Pražská apokalypsa, den 9: "Chřipečka po italsku"

Denní svodka dění z Hobitína. Jak přibývají zprávy z Itálie, tak se zvyšuje panika našich chřipečkářů. 133 mrtvých za jediný den a 16 miliónů lidí v karanténě, to je spíš takový evropský Wuhan, než leháro a paralen.

 

Aktuálně je v Itálii asi 7300 nakažených, 366 mrtvých a 650 ve vážném/kritickém stavu. Bologna: 50 lékařů a sester je v karanténě. V Udine je v karanténě celé vedení nemocnice. Začínají chybět lékaři, nákaza je prostě vyřadila z provozu. Došlo k tomu, co někteří nebyli z čísel WHO schopni pochopit. Nutnost hospitalizace 1,3% s chřipkou, ale 20% pacientů s koronavirem znamená, že nejsou lůžka, nemají kam ty lidi se selhávajícími plícemi dávat. Narůstá počet nakažených, nedostatek lůžek akutní péče, prodlužuje se doba dojezdu záchranných služeb. Začínají se vytvářet seznamy pacientů, kteří péči prostě nedostanou, smůlu budou mít méně vážné případy nebo staří lidé. Karanténa zatím moc nefunguje kvůli nespolupráci řady obyvatel.

 

Když se nepodcení prevence:

Naopak ve Švýcarsku: „Díky tomu, že vláda řekla hned na začátku na rovinu, jaký megaproblem se na nás žene, lidi se připravili a jsou v klidu. V době, kdy si český premiér dělal legraci z křečkování a spolu s ministrem zdravotnictví ujišťovali národ, že je všechno v pořádku a problém bagatelizovali, v 11 švýcarských nemocnicích už na plné obrátky běžela příprava na epidemii. V TV je dost často citovana WHO, běží diskuze odborníků z německy mluvících zemí, noviny jsou plné informací."

 

V Itálii umírá v průměru každý 25. evidovaný člověk s infekcí, v Jižní Koreji ale jen jeden ze 146 pacientů. Proč? Protože nešikanují laboratoře, které dělají diagnostiku, ale TESTUJÍ! A to víc než 10 000 lidí denně. „Bez dostatečného počtu testů by byla smrtnost vysoká, protože pozdější diagnóza zhoršuje poškození plic.“

V Rusku dělají od tohoto víkendu kontroly při překročení hranice pro všechny ze zemí, kde je prokázaná nákaza. Vyzobávají podle letenek i lidi, kteří letí z rizikových oblastí tranzitem přes jinou zemi. Zařadili Covid19 na seznam trestného činu vědomého šíření nebezpečné nakažlivé choroby vedle AIDS.

Jistě vás všechny dojme, že prvního pacienta má i Evropská komise. Tedy toho s koronavirem. Evropské země vyhlašují karanténu, omezují cestování, ruší se velké události. Koronavirus dnes zasadil úder i akciovým trhům. Wall Street burza na 15 minut pozastavila obchodování, aby zklidnila paniku.

Je vidět, že pokud stát zvládne smysluplnou prevenci a hned zpočátku namotivuje lidi, aby si uvědomili riziko a chovali se zodpovědně, tak se dá ledacos ovlivnit. 

A co se dnes dělo u nás?

To už jsme poněkud prošvihli, ale zase jsme mistři na uklidňující "věřte nám, nic se vám nestane".... I u nás se ale věci konečně taky začaly hýbat. Od zítra je zákaz návštěv v nemocnicích a domovech důchodců. Od rána kontrolují na hranicích s Německem a s Rakouskem policisté, celníci a hasiči projíždějící řidiče. Lidi s horečkou a podezřením nákazu koronavirem na lifruje sanitka rovnou na vyšetření do nemocnice. ČVUT v Praze přerušilo výuku až do 22. března. Firmy na pokyn státu už několik dní vyrábějí spousty respirátorů, ty jim ale leží ve skladech, protože se ještě nesešla jakási komise, která by dala štempl na rozhodnutí o tom, kam se smějí distribuovat. Tak si aspoň přes držky uvažte šátek, ať neprskáte kolem sebe, je to lepší než nic. Píšou mi kamarádi s dýchacími potížemi nebo se slabým srdcem, že je ti bohorovní omezenci, kteří ignorují hygienu a mají silácké kecy že jim nic nehrozí, už fakt štvou. Tak na to nedlabte.

Správa železnic začala rozmísťovat na nádražích stojany s dezinfekcí. Ruce si vyčistíte v Praze na hlavním nádraží, v Holešovicích, Libni, Smíchově a Vršovicích a také v Plzni, Pardubicích, Hradci Králové nebo Ostravě.

Jen v pražském metru pořád nic.

  Zdroje: https://www.stefajir.cz/covid19-v-severni-italiihttps://www.worldometers.info/coronavirushttps://medium.com/@davetroy/why-we-should-care-commonly-asked-questions-and-answers-about-covid-19-6b166f1876e9 https://www.businessinsider.com/coronavirus-compared-to-flu-mortality-rates-2020-3 https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200306-sitrep-46-covid-19.pdf?sfvrsn=96b04adf_2

Autor: Eva Svobodová | pondělí 9.3.2020 21:42 | karma článku: 31,30 | přečteno: 1881x
  • Další články autora

Eva Svobodová

Pravidla lži

17.2.2023 v 12:20 | Karma: 29,24

Eva Svobodová

Žijeme v éře vzpoury hlupců

18.12.2021 v 12:52 | Karma: 47,24