G8: Poručíme větru, dešti a navíc i klimatu

V italské Aguile se tento týden konal summit nejvyspělejších států světa zvaný G8. Ponechme stranou to, zda má toto fórum nějaký skutečný význam, i to, zda do něj má patřit Rusko a nepatřit například třetí největší ekonomika světa - Čína. To teď není podstatné. Hlavní je to, o čem tam prezidenti, premiéři a německá kancléřka jednali. Opět nezklamali - zcela vážně jednali o tom, jak poručí větru, dešti a navíc i klimatu a o tom jak zařídí pěkné klima nejen letos, ale dokonce až v letech 2050 a 2100.

Letos se světová politika točí právě okolo tématu "globálního oteplování". Je to z toho důvodu, že na podzim se má sejít v Kodani summit OSN, který bude diskutovat o tzv. Kjótském protokolu č. 2. Tedy o tom, jak se bude "bojovat proti globálnímu oteplování" po roce 2013, kdy současný Kjótský protokol skončí.

Karty jsou rozdány následovně:

1. IPCC panel tvrdí, že do roku 2100 hrozí s 90% pravděpodobností "globální oteplení" planety oproti současnému stavu o cca 1-4 stupně Celsia. A to za předpokladu, že se nebudou omezovat emise tzv. skleníkových plynů kam patří hlavně CO2 a některé další plyny. Aby se této hrozbě zabránilo, tak se mají radikálně omezit emise těchto plynů.

2. EU je v "čele boje s globálním oteplováním" a již přijala závazek, že do roku 2020 omezí své emise skleníkovýc plynů o 20% bez ohledu na to, zda se ostatní připojí a o 30%, když se ostatní státy připojí. Podíl EU na celkových emisích světa ale činí pouze 15%. Pokud bude omezovat pouze EU jako dosud a ostatní nikoliv, tak se na celkovém objemu světových emisí nezmění vůbec nic.

3. USA tvrdí, že se k omezování emisí připojí pouze za předpokladu, že emise bude omezovat celý svět. USA produkují cca 25% světových emisí. Jejich požadavek je logický a správný. Bez Číny, Indie, Ruska, Brazílie a dalších států nemá omezení emisí žádný smysl.

4. Čína, Indie a další státy chudší části světa říkají, že na těch emisích asi něco bude, ale že rozhodně nebudou své emise omezovat na úkor rozvoje svých ekonomik. Tyto státy říkají Západu. Vy jste CO2 produkovaly skoro 200 let a nám chcete "uhlíkovou ekonomiku" upřít? Pokud to chcete, tak to zaplaťte.

A summit G8 se zcela vážně zabýval myšlenkou, že rozvojovým státům světa se opravdu místo potravinové pomoci bude poskytovat pomoc spočívající v tom, že budeme (Západ) financovat nejen vlastní uhlíkové daně, ale také kompletní přechod třetího světa k bezuhlíkové energetice. Je něco takového reálné? Naštěstí se mluví o roce 2050, který je tak vzdálený, že se na tyto závazky doufejme brzy zapomene. Letošní klimatický summit v Kodani bude ale každopádně potřeba velmi pozorně sledovat.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Hynek Fajmon | neděle 12.7.2009 20:17 | karma článku: 20,12 | přečteno: 1711x