Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Jívovská radnice - i po půl roce nedobytná

Žijete na vesnici a máte pocit, že se u vás dějí věci, nad kterými zůstává zdravý rozum stát? Pak vítejte do klubu.

Josef Lada

Tedy klubu pomyslného, protože takový zřejmě ještě nevznikl. Sami však považte, zda by zrovna následující situace neměla patřit mezi jeho stavební kameny.

Od posledních komunálních voleb uplynu již dobrý půlrok, tedy čas dostatečný na to, aby se situace nově vzniklých sestav v zastupitelstvech obcí již stihla nějak stabilizovat, zaběhnout a začít plnohodnotně fungovat ve prospěch obce a občanů. Tedy alespoň mělo by to tak být. Jsou však místa, kde ani tato doba nestačila k tomu, aby jednotliví nově zvolení členové zastupitelstva našli společnou řeč.

Jednou takovou obcí je i 20km od Olomouce vzdálená Jívová. V loňských volbách se poprvé objevily dvě kandidátky, které svým charakterem byly v podstatě opoziční. První kandidátka, vedená dosavadní starostkou, bez volebního programu, zhodnocujíc dosavadní práci a druhá kandidátka, s kvalitně sestaveným programem a plány do budoucna, sestavená z lidí s potřebou změny dosavadního systému.

Volby dopadly dvoutřetinovou převahou první kandidátky se zastoupením dvou lidí z kandidátky druhé, z níž pak byla překvapivě zvolena místostarostka. Ukázalo se tedy, že minimálně třetina všech voličů nebyla spokojena se současným vedením, což byl sám o sobě zajímavý výsledek. Místostarostka z řad opoziční kandidátky byl pak v podstatě úspěch.

A jak vypadá situace na radnici půl roku od voleb?

Znovuzvolená starostka vytrvale bojkotuje jakoukoliv spolupráci s místostarostkou, která ve snaze o plnohodnotný výkon své funkce opakovaně žádala o samostatný přístup na obecní úřad.

Starostka však ani po půl roce nechce dát místostarostce klíče od obecního úřadu.

Nabízí se otázka, zda je tam snad něco tajného?

Inu, ano. Tajné ty věci zřejmě budou. Ze současné situace získávám dojem, že zveřejnit je by některé osoby stálo nejen místo, ale možná i čistý trestní rejstřík, ostatně jako v každé vládě, založené na strachu a vyhrožování, příbuzenských vztazích a jiných nástrojích korupce.

A tak paní místostarostka zatím koná na vlastní pěst. Založila seniorklub, který úspěšně funguje každých 14 dní, pomalu získává důvěru občanů, kteří za ní chodí pro rady v obecních věcech a neodcházejí s nepořízenou.

Třeba nejen tento článek, ale i další prezentace její činnosti vyvolá větší zájem o celou situaci.

Autor: Martin Dvořák | pondělí 18.4.2011 6:53 | karma článku: 8,92 | přečteno: 822x

Další články autora

Martin Dvořák

Kolik stojí svědomí

Jívová je malá podhorská vesnička s bezmála 580 obyvateli (k 1.1.2014), která je svou polohou svým způsobem unikátní. Z Olomouce je svými 20km stále dostupná a zároveň na ni zatím ještě nedosáhly nenasytné pařáty masové satelitní výstavby.

20.2.2014 v 19:57 | Karma: 12,70 | Přečteno: 606x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Martin Dvořák

Co s nudlí u nosu aneb je to o lidech

Znáte to, rýma, sopel a najednou není kapesník po ruce. Něco jako když se vám strašně chce na záchod a není kam, než do křoví. To pak rádi odložíte kdejaké společenské klišé.

22.5.2012 v 8:18 | Karma: 10,23 | Přečteno: 688x | Diskuse | Společnost

Martin Dvořák

Bude nutné v budoucnu učit lidi i chodit?

Už jen titulek článku, který jsem zahlédl na klientském počítači, na kterém jsem prováděl servis, mě opět dokázal otevřít pomyslnou kudlu v kapse: "Zledovatělému chodníku musí chodec uzpůsobit chůzi. Jak? To už Nejvyšší soud neřekl." http://www.novinky.cz/domaci/248016-zledovatelemu-chodniku-musi-chodec-uzpusobit-chuzi-jak-to-uz-nejvyssi-soud-nerekl.html Už jen titulek článku, který jsem zahlédl na klientském počítači, na kterém jsem prováděl servis, mě opět dokázal otevřít pomyslnou kudlu v kapse: "Zledovatělému chodníku musí chodec uzpůsobit chůzi. Jak? To už Nejvyšší soud neřekl."

20.10.2011 v 12:20 | Karma: 12,96 | Přečteno: 1002x | Diskuse | Společnost

Martin Dvořák

Jak „Kocourkovští“ volili místostarostu

Uplynuly dva měsíce od odvolání místostarostky obce Jívová, Mileny Hesové, ze své funkce. Toto odvolání proběhlo mimo předem schválený program pomocí dodatečného hlasování o rozšíření programu jednání zastupitelstva a to během volné diskuze na návrh jednoho z občanů.

18.7.2011 v 11:59 | Karma: 13,00 | Přečteno: 1119x | Diskuse | Politika

Martin Dvořák

Moderní sportoviště v Jívové využijí místní i turisté?

Dne 14.4.2011 vyšel v Olomouckém dni tento článek (online verze zde) a podobný i na sternberk.org. Zde vám nabízím jistou protiváhu v podobě zamyšlení nad připravovaným záměrem a uvedení faktických informací o tom, co doposud tento záměr provázelo.

21.4.2011 v 9:21 | Karma: 8,32 | Přečteno: 1169x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
9. června 2026  12:47

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo

V následujících měsících bude v okolí letiště probíhat přestavba křižovatky...
8. června 2026  19:02

Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...

Železnice na letiště vstupuje do nové etapy. Kvůli protestům zmizí ze Střešovic plánovaný komín

Architektonický návrh terminálu Dlouhá Míle od společnosti Pavlíček Hulín...
3. června 2026  18:05,  aktualizováno  4. 6. 7:12

Přípravy klíčové části železnice z centra hlavního města na Letiště Václava Havla pokračují....

Pardubický architektonický manuál představuje významné architektonické objekty

ilustrační snímek
10. června 2026  16:20,  aktualizováno  16:20

Obyvatelé i návštěvníci Pardubic mají nově k dispozici Pardubický architektonický manuál. On-line...

vydáno 10. června 2026  17:47

Na Mariánském náměstí v Praze pokračoval i dnes program Spacebuzz u příležitosti cesty Aleše...

vydáno 10. června 2026  17:46

Z vápenců a vody se skládá tato kaskádová fontánová kašna v Praze 5, Barrandově, Tilleho náměstí...

Liberecké divadlo uvede adaptaci románu o ženách s magickou silou

Liberecké divadlo uvede adaptaci románu o ženách s magickou silou
10. června 2026  16:03,  aktualizováno  16:03

Žítkovské bohyně budou poslední novinkou před letními prázdninami pro liberecké divadlo F. X....

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1706x
Autor je již bez mála sedmým rokem státním zaměstnancem a šestým rokem z měšťáka vesničanem a stále nevychází z údivu.
Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.