Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tajemství vraků potopených lodí

Krásná loď měřící kolem 100 metrů na délku plula s nákladem za svým cílem do přístavu v Rudém moři. Nedlouho poté, co kapitán odešel do své kajuty se náhle ozval silný náraz. Loď najela plnou silou na útes Abu Nuhas a začala se potápět.

Loď se potápěla zhruba 6 týdnů, takže posádka se stihla zachránit :). Kapitán tehdy ani netušil, kolik peněz svým opuštěním kapitánského můstku vydělá Egyptu. Rok co rok se sem sjíždějí skupiny rekreačních potápěčů, aby v rámci "Safari" navštívili i vrak lodi Ghiannis D.

Při proplouvání potopeného vraku se znovu a znovu vynořují otázky, proč po kapitánově odchodu z můstku loď změnila kurz a namířila si to přímo na útes, pečlivě značený v námořních mapách.

Od roku 1983 uplynulo už dostatek času na to, aby si lidský výtvor obydlela mořská fauna a flora. Loď je porostlá korály, houbami a sasankami, a její strojovnu obývají hejna průhledných sleněných ryb. Pravou lahůdkou jsou celkem zachovalé lodní toalety, kterými můžete směle proplouvat.

K vidění jsou i Kanici červení a loď zvenčí "oďubují" pruhovaní a celkem již ochočení Kněžíci. Nejzachovalejší je zadní část lodi s impozantním komínem a jeřábem ve tvaru otočeného hranatého U.

Útes Abu Nuhas je pohřebištěm lodí. Nedaleko od Ghiannis D leží starý dřevěný vrak lodi Carnatic, potopený kolem roku 1869.
Pokud poplujeme ještě více vlevo od Ghiannis, narazíme na další dvě lodě (Chrisoula K a Kimon M). Povídá se, že v hloubce kolem 90 metrů pod Kimon M leží pravděpodobně loď Seastar. Ohledně přesných názvů některých z těchto lodí probíhají čilé diskuze.


Krásná a tajemná je Chrisoula K, která vezla náklad italské dlažby. Na svou poslední plavbu vyplula v roce 1981. Po dvou dnech na můstku se kapitán rozhodl si konečně jít odpočinout, a velení převzal někdo z posádky.


A to byla opět tatáž chyba, která poslala ke dnu Ghiannis D. Chrisoula najela ve velké rychlosti přímo na útes. Náraz utrhl příď, která ještě několik let ležela nahoře na útesu Abu Nuhas. Dlaždice určené pro saúdskoarabský přístav tedy nedorazily na místo určení a místo toho tiše odpočívají na dně moře. Nejspíš diky tomu získaly daleko větší popularitu, a zároveň prošly testováním použití v extrémních podmínkách.Za vidění zde stojí nákladový prostor do kterého přes nosnou konstrukci a kulatými otvory v ní proniká světlo, a který je posetý onimi věhlasnými rozházenými dlaždičkami. Atmosféra lodi je neopakovatelná. Dno lodi se nachází v hloubce 27 metrů. Na levoboku je k vidění zachovalá strojovna se třemi obrovskými dieselovými motory vyrobenými firmou MAN.


Možná se zeptáte, jaký je rozdíl mezi takovým pohřebištěm lodí a klasickým vrakovištěm? Není obojí tak nějak jen skládka starého haraburdí? Rudé moře je plné života, který je schopný během nedlouhé doby obydlet každý metr potopené lodi, a postupně ji proměnit v krásnou zahradu, plnou barev. Ryby nacházejí ve vracích útočiště a svůj domov. Proplouváte kolem vraku, a s pocitem že jste na návštěvě si říkáte - tohle že bylo dříve lidí? Fotografie: Erika Pospíšilová

Autor: Erika Pospíšilová | sobota 26.7.2008 19:38 | karma článku: 27,67 | přečteno: 9357x
  • Další články autora

Erika Pospíšilová

Potápěčský kurz pod stromeček?

Jestli je vaším tajným snem potápění, co třeba si zapřát k vánocům poukázku na kurz potápění? Jestli slouží zdravíčko, je to úžasný dárek, který vám či vašim blízkým na roky může přinést skvělé zážitky a nádherné dovolené. 1-2 kurzy v ceně autoškoly, a mořský svět se vám může otevřít na plno. Čím vás mohu nalákat? Jednoznačně něčím o čem se tak často nemluví a nepíše. Nádherné zážitky z nočních ponorů v moři. Krásné barvy které se vyloupnou pod umělým osvětlením, korálové útesy nebo vraky prozářené potápěčskými světly tak, že dostávají absolutně hollywoodský nádech velkoleposti.

