S chladnou myslí a s emocemi na uzdě

Denně jsme bombardování téměř nespočetným množstvím zpráv a informací, že je nestačíme všechny slyšet, vidět, přečíst natož vnímat. Lze je rozdělit na dvě skupiny.První je ta, jejíž obsahy nás minou, tak vůbec o nic nepřijdeme.  Druhou lze rozdělit ještě dále na dvě části. Jedna je nepravdivá a v té druhé je užitečné se orientovat, abychom v ní oddělili zrno od plev.

Můžeme k tomu použít Sokratovu moudrost. Po shlédnutí, uslyšení nebo přečtení každé zprávy si říci:Je to pravda? Je to, co se stalo dobré? Pomůže mi to?/Eventuálně nejenom mně, ale naší pospolitosti?/ Vyhodnocení je založeno na tomto vzorci. Je to násobek dvou subjektů. Informační tok x  informační obsah. Když jeden z násobitelů má nulovou hodnotu např. je-li nepravdivý, pak  i výsledek je nulový. Týká se to nejen zpráv, ale i dalších zpravodajských forem  blogů, reportáží, pojednání, referátů, esejí, prognóz, analýz  atd. Takových příkladů je denně habaděj. Ten řekne to a ten zas ono. Jeden z nich nemá pravdu, protože každý tvrdí něco zcela opačného. A pravdu může mít jen jeden. Ale stane se a to bývá také často, že pravdu nemá ani jeden. Událost a tím i zpráva nebo sdělení jsou zcela lživé, vymyšlené, záměrně, dezinformační. Pak nastupuje chladná mysl, znalosti, vzdělání, sečtělost, životní zkušenosti a to vše oproštěné oproštěné od emocí. Tak se dá dojít ke správnému úsudku. Takovou zprávu, sdělení atd. vypustíme ze zřetele. Rádio, mobil, SMS či televizi vypnem nebo přeladíme na jiný solidnější kanál, noviny nebo časopis dáme na podpal nebo do sběru. Může to být pro nás prospěšné. Máme novou vládu a ta vystoupí v příštích dnech se svým programem a bude žádat parlament o důvěru. Protože má ve sněmovně většinu, tak ji dostane. Ale bude nutné sledovat a hodnotit nejen vládu, ale i poslance. Připomeneme si, co říkali na předvolebních shromážděních. S čím šly politické strany a seskupení do voleb. Vezměmež je všechny za slovo i jednotlivé ministry. Nebudeme vládě dávat 100 dnů hájení, jak se často píše v tisku. Proč? Sliby a program musí naplňovat od prvního dne. Na opozici ve sněmovně nebudeme spoléhat. Opozicí musíme být my občané. Protože když byly ODS,  TOP 09 a nelegální Lidem u vlády, tak jsme viděli kam to dovedly. Současné vládní strany musí být bděle sledovány. Protože pan Sobotka je vyučen ve starých praktikách, lidovci taktéž. Noví hráči ANO, Úsvit nás musí denně přesvědčovat, že to myslí odpovědně a vážně, ale ne líbivými slovy a gesty, nýbrž činy.

Autor: Miloslav Dubsky | pondělí 3.2.2014 10:00 | karma článku: 6,67 | přečteno: 294x

Další články autora

Miloslav Dubsky

Jsme před důležitými volbami.

Čas prošel a my občané, voliči máme v rukou a uvážení, nejsilnