Potřebuje EU novou Lisabonskou smlouvu?
Když se sepisoval text euroústavy a později Lisabonské smlouvy, mysleli autoři skoro na všechno. Do kompetencí EU se tak zařadil například výzkum vesmíru a samozřejmě nechybí ani "boj proti globálnímu oteplování" a další módní euronesmysly jako je trvale udržitelný rozvoj nebo obnovitelné zdroje energie. Téměř vůbec se ale v textu LS nemyslelo na to, jak bude reálně fungovat EU v dobách hospodářské krize. A právě tato záležitost je nyní hlavním odůvodněním pro zamýšlené změny LS.
EU a zvláště eurozóna si prošla v posledních měsících velmi složitým obdobím. Hospodářská krize sice vypukla v USA, ale EU zasáhla možná ještě více. Na počátku krize lucemburský premiér a hlava eurozóny Jean-Claude Juncker tvrdil, že to co se děje v USA, by se v EU díky její lepší regulaci stát nemohlo. Brzy jsme ale viděli úplně něco jiného. Krize zasáhla eurozónu plnou silou a udeřila v těch státech, které měly největší veřejné dluhy. Nejprve padlo Maďarsko a Lotyšsko a musely být sanovány Mezinárodním měnovým fondem (MMF). To ještě eurozóna pyšně tvrdila, že euro je stabilní a tam se nic takového nemůže stát. Velmi brzy se ale ukázalo, že v Řecku reálně hrozí státní bankrot. Podobné ikdyž menší hrozby existovaly a stále ještě existují také v Portugalsku, Itálii, Irsku a ve Španělsku.
Pro faktické vládce eurozóny, což je Evropská centrální banka plus Merkelová a Sarkozy bylo nemyslitelné připustit, aby kterýkoliv členský stát této měnové unie zkrachoval. Obávali se, že by to ohrozilo postavení samotného eura. Zároveň nechtěli připustit to, aby Řecko bylo sanováno prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu jako Maďarsko nebo Lotyšsko. Důvod byl jednoduchý. Prostě nechtěli, aby do záležitostí eurozóny strkal nos "strýček Sam", který má v této organizaci stále hlavní slovo. Možná to bylo i z toho důvodu, že hlavními držiteli řeckých dluhopisů jsou německé a francouzské banky. Krach Řecka by tedy měl pravděpodobně obrovské dopady v těchto klíčových státech eurozóny.
To dalo na jaře 2010 vzniknout novému "evropskému vehiklu", kterým se stal záchranný eurofond pro Řecko, na který se složili všichni členové eurozóny s výjimkou Slovenska. Právní základ pro tento fond je přitom velmi vágní. Naopak objem finančních prostředků, které do tohoto "vehiklu" museli zvláště Němci ale i další členové eurozóny napumpovat je gigantický.
Je důležité říci, že Řecko zachraňováno být nemuselo. EU nemá žádnou povinnost zachránit svůj členský stát před bankrotem. Naopak stále platí jedno ustanovení ještě z Maastrichtské smlouvy, že záchrana členského státu před bankrotem je zakázána. Přesto se ale takový krok realizoval. Nynější návrh Německo a Francie na úpravu Lisabonské smlouvy má za cíl zabránit tomu, aby se takové situace, jakou bylo letošní Řecko neopakovaly. Tohoto cíle má být dosaženo tím, že se přímo do LS zabuduje mechanismus pro "nucenou správu" takového bankrotujícího státu včetně toho, že nebudou moci hlasovat a čerpat peníze z evropského rozpočtu. A to bude obsahem novely LS, kterou velmi brzy evropské státy dostanou na stůl.
Mnoho lidí má pocit, že to je krok správným směrem. Já k nim rozhodně nepatřím. Bude to krok směrem k evropskému superstátu a posilování moci Bruselu nad celou Evropou. Spor totiž není o to, zda má být zajištěno odpovědné hospodaření států. To je jasné. Státy mají hospodařit odpovědně a pokud to nečiní, tak mají "řízeně zkrachovat" tak, aby svým pádem neohrožovaly ty odpovědné. Pokud eliminujeme riziko krachu, tak se k odpovědnému hospodaření nedopracujeme. Naopak.
Podstatná je ale otázka, kdo má to odpovědné hospodaření vynucovat. A zde je odpověď buď voliči a tedy trh nebo Brusel neboli centrální autorita. Já tvrdím, že to mohou a musí být pouze a jedině voliči v dané zemi. Pokud tuto pravomoc předají do Bruselu, tak se dobrého hospodaření nedočkají, rozhodně se ale dočkají účtu za sanaci krachujících států.
Hynek Fajmon
EU je americkým protektorátem a užívá si to!

