Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na návštěvě u ikony dánského designu

Jako by jen před chvílí vstal ze svého světoznámého křesla a odešel na zahradu potěšit se dozrávajícími jablky. Takový máte pocit, když vejdete do rodinného domu legendárního dánského designéra a architekta Finna Juhla.

Jedna z klíčových postav moderního dánského designu Finn Juhl (1912 – 1989) se původně chtěl stát historikem umění, avšak jeho otec mu uměleckou kariéru neumožnil. Zapsal se tedy na katedru architektury Královské akademie umění v Kodani, ale už během studií v roce 1934 dostal nabídku spolupracovat s významným dánským architektem a designérem Vilhelmem Lauritzenem, jehož studio pracovalo na významných zakázkách jako například budova Dánského rozhlasu a letiště v Kodani, na kterých se Juhl také podílel. Když se pak na výstavě ve Stockholmu seznámil s funkcionalismem a novými trendy, nemohl se dočkat, až je uplatní v praxi a studia i kvůli pracovnímu vytížení nedokončil. I přesto byl v roce 1942 přijat jako člen Dánské společnosti architektů v Kodani a později v životě přednášel na Institutu designu v Chicagu. On sám ale o sobě hovořil jako o samoukovi.

Všeobecně je Finn Juhl uznáván proto, že na rozdíl od svých vrstevníků při navrhování zvláště sedacího nábytku uvažoval o liniích lidského těla spíš jako sochař a neřídil se přímkami, ale organickými a přirozenými tvary, čímž předběhl dobu. Zároveň velmi dbal na kvalitu řemeslného provedení, což nebylo pro zaměstnance jednoduché, protože nepravidelné tvary se mnohem hůř ručně zpracovávaly. Uměl ale ocenit dobrou práci a když našel mistrovského truhláře Nielse Voddera, spolupracoval s ním přes dvacet let a stali se z nich skuteční přátelé. Pravdou je, že některé kusy byly přijaty v 50. letech rozpačitě a například dnes skoro nejznámější Pelican Chair se dočkala sériové výroby až po Juhlově smrti.

Pelican Chair se vyrábí v mnoha barvách a provedeních.

V roce 1948 se Finn Juhl seznámil s ředitelem oddělení průmyslového designu MoMA v New Yorku Edgarem Kaufmannem ml. a vzniklo mezi nimi celoživotní přátelství, díky kterému se navíc podařilo Juhlovi proniknout na americký trh, protože na Kaufmanův článek o něm v odborném časopise zareagoval výrobce nábytku z Michiganu s požadavkem na novou sérii nábytku. Vzhledem k tomu, že výtečná kvalita a organické tvary byly v 50. letech v USA něco nevídaného, Juhlův nábytek se stal příkladem dobrého vkusu a individuality v kulturně vzdělaných kruzích.

Největším a světově nejznámějším Juhlovým úspěchem, který mu přinesl mezinárodní uznání a zájem, byl kompletní návrh a design komnaty Poručenské rady (The Trusteeship Council Chamber) v ústředí OSN v New Yorku z roku 1952, které se právem říká Komnata Finna Juhla a není divu, že před více než padesáti lety ohromil svět tak, že vznikl termín „dánská moderna“. (viz fotografie)

I když navrhl mnoho ikonických kusů nábytku jako třeba Pelican Chair, Chieftan Chair, Poet Sofa a mnoho dalších, u nichž byste při pohledu na ně těžko hádali rok jejich vzniku, říká se, že nejlepším jeho dílem je jeho dům v Ordrupu na sever od Kodaně, který si ve stylu inside out, tedy nejdříve promyslet interiér a až potom stavět, ve funkcionalistickém stylu postavil v roce 1942 a žil v něm se svou partnerkou až do své smrti. Dnes patří dánskému království a spravuje ho muzeum v Ordrupsgaardu, které skutečně náhodou leží jen pár desítek metrů od domu.

Opravdu velmi jednoduchý a skromný přízemní dům působí spíš jako domek a uvnitř překvapí svým prostorem a variabilitou, prostorem otevřeným do zahrady velkými okny přes celou stěnu, naprostou útulností a pocitem, že vše je na správném místě - vstup do obývacího pokoje s bílým Poet Sofa a krbem nikdy nezapomenu. Finn Juhl interiér celý život postupně vylepšoval, aby odpovídal jeho představě „gesamtwerku“. Juhl měl rád exotiku, s partnerkou hodně cestovali a v domě skloubil artefakty z cest s oblíbenými osobními předměty a obrazy a samozřejmě vybavil designem, který sám navrhl. Výsledný dojem je úžasný a donutí vás vzdát hold skromné lidské mysli a talentu.

