Svět bez pirátů

Píše se rok 2018, ACTA i FOPA (spekuluji) byli přijaty a v průběhu několika let, zavedly parlamenty pravidla, známá jako „biče na piráty“. V rychlém sledu událostí zažalovali velké distribuční společnosti každou stránku (hostitele každé stránky), na které se objevili písničky, filmy, hry či obrázky. Většina úložišť, včetně českého Uloz.to, byla uzavřena. A až na několik gigantů typu Facebook a Youtube, kteří bili schopni se mimosoudně vyrovnat a zavést ochrany proti nahrání nelegálního obsahu. Byly vyřazeny z provozu téměř všechny stránky, na které šlo nahrát obrázky videa či hudbu. Distribuční společnosti slavili.

Zde si dovolím upozornit, že se jedná o čistou spekulaci, za čísly nehledejte valnějšího významu. Jedná se pouze a jakousi úvahu nad tím, jak by mohla být některá odvětví průmyslu zasažena případnou smlouvou ACTA.

Uplynul nějaký čas a očekávaný obrovský růst prodejů se nekonal. Přestože prodeje už etablovaných umělců stoupli, tak celkově trh stagnoval nebo klesal. Až později bylo vysvětleno, že množství nově objevených umělců, po „očistě“ youtube prudce klesl. Přestože na lokální úrovni byli schopni se po určitou dobu prosadit, málokdo se dovedl prosadit na národní/světové úrovni. Je těžké objevit talent, když se za hledání musí platit. Společnosti reagovali orientací na známé umělce a investice do reklamy na nové umělce poklesli. V průměru se umělci shodli, že účast na koncertech začala prudce klesat.

Mnohem větší ránu utrpěl IT průmysl. Přestože softwarové společnosti hlásí v průměru 20% nárůst zisků, (oproti očekávanému nárůstu 90% zklamání, přesto je toto číslo používáno, jakožto důkaz že piráti prudce poškozovali ekonomický růst západní civilizace.), prodejci hardwaru hlásí pokles tržeb až o 70% oproti předchozím letům a pokles pokračuje. Pozdější analýza prokázala, že přestože softwarové pirátství bylo v herním průmyslu téměř vymýceno, pouze zlomek těchto lidí přešel na legální hry. A až na uživatele, kteří potřebují výkonné PC pro své zaměstnání, přestali lidé dokupovat moderní komponenty do počítačů. Podobný osud potkal internetové providery. Průměrná rychlost internetového připojení klesla z 5,865 Mbit/s na 1,023 Mbit/s. Poprvé v historii hlásí google, facebook i youtube, že se snížila návštěvnost jejich stránek a tak i příjem z reklamy. Prodeje mp3 přehrávačů a všech prázdných datových nosičů prudce klesli (flash disky, dvd, blue ray disk, hd dvd) a mnoho výrobců své podniky uzavřelo.

Hudební a filmový průmysl tlačí na schválení mezinárodní dohody FUAH, která by dala státním policistům pravomoc, vykonat namátkové prohlídky domů a bytů, za účelem hledání nelegálně držených dat. Zároveň Česká Pošta varuje, že příliš důkladné zabalení balíčku může vyústit v poškození obalu při jeho kontrole. Mluvčí ČP také dodává, že průměrná doručovací doba zásilek ze zahraničí stoupla meziročně o 2 dny a o Vánocích o 2 týdny.

Ve Štrasburku se blíží ke konci první soudy, kde jednotliví občané žalují různé státy, za zabavení jejich notebooků přestože měli hudbu zakoupenou legálně, pouze s sebou nemněli doklad o koupi.

Čínského a indického zboží, legálního či nelegálního se dohoda nijak zvlášť nedotkla.

Autor: Michal Dvořák | neděle 29.1.2012 23:35 | karma článku: 17,69 | přečteno: 1166x
  • Další články autora

Michal Dvořák

Je Babiš Bitcoin?

13.9.2017 v 10:59 | Karma: 8,67

Michal Dvořák

Koho vlastně Zeman nepozval

25.10.2013 v 11:40 | Karma: 16,09

Michal Dvořák

Ten pocit svobody

11.5.2013 v 10:23 | Karma: 5,24