Poslední události kolem ukrajinské krize ukázaly, že z vojensko-strategického hlediska je EU stále zcela neschopná akce. Na rozdíl od Ruska, které vojenskou sílu má a dokáže ji i efektivně použít, je EU v situaci zcela opačné. EU žádnou skutečnou vojenskou sílu nemá a tím pádem ji nemůže ani nijak použít. Jediný, kdo skutečnou vojenskou sílu má jsou USA a Evropská unie je jejím veřejně nepřiznaným protektorátem. Jak dlouho to takto může trvat? Jak už jsem nedávno napsal: 500 milionů Evropanů se dožaduje vojenské ochrany od 300 milionů Američanů před 150 miliony Rusů. Je to normální? Podle mne nikoliv.
Hynek Fajmon
Potravinová soběstačnost aneb vládní útok na peněženky občanů!

V posledních týdnech je "potravinové soběstačnosti" všude plno. Nová vláda slibuje, že ji zajistí a nový ministr zemědělství dnes zahájil tažení za kýženou "soběstačností" kontrolou ministerského a divadelního bufetu, kde s nelibostí konstatoval málo českých a hodně zahraničních potravin. Česká televize této nesmyslné PR akci ještě dělá stafáž viz dnešní televizní zpravodajství. Redaktorka zde ukazovala na mapách kolik vepřového vyváží Česko do Německa a naopak. A velmi se těm číslům podivovala. Nebrala přitom vůbec v úvahu skutečnost, že časy státního vývozního a dovozního monopolu jsou dávno pryč. Česko ani Německo žádné vepřové nevyváží. Vyváží jen konkrétní firmy na základě svobodné dohody s odběratelem. To se ale české vládě zdá se nelíbí a hodlá firmám a zákazníkům diktovat a omezovat jejich svobodu volby. To je nutné odmítnout.
Hynek Fajmon
CSSD a KDU-CSL plánují zdražování elektřiny

Již nyní vysoké ceny elektřiny hodlají českým domácnostem i firmám zvýšit vládní sociální demokraté a lidovci. Politiku zvyšování cen elektřiny hodlají prosazovat až do roku 2030. Domácnosti i firmy zaplatí za elektřinu více protože jak CSSD, tak také KDU-CSL podporují politiku boje s klimatickou změnou. Europoslanci těchto stran tento týden v Evropském parlamentu hlasovali proti návrhu Evropské komise a požadují razantní zvýšení ceny elektřiny. Jen tak se podle nich dá zastavit globální oteplování.
Hynek Fajmon
Klimatická sebevražda Evropy

Dnes Evropský parlament odhlasoval poměrem hlasů 341 PRO, 263 PROTI a 26 se zdrželo, rezoluci k návrhu Evropské komise na klimaticko-energetické cíle do roku 2030. Já jsem hlasoval samozřejmě PROTI. Evropský parlament se tak vydal na cestu ke klimatické sebevraždě Evropy. Co to konkrétně znamená? Znamená to, že EU bude usilovat o radikální redukci emisí skleníkových plynů a nárůst energetické účinnosti a využívání obnovitelných zdrojů energie. Že to bude mít naprosto devastující dopad na evropský průmysl a životní úroveň lidí v Evropě je nyní již naprosto jasné. Že se tímto způsobem se světovým klimatem nepohne ani o milimetr je jasné rovněž. Pojďme se podívat o co konkrétně jde, protože to každý čtenář tohoto blogu bude platit.
Hynek Fajmon
Evropa v roce 2050

Nejúspěšnější politik v dnešní Evropě nosí sukni a jmenuje se Angela Merkelová. Té se nedávno podařilo vyrovnat rekord její britské předchůdkyně Margaret Thatcherové tím, že potřetí za sebou vyhrála parlamentní volby. To je samo o sobě mimořádný výkon. Merkelové se zkrátka daří a může s čistým svědomím konstatovat, že její němečtí spoluobčané jí nejen rozumnějí, ale navíc i podporují. A jak to souvisí s budoucností Evropy? Víc než si myslíte.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Mezi čtyřmi oběťmi pádu lanovky poblíž Neapole jsou dva Britové, Izraelka a Ital
Mezi čtyřmi oběťmi čtvrtečního pádu lanovky v Itálii jsou dva Britové a Izraelka, čtvrtým mrtvým je...
V Ostravě hořela opuštěná budova, škoda dosahuje čtvrt milionu korun
Hasiči od pátečního rána likvidovali požár neobydlené budovy v centrálním městském obvodu Moravská...
Prezident vyrazil do hradní kuchyně a mocně pocukroval velikonočního beránka
Prezident Petr Pavel využil velikonočních svátků a na sociální síti Instagram zveřejnil příspěvek z...
VIDEO: Rozvozci jídla v Praze zcela shořela dodávka, ozvala se i exploze
Auto společnosti Bidfood rozvážející potraviny shořelo po poledni v pražské ulici Ve Smečkách....

Prodej bytu 2+1, 63 m2, Chlumec, ul. Stradovská
Stradovská, Chlumec, okres Ústí nad Labem
2 850 000 Kč
- Počet článků 196
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2047x