Poet Sofa

Chieftan Chair

Opět barevné části.

Juhl si rád hrál s barvami.

Dnes by se řeklo hygge.

Pracovna Finna Juhla.

Dům z roku 1942 byl opakem sousedních velkorysých vil.

Pohled od vstupní cesty, okno do master bedroom.

Přístřešek u vchodu.

Autor: Eva Štěpánková | pátek 2.8.2024 7:13 | karma článku: 8,13 | přečteno: 144x
  • Další články autora

Eva Štěpánková

Když je ve Vídni abnomální hic aneb heslo „Crewdson“

Předpověď počasí mě hodně zradila, místo příjemných dvacetipěti bylo třicetpět stupňů a centrum Vídně žhnulo. V Albertině mě ale čekal zážitek, který jsem si nechtěla nechat ujít.

10.9.2024 v 16:38 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Diskuse | Kultura

Eva Štěpánková

Splněné přání paní Hany Benešové

Dlouho byla veřejnosti nepřístupná, změnila podobu a směli do ní jen ti vyvolení, ale časy se naštěstí změnily. Ovšem pozor, letos máte čas jen do konce září.

26.8.2024 v 12:17 | Karma: 15,66 | Přečteno: 300x | Diskuse | Kultura

Eva Štěpánková

Od Patti Smith k dřevorytu

Stojím v rozlehlém výstavním sále muzea umění Louisiana nedaleko Kodaně a nechce se mi věřit, že obrovské plátno na protější straně není obrovská zvětšená fotografie, ale malba, která mě přitahuje jako magnet.

23.8.2024 v 21:29 | Karma: 6,46 | Přečteno: 123x | Diskuse | Kultura

Eva Štěpánková

První sexuální skandál v americké politice?

Když jsem před šesti lety odlétala do New Yorku, jedním z mých snů bylo vidět na Broadwayi muzikál Hamilton, který byl tehdy senzací. Show byla ovšem vyprodaná a lístky na černém trhu nabízeny za ceny mně nedostupné.

20.8.2024 v 12:05 | Karma: 10,52 | Přečteno: 393x | Diskuse | Kultura

Eva Štěpánková

Co v kině neuvidíte

Poprvé v životě jsem si zaplatila Disney+, a to kvůli jedinému filmu. A už dnes je mi jasné, že film Všichni moji cizinci (All of Us Strangers, 2023) režiséra Andrew Haigha, si určitě pustím znovu.

9.8.2024 v 16:53 | Karma: 7,01 | Přečteno: 193x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Téměř 30 tisíc domácností na východě Čech je bez proudu, kvůli padajícím stromům

13. září 2024  15:51,  aktualizováno  16:30

Padající stromy, větve a podmáčený terén v důsledku extrémního počasí na východě Čech přerušily...

Pečovatelku do každé obce, lidé chtějí být doma, říká lídr KDU-ČSL

13. září 2024  16:30

Starosta Oslavice na Žďársku Pavel Janoušek by rád postoupil ve své politické kariéře o patro výše...

VIDEO: Ruský voják se schoval na latríně. Dron si ho stejně našel

13. září 2024  16:26

Všudypřítomnost dronů na ukrajinském bojišti dokazuje i poslední nahrávka, kterou zveřejnili...

Přispěli jsme k tomu, že je kraj teď transparentní, říká krajská lídryně Pirátů

13. září 2024  16:25

Pirátskou vlajku nese do krajských voleb Lucie Cirkva Chocholová. Ta se chce kromě sociální oblasti...

Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?
Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?

Teprve po třicítce jsem začala řešit zdraví svého chrupu a postupně jsem se dostala až do rukou odborníků ze Světa rovnátek. Jak vypadá život s...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 9,42
  • Průměrná čtenost 553x
Ráda sdílím s ostatními svoje zážitky a dojmy, proto jsem začala psát tyto nepravidelné blogy. Mou celoživotní láskou je film, ráda fotím, i když jen mobilem, čím dál víc mě zajímá architektura. S tím souvisí i design a moderní umění a celkově nové podněty, za kterými ráda cestuji.

Seznam rubrik