Trestní stíhání premiéra Petra Fialy dle § 409 - Styky ohrožující mír

Zde je návrh na trestní oznámení na premiéra Fialu dle § 409, který zní: „ Občan České republiky nebo osoba bez státní příslušnosti, která má na jejím území povolen trvalý pobyt, jež v úmyslu přivodit válku 

 nebo ozbrojenou akci proti České republice nebo jinému státu sama nebo prostřednictvím jiného naváže nebo udržuje styky s cizí mocí, bude potrestána odnětím svobody na tři léta až dvanáct let….“

  A nyní tedy návrh:
  My, níže podepsaní, podáváme tímto trestní oznámení na prof. PhDr.  Petra Fialu, Ph.D., LLM,  předsedu vlády ČR, se sídlem Praha 1, Nábřeží E. Beneše 4,   pro podezření ze spáchání trestného činu dle § 409 odst.1 tr.zák., Styky ohrožující mír,  neboť v úmyslu přivodit  válku nebo ozbrojenou akci proti České republice nebo jinému státu  udržuje styky a podporuje  cizí moc, která usiluje o rozšíření válečného konfliktu na Ukrajině do dalších zemí Evropy.

Odůvodnění

Dne 15.3.2022  jednali v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským  premiéři Mateusz Morawiecki, Petr Fiala,  slovinský premiér Janez Janša a polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński.(1)
    Na této schůzce premiér Fiala podpořil požadavek ukrajinského prezidenta Zelenského na vytvoření  bezletové zóny nad Ukrajinou, což by ovšem znamenalo vážné riziko eskalace války na Ukrajině  do dalších evropských zemí.
  Po návratu premiér  Petr Fiala řekl na tiskové konferenci:
 „Ukrajina potřebuje především dodávky zbraní. Lidé tam statečně bojují, ale proti obrovské převaze mají šanci jen tehdy, pokud jim západní státy dodají dostatek vybavení, jako jsou protitankové a protiletadlové střely. Mohou si sami vytvořit bezletovou zónu, pokud budou mít dostatek protiletadlových raket a vybavení,“(2)
  Prezident Zelenskyj požadavek   bezletové zóny neustále opakuje, naposledy před americkým Kongresem, a tím evidentně usiluje o rozšíření konfliktu na další země:

„Zelenskyj znovu hovořil o vytvoření bezletové zóny, což ovšem Západ vytrvale odmítá kvůli obavám z přímé konfrontace mezi jednotkami NATO a ruskými silami. "Žádáme toho příliš?" tázal se prezident, přičemž navrhl i "alternativu" v podobě dodávek protileteckých systémů. Konkrétně hovořil o "S-300 a podobných systémech", čímž odkazoval na ruskou protivzdušnou techniku, kterou mají ve výbavě i členské státy NATO Slovensko, Bulharsko a Řecko.

Přání by se mu mohlo brzy vyplnit, neboť vláda USA se podle amerických médií chystala ještě dnes oznámit nový balík obranné pomoci v hodnotě stovek milionů dolarů, který zahrnuje i protiletecké střely. USA už na Ukrajinu poslaly tisíce protitankových střel, granátomety nebo systémy pro monitorování vzdušného prostoru, napsala agentura AP.“ (4)
 

  Ohledně zmíněné bezletové zóny můžeme citovat americké experty pro Záležitosti národní bezpečnosti CH. M. Faulknera a doc. Anrew Stiglera:
„Označení oblasti za bezletovou zónu zakazuje určitým letadlům létat nad zavedenou oblastí.

Aby byly bezletové zóny účinné, vyžadují věrohodnou hrozbu vojenské akce, pokud cílová země poruší zakázaný vzdušný prostor a pošle do této oblasti letadla.

Jinými slovy, země, která vyhlásí bezletovou zónu, pak musí být připravena prosazovat chráněný prostor. Vymáhání může zahrnovat řadu možností, včetně střelby na letadla, která porušila zónu….
Zavedení a vynucování bezletové zóny na Ukrajině představuje značné riziko eskalace konfliktu…

  Bylo by to také poprvé, kdy by jaderná mocnost, jako je Rusko, podléhala takovému zákazu…

Tyto  faktory vytvářejí neobvyklou úroveň vážného rizika eskalace války.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken varoval, že bezletová zóna zahrnuje vyslání "letadel NATO do ukrajinského vzdušného prostoru ... sestřelovat ruská letadla."

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko bude považovat každé takové letadlo USA nebo NATO "za účastníky vojenského konfliktu", což naznačuje, že vojenská reakce Ruska by byla pravděpodobná.

Není také jasné, jak užitečné by bylo zavedení leteckých kontrol nad Ukrajinou. Ruské letectvo bylo během této války překvapivě neaktivní. Místo toho Rusko útočí na Ukrajinu především prostřednictvím operací pozemních sil, včetně střelby a raket.

OSN odhaduje, že ve válce bylo dosud zabito nejméně 636 civilistů. Většina těchto civilistů byla zabita ruskými raketami, střelnými zbraněmi, raketami a dělostřelectvem – ne letadly…

bezletová zóna nad celou Ukrajinou by tyto útoky nezastavila. (3)

  Z toho je zřejmé, že také premiérovi Fialovi nejde o ukončení války, ale o její eskalaci do dalších zemí Evropy, pokud by Rusko zaútočilo na dodavatele těchto protiletadlových zbraní.
   Úmyslné zavinění je patrné také z toho, že k této misi neměl premiér Fiala oficiální pověření ani od Evropské komise, ani od velení NATO.

      Na základě těchto skutečností jsme přesvědčeni, že zde jsou důvody k zahájení úkonů trestního řízení směřujících k objasnění a prověření uvedených skutečností. Zároveň tímto žádáme, abychom byli do jednoho měsíce od podání tohoto oznámení vyrozuměni o výsledcích vyšetřování a učiněných opatřeních.
Prameny:
(1) Evropa vám stojí po boku, ujistil premiér Fiala při návštěvě v Kyjevě (ceskenoviny.cz)(2) Fiala řekl, jak vytvořit nad Ukrajinou bezletovou zónu (slovanskenebe.com)(3) Ukraine wants a no-fly zone. What does this mean, and would one make any sense in this war? (theconversation.com)(4) Zelenskyj od Kongresu USA žádal pomoc proti ruským letadlům i další sankce (ceskenoviny.cz) 

 

Autor: Pavel Dudr | pondělí 21.3.2022 12:06 | karma článku: 3,55 | přečteno: 87x