Hlavní příčinou oteplení v Česku je odsíření elektráren?

  Již x krát bylo napsáno, že hlavní příčinou globálního oteplování nemůže být spalování fosilních paliv  (6,7,8,9), proto je už nutné napsat a co tedy?

  Ze Slunce přichází do atmosféry energie v množství 341,3 W/m2 , přičemž Země vyzařuje nebo odráží zpět do vesmíru 340,4 W/m2 (1). Tedy 0,9 W/m2 přebývá a to způsobuje globální oteplení ve výši 0,016 °C za rok, což je měřitelé až v dlouhodobém horizontu  50 let.  Ale regionální oteplování v české kotlině je měřitelné snáze.
  Takže zde máme skleníkový efekt  a  emise CO2 vzniklé spalováním fosilních paliv, jejichž zdanění, penalizace  a obchodování s nimi je miliardový byznys, pro někoho.  Proto se často a rádo opomíjí, že v atmosféře jsou také prachové částice a oxid siřičitý měnící se na kyselinu sírovou,  které mají opačný účinek než je skleníkový efekt,  tedy že sluneční paprsky odrážejí do vesmíru, a tím Zemi i atmosféru ochlazují.
   Britský vědec Sir James Lovelock, autor teorie Gaia, o tom napsal v roce 2006:
  „ Současné výzkumy dokazují to, co už někteří z nás tušili, totiž že v Evropě všudypřítomný atmosférický opar, který kalí letní nebe a snižuje viditelnost, je sulfátový aerosol, …To, co vidíme, je kyselina z kyselého deště rozprostřená nad celou Evropou, zasahující dokonce i do Asie. Než si začnete říkat, že ji musíme zastavit,  vezměte v úvahu, co radí vědci. Říkají,  že opar odráží světlo a ochlazuje nás až o několik stupňů.“ (2).
  Podobně píší i vědci z MU Brno o prachových částicích: „Pevné částice v atmosféře ovlivňují energetickou bilanci Země, protože rozptylují sluneční záření zpět do prostoru. Podnebí ovlivňují tyto částice také svým účinkem na tvorbu oblaků. Jsou-li při tvorbě oblaků přítomny pevné částice ve velkém množství, bude výsledný oblak sestávat z velkého množství menších kapek. Takový oblak odráží sluneční záření více než oblak sestávající z částic větších. Vlivy na klima se však projevují spíše v regionálním měřítku.“ (3)
  Nyní se tedy podívejme, jaký byl účinek odsíření a odfiltrování tuhých znečišťujících látek (TZL) elektráren nejen u nás,  ale probíhalo to v celé Evropě v 90. letech  minulého století.
    Také v té době hodně domácností  přestávalo topit hnědým uhlím a přecházely na plyn, elektřinu nebo dřevo. A na sídlištích se rušily uhelné výtopny. Takže to máme další příčinu čistšího ovzduší.
   Následuje graf průměrných teplot  v ČR podle ČHMÚ (4), na kterém je patrné, že  jejich nárůst  začíná v 90. letech. Pod ním je graf, jak probíhalo odsíření a filtrování  TZL  u elektráren  ČEZ , čistě náhodou také v 90. letech (5).  
 

Prameny:

(1) https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD#/media/Soubor:Globalni_toky_energie_cs.svg(2)  James Lovelock, Gaia vrací úder, str.142.
(3)  http://eagri.cz/public/web/file/609905/Zjisteni_hodnot_koncentraci_znecistujicich_latek__TZL__u_vybranych_zarizeni_a_podklady_k_navrhu_zaveru_o_BAT_FDM_BREF.pdf(4) https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/cz/Documents/about-deloitte/cz-ekonomie-zmeny-klimatu-srpen-kor2.pdf(5) https://www.cez.cz/edee/content/file/investori/odsirovani.pdf(6)  https://pravyprostor.cz/rostouci-mnozstvi-co2-neni-pricinou-ale-nasledkem-oteplovani/(7) https://pravyprostor.cz/narust-co2-v-atmosfere-neni-pricinou-oteplovani-dalsi-dukazy/(8)  https://pravyprostor.cz/eu-se-rozhodla-ozebracit-nejchudsi-obcany/(9)  https://www.cerstvezpravy.cz/pravy-prostor/lzi-vedcu-o-emisich-co2-lze-vyvratit-i-pomoci-matematiky-7-tridy-zs/

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Dudr | pátek 30.10.2020 11:20 | karma článku: 2,13 | přečteno: 51x