Tohle že je knihovna?

Upoutá vás na první pohled, i když jen na fotografii. Ale teprve když její štíhlou siluetu vidíte ve skutečnosti a uvědomíte si, jak je začleněna do okolí, oceníte nejen její originální architekturu.

V severovýchodní části Kodaně, v oblasti plné zeleně, blízko vřesovišť a jezer, byl mezi lety 1950 - 1972 postaven bytový komplex Tingbjerg, který navrhl známý dánský architekt a urbanista Steen Eiler Rasmussen (1898-1990) ve spolupráci s jedním z nejlepších krajinných architektů 20. století Carlem Theodorem Sorensenem (1893-1979). Záměrem bylo vybudovat samostatné malé městečko, kde bude všechno, co jeho obyvatelé potřebují. Dvoupatrové domy z typických žlutých cihel přitahovaly mladé rodiny střední třídy, které chtěly vychovávat děti mimo jiné i v lepším ovzduší, než bylo tehdy v centru Kodaně. I když celý dokončený projekt získal cenu za nejlepší dánský design, původní plán se bohužel nepodařilo dotáhnout do konce. Tingbjerg trpěl špatným spojením do centra, občanská vybavenost nestačila na sociální změny, když začaly pracovat i ženy.  

Zhruba kolem roku 1970 se začala kvalita života zhoršovat, středostavovské rodiny se pomalu odstěhovaly a Tingbjerg se postupně stal obydlím pro lidi s nižšími příjmy nebo na podpoře od státu a také místem, kde dnes více než polovinu z téměř 7000 obyvatel tvoří imigranti (37%) a Dánové, jejichž rodiče jsou imigranty (21%). Protože chyběla diverzita kulturních norem, izolace komunity se ještě víc zvětšovala a vzniklo tak prostředí s vyšší kriminalitou a sociálními problémy.

Vzhledem k tomu, jaký význam má Tingbjerg coby základní kámen dánského modernismu, se snaží vláda ve spolupráci s místními zastupiteli najít řešení a jedním z rozhodnutí, jak zlepšit situaci  v komplexu, je financování stavby kulturního centra s knihovnou, které byly otevřeny v říjnu loňského roku. Místo, kde se obyvatelé všech věkových skupin mohou setkávat, účastnit se mnoha akcí, vzdělávat se a rozšiřovat si svůj kulturní a všeobecný obzor a kam určitě budou přicházet i další obyvatelé Kodaně.

Projekt knihovny navrhl známý ateliér COBE Architects a má určitě našlápnuto k mnoha oceněním. Na první pohled upoutá nezvykle úzkými bočními rozměry - v nejužším místě pouze 150 cm, ale při bližším pohledu a nejlépe na leteckému snímku (viz galerie) pochopíte, že se jedná o stavbu ve tvaru klínu, která navazuje na vedlejší původní školu a je s ní spojena chodbou. Opláštění, které působí dojmem dřevěného obložení, je tvořeno světle žlutou keramikou (pro mně asi největší překvapení), která respektuje barvy Tingbjergu. Nejširší strana klínu, jež je celá prosklená, je obrácená do ulice a jako by zvala kolemjdoucí podívat se přes sklo, co se děje uvnitř nebo rovnou vstoupit. Přímo v přízemí je variabilní sál a místo pro registraci výpůjček. Čtyřpatrový interiér na nějž autoři použili buď surovou nebo hlazenou překližku, je velmi variabilní, jednotlivá patra jsou věnována všem, od nejmenších dětí, které si mohou zalézt do různých úkrytů a číst až po dospělé. 

Jeden účel už nádherná stavba splnila, stala se důstojným pokračovatelem dánského urbanismu a novou dominantou Kodaně. Doufejme, že přispěje a pomůže také pozitivnímu vývoji místní komunity.

Tingbjerg

 

 

 

Autor: Eva Štěpánková | pondělí 19.8.2019 7:00 | karma článku: 7,14 | přečteno: 377x