ne celý článek