13.12.2009 v 3:01 | Karma: 9,84 | Přečteno: 1421x | Diskuse | Cestování

Erika Pospíšilová

Jak skutečná je generační propast?

Často slyšíme ve zprávách o důchodové reformě a o tom, že mladí neuživí důchodce. Protože populace stárne. Stáří je nežádoucí... O lidech, kteří pobírají důchod vzniklo mnoho nelichotivých výroků. Třeba neužitečný důchodce krmí ptáčky na lavičce. Nebo zkratka PRDUCH označující pracujícího důchodce třeba nočního vrátného, který se už k ničemu pořádnému nehodí.

12.9.2009 v 2:24 | Karma: 18,07 | Přečteno: 1951x | Diskuse | Společnost

Erika Pospíšilová

Domy které znáte z TV "Jak se staví dům" v aukci nikdo nekoupil?

Z TV prima sledované příběhy tří soutěžních párů, kteří svoje nápady, energii a úsilí věnovali do dokončení tří domů v Lešanech, v lokalitě Anglického resortu. Ty měly být prodány v závěrečné aukci po nedělních a pondělních prohlídkách, na které se dostavily davy lidí. Na aukci však bylo prázdno ...

12.6.2009 v 15:38 | Karma: 19,76 | Přečteno: 13460x | Diskuse | Fotoblogy

Erika Pospíšilová

Pochod Prahou - bylo více příznivců Slavie nebo pracovníků policie?

Příznivci Slavie pochodovali na stadion Viktorie Žižkov přes Vinohrady, takže se na chvíli zastavila doprava v Boleslavské a poté i ve Slezské ulici. V jakém poměru byly počty fanoušků Slavie a množství pracovníků policie můžete posoudit z fotografií.

18.5.2009 v 17:00 | Karma: 13,70 | Přečteno: 1580x | Diskuse | Sport

Erika Pospíšilová

Větší námořní katastrofa než Titanic?

Byl podzim roku 1991. Trajekt Salem Express vyplul se zpožděním. Kapitán se pokoušel zpoždění dohnat a zkrátil si volbou jiné trasy cestu. Nově zvolená trasa byla riskantnější, a ačkoli ji údajně dobře znal, najel v noci v plné rychlosti na útes. To se stalo ve chvíli, kdy byl pouhých 11 kilometrů od cíle. Loď se převrátila na pravobok, nárazem se otevřely přední trajektové dveře a dovnitř se nahrnula voda. Salem Express se velmi rychle začal potápět.

2.5.2009 v 5:00 | Karma: 26,75 | Přečteno: 9315x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Šéf ruské obrany má příbuzné v Kyjevě. Posílá na nás bomby, tvrdí

20. července 2024  20:28

Ruský ministr obrany Andrij Belousov má na Ukrajině příbuzné, které mu nevadí bombardovat. Podle...

Bodl mě. A zavládlo ticho. Režisér Svoboda vzpomíná na atentát i výslech StB

20. července 2024

Premium Natočil skvělé filmy, nepřehlédnutelnou stopu ovšem zanechal i v politice. Po pádu totalitního...

Pakt s Ruskem v troskách. Arménie míří na Západ, vyzbrojuje ji Francie

20. července 2024

Premium Jerevan v posledních měsících zintenzivnil vojenskou spolupráci s Francií. Po smlouvách, prodeji...

V Luhačovicích došlo k potyčce sedmi lidí, jeden z nich na místě zemřel

20. července 2024  19:35

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4449x
Jsme ze škol skvěle připraveni na svět, který už neexistuje, je tu informační věk, který mění nejen trh, ale i nás, každý den. Od r.1998 je mým místem č.1 internet, který je součástí informačního věku a urychluje rozvoj mnoha oborů. Protože jsem si tuto oblast zamilovala, snažím se v rámci své firmy ALS-Euro pomáhat především novým firmám a lidem s dobrým nápadem ke vstupu na internet a maximálnímu využití potenciálu internetu, informačního věku a nových technologií - vč. digitální fotografie.