Zelená privatizace státu - blázinec v Praze

Pan Stropnický v Praze navrhl, že si občané mají školky stavět a platit sami. Kdo tomu nevěří, ať na magistrát běží

Jasně, že je pražský magistrát šaškárna. Jasně, že do voleb ANO nominovalo jako dvojku a žolíka Patrika Nachera, kterého pak do týdne rychle uklidilo, aby se jim tam někdo rozumný nepletl... Jasně, že jde o koalici a nikdo za nic nemůže a jasně, že nejtransparentnější paní Krnáčová může nadávat do debilů, domlouvat se s právníky protistrany a nezveřejňovat odměny. Víme, známe.
Přesto tato podceňovaná instituce přispěla významným prvkem do budoucí dlouhodobé strategie českého státu, makroekonomie a sociologie příspěvkem s bezmála světovým přesahem. Rozeberu zde poslední výkřik tohoto think-tanku, na který by se nemělo zapomenout.

Zde je komentář pana Stropnického k odmítnutí Pražských stavebních předpisů Radou hl.m. tento týden (zdroj po prokliku):
Z toho návrhu vypadly všechny předpisy, které omezují developery. Zejména tzv. plánovací smlouvy, jimiž jsem chtěl zajistit, aby se developeři podíleli na výstavbě veřejné vybavenosti (školy, parky nebo komunikace), a tím ušetřili městu náklady. Ale zdá se, že je developerská lobby velmi silná a že ČSSD a ANO jí v tuto chvíli na plné čáře podléhají," prohlásil Stropnický v Událostech v regionech.

Mně je samozřejmě jedno, proč se tento týden schválila verze pana Hudečka, kvůli které předloni prohrál volby. Taky mi je jedno, proč jakési týmy odborníků tráví z daní placený čas psaním do šuplíku, když jinému týmu stačí oprášit již hotovou práci. Dělal jsem kdysi 3 měsíce na Uřadu vlády, se smíchem jsem ve zkušebce odešel a na tuto podivnou záležitost vzpomínám jen při nočních můrách (téma na další blog???). Prostě efektivita veřejné správy mi je jasná.

ALE:
Nikde v programu Zelených nevidím, že by se měl zrušit pojem státu a veřejných služeb. Spíše naopak: Strana zelených usiluje o moderní demokratickou společnost aktivních občanek a občanů. Naším cílem je ekonomicky efektivní a přitom sociálně citlivý stát, který bude ohleduplný k potřebám jednotlivých osob, rodin i životního prostředí.

Pan Stropnický ale evidentně vidí roli státu jinak. Jde o dost dál než nejklasičtější školy veřejné ekonomie. Ty uznávají starý princip, že občané platí daně, ze kterých jsou dále placeny služby, jež jsou pro jedince neřešitelné (obrana vnější + bezpečnost vnitřní, justice) nebo v novém pojetí 20. století jsou společensky uznané jako vhodné k zajištění společně (školství, zdravotnictví, základní sociální transfery potřebným)
A zde je novátorský přístup této víceméně levicové strany na pozastavení.
 

Chápu dobře, že pan Stropnický navrhl a v jeho verzi mu všechny zúčastněné odborné týmy odsouhlasily, že si občané mají školky stavět a platit sami? Protože nic jiného přenos těchto nákladů na developery není.
Páně Stropnického verze a na webu podporovaná i jeho stranou (božíčku, krapánek sebereflexe by tam u nikoho nebyl?) následuje:
- vyděláte si peníze, ze kterých odvedete polovinu na daních a zákonných pojištění státu
- koupíte si byt, z ceny odvedete DPH státu a dáte procenta navrch za převod nemovitosti
- budete se dále svou kapsou podílet na výstavbě školek, z nich developer také odvede DPH státu
- při zápisu do školy dostanete 200 CZK školkovné a budete nás volit příště
Stát mezitím provede zelenou kampaň na podporu prodeje českého kapra, postaví tři mosty přes dálnici na 2 km (Praha-Hradec, koukejte se kolem sebe), přispěje na velkou cenu motorek, zadluží Vaše děti, zatím denně šťastné ve Vaší školce, i při 3% růstu ekonomiky atd.

Já bych se držel klasiky: developer postaví byty, z nich odvede státu DPH a daň z příjmu a stát TYTO PENÍZE NEPROŽERE, ale použije třeba na školku, silnici... složité? možná. Pro pana Stropnického zřejmě moc pravicové.
Prostě nemějte obavy, zelení to drží pevně v rukou, stejně jako socanské radnice městských částí (nicméně i ty pravicové mezi nimi), které tento transfer povinností státu vesele odsouhlasily v připomínkovém řízení, jistě plně zaujaty novými rozměry billboardů. To je asi nejdůležitější, to lidi chtějí. Sice více lidi zajímají boardy u dálnice, ale co už. Tam smlouvy jedou dál, my a naši kluci z branže potřebujeme obarvit lavičky. A když se kácí les...

Sumasumárum: nic proti tomu, já si klidně školné pro děti zaplatím, ale co kdyby mi ten nejchytřejší stát snížil daně, když po něm v oblasti vzdělání nebudu nic chtít? Nebo naopak, školství by bylo pořešené, dál zdravotnictví - tam už jednou nohou jsme, následuje... obrana? soukromá policie? To není programově zase tak daleko od soukromé výstavby školek. Uvidím, čím se mě pokusí Zelení rozesmát příště. Pro začátek by si mohli aktualizovat web, toto v programu pro volby do PSP 2013 nebylo...

A pane Stropnický, když si lidi postaví za své školku u svého bydlení a děti jim odrostou, můžou si to pak předělat na hospodu? Jsou to jejich prachy... Učitelé by tam podle služebního zákona měli definitivu a mohli roznášet a společně vzpomínat na taškařice z třídních schůzek. Viděl bych to jako budování lokálních komunit, sousedství, to je přece zelené téma, nebo ne?
 

Autor: Martin Fafílek | čtvrtek 13.8.2015 14:59 | karma článku: 19,18 | přečteno: 721x