Na návštěvě u ikony dánského designu
Jedna z klíčových postav moderního dánského designu Finn Juhl (1912 – 1989) se původně chtěl stát historikem umění, avšak jeho otec mu uměleckou kariéru neumožnil. Zapsal se tedy na katedru architektury Královské akademie umění v Kodani, ale už během studií v roce 1934 dostal nabídku spolupracovat s významným dánským architektem a designérem Vilhelmem Lauritzenem, jehož studio pracovalo na významných zakázkách jako například budova Dánského rozhlasu a letiště v Kodani, na kterých se Juhl také podílel. Když se pak na výstavě ve Stockholmu seznámil s funkcionalismem a novými trendy, nemohl se dočkat, až je uplatní v praxi a studia i kvůli pracovnímu vytížení nedokončil. I přesto byl v roce 1942 přijat jako člen Dánské společnosti architektů v Kodani a později v životě přednášel na Institutu designu v Chicagu. On sám ale o sobě hovořil jako o samoukovi.
Všeobecně je Finn Juhl uznáván proto, že na rozdíl od svých vrstevníků při navrhování zvláště sedacího nábytku uvažoval o liniích lidského těla spíš jako sochař a neřídil se přímkami, ale organickými a přirozenými tvary, čímž předběhl dobu. Zároveň velmi dbal na kvalitu řemeslného provedení, což nebylo pro zaměstnance jednoduché, protože nepravidelné tvary se mnohem hůř ručně zpracovávaly. Uměl ale ocenit dobrou práci a když našel mistrovského truhláře Nielse Voddera, spolupracoval s ním přes dvacet let a stali se z nich skuteční přátelé. Pravdou je, že některé kusy byly přijaty v 50. letech rozpačitě a například dnes skoro nejznámější Pelican Chair se dočkala sériové výroby až po Juhlově smrti.
V roce 1948 se Finn Juhl seznámil s ředitelem oddělení průmyslového designu MoMA v New Yorku Edgarem Kaufmannem ml. a vzniklo mezi nimi celoživotní přátelství, díky kterému se navíc podařilo Juhlovi proniknout na americký trh, protože na Kaufmanův článek o něm v odborném časopise zareagoval výrobce nábytku z Michiganu s požadavkem na novou sérii nábytku. Vzhledem k tomu, že výtečná kvalita a organické tvary byly v 50. letech v USA něco nevídaného, Juhlův nábytek se stal příkladem dobrého vkusu a individuality v kulturně vzdělaných kruzích.
Největším a světově nejznámějším Juhlovým úspěchem, který mu přinesl mezinárodní uznání a zájem, byl kompletní návrh a design komnaty Poručenské rady (The Trusteeship Council Chamber) v ústředí OSN v New Yorku z roku 1952, které se právem říká Komnata Finna Juhla a není divu, že před více než padesáti lety ohromil svět tak, že vznikl termín „dánská moderna“. (viz fotografie)
I když navrhl mnoho ikonických kusů nábytku jako třeba Pelican Chair, Chieftan Chair, Poet Sofa a mnoho dalších, u nichž byste při pohledu na ně těžko hádali rok jejich vzniku, říká se, že nejlepším jeho dílem je jeho dům v Ordrupu na sever od Kodaně, který si ve stylu inside out, tedy nejdříve promyslet interiér a až potom stavět, ve funkcionalistickém stylu postavil v roce 1942 a žil v něm se svou partnerkou až do své smrti. Dnes patří dánskému království a spravuje ho muzeum v Ordrupsgaardu, které skutečně náhodou leží jen pár desítek metrů od domu.
Opravdu velmi jednoduchý a skromný přízemní dům působí spíš jako domek a uvnitř překvapí svým prostorem a variabilitou, prostorem otevřeným do zahrady velkými okny přes celou stěnu, naprostou útulností a pocitem, že vše je na správném místě - vstup do obývacího pokoje s bílým Poet Sofa a krbem nikdy nezapomenu. Finn Juhl interiér celý život postupně vylepšoval, aby odpovídal jeho představě „gesamtwerku“. Juhl měl rád exotiku, s partnerkou hodně cestovali a v domě skloubil artefakty z cest s oblíbenými osobními předměty a obrazy a samozřejmě vybavil designem, který sám navrhl. Výsledný dojem je úžasný a donutí vás vzdát hold skromné lidské mysli a talentu.
Eva Štěpánková
Spěchejte na Chagalla, nebude!

Sice mám pocit, že už tam všichni byli, ale pro jistotu ji zmiňuji i zde, aby o ni případní milovníci umění nepřišli. Čas mají už jen do 9. 2. 2025.
Eva Štěpánková
Když je ve Vídni abnomální hic aneb heslo „Crewdson“

Předpověď počasí mě hodně zradila, místo příjemných dvacetipěti bylo třicetpět stupňů a centrum Vídně žhnulo. V Albertině mě ale čekal zážitek, který jsem si nechtěla nechat ujít.
Eva Štěpánková
Splněné přání paní Hany Benešové

Dlouho byla veřejnosti nepřístupná, změnila podobu a směli do ní jen ti vyvolení, ale časy se naštěstí změnily. Ovšem pozor, letos máte čas jen do konce září.
Eva Štěpánková
Od Patti Smith k dřevorytu

Stojím v rozlehlém výstavním sále muzea umění Louisiana nedaleko Kodaně a nechce se mi věřit, že obrovské plátno na protější straně není obrovská zvětšená fotografie, ale malba, která mě přitahuje jako magnet.
Eva Štěpánková
První sexuální skandál v americké politice?

Když jsem před šesti lety odlétala do New Yorku, jedním z mých snů bylo vidět na Broadwayi muzikál Hamilton, který byl tehdy senzací. Show byla ovšem vyprodaná a lístky na černém trhu nabízeny za ceny mně nedostupné.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Stovky lidí se v Brně loučily s trolejbusy 21Tr, donedávna měly největší flotilu
Ve flotile trolejbusů v brněnské MHD patřil typ 21Tr ke klasikám. Sobotou ale jeho působení...
Hitlerovu zbrojovku osvobodili Češi. Jak vypadala nejhorší bitva na našem území
Seriál Před 80 lety začala Ostravská operace, která mimo jiné přinesla i nejhorší boje druhé světové války...
Nemáte rád Trumpa? Tak ven z naší skvělé země. USA vyhostily velvyslance JAR
Americký ministr zahraničí Marco Rubio prohlásil velvyslance Jihoafrické republiky ve Spojených...
Zima byla ‚shnilá‘. Ale ještě neřekla poslední slovo, varoval Krakonoš
Paprsky jarního slunce, ale také prudký studený vítr provázely již 77. příjezd Krakonoše do...

Pronajmu byt 2kk 51m2
Přemyslovců, Louny
13 000 Kč/měsíc
- Počet článků 63
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 551x