Recenze audioknihy: Helena Štáchová – Život na nitích

Při vyslovení jména Helena Štáchová si ne každý spojí jméno s obličejem jeho nositelky, ale když řeknu, že jejím hlasem promlouvá Líza Simpsonová nebo Hurvínkova kamarádka Mánička, určitě si ten známý hlas ihned vybavíte.

Autobiografická kniha Život na nitích, vyšla již před deseti lety u příležitosti oslav hereččina jubilea. Po uplynutí dalších deseti let vychází životní příběh této velmi silné, avšak velice příjemné a veselé ženy, herečky, dabérky, scénáristky, režisérky, manažerky a ředitelky, také v její audioknižní podobě.  Konkrétně ve vydavatelství One Hot Book.
Na zpracování této recenze jsem si od poslechnutí audioknihy nechala pro mne nezvykle dlouhý čas. Dílem z důvodu absence volného času a tedy i správné nálady k tvoření těchto řádků a dílem protože jsem se k vyprávění paní Štáchové několikrát vracela, znovu jsem si přehrávala některé pasáže a říkala si jaké rány osudu je schopen člověk ustát a stále se na svět dívat s úsměvem. Nechci ale být patetická, ani Život na nitích takový totiž není. Jeho autorka své bolestné vzpomínky na těžkou autonehodu, smrt manžela, onemocnění rakovinou nebo dlouhotrvající soudní spory o ochrannou známku nejznámějších českých loutek prokládá vtipnými historkami například ze zákulisí Divadla Spejbla a Hurvínka, které je jejím druhým domovem a se kterým procestovala snad celý svět. K dobru přidává také úsměvné vzpomínky na dětství, školní léta, začátky v rozhlase a posléze také v dabingu.
Období, kdy onemocněla rakovinou a docházela na pravidelné dávky chemoterapie a ozařování jsou formou deníkových zápisů prokládány celou audioknihou. Nebyl to původní záměr knihy, ale při její přípravě byla autorce právě tato nemoc diagnostikována a tak popisovala právě to, co v danou chvíli prožívala. Aby si léčbu a s ní spojené těžké chvíle zpříjemnila, vzpomínala a rekapitulovala celý svůj soukromý i profesní život. Dětství a dospívání se starším bratrem v milující rodině, první lásky, dobu, kdy se začala zajímat o divadlo a jako elév působila v Divadle S+H. Období studia, kde kromě jiného zmiňuje také nepříjemnou zkušenost s jedním arogantním profesorem, seznámení s budoucím manželem a principálem loutkového divadla Milošem Kirschnerem. Nebo své, danými okolnostmi nepříjemné, ale přesto osudové setkání s dnes uznávaným plastickým chirurgem Janem Měšťákem.
Audioknihu namluvila sama autorka, což nemusí vždy být ku prospěchu věci, v tomto případě je to ale dle mého názoru velmi přínosné. Jen ona sama totiž může skrze svůj nezaměnitelný hlas přenést na posluchače náladu právě popisované situace. Každá vyslovená věta je upřímná, a ačkoliv těch bolestných až tragických vzpomínek je v tomto vyprávění spousta, tak i v těchto pasážích není z hlasu paní Štáchové cítit žádné stěžování si nebo dokonce snad snaha o litování. Naopak slyšíte s jakým klidem, smířením a nadhledem všechny tyto nepříjemné události popisuje. Je to velice silná žena a za to si jí po poslechu její autobiografie o to více vážím a všem poslech vřele doporučuji.
 

Autor: Eva Gusmanová | neděle 17.5.2015 23:56 | karma článku: 7,41 | přečteno: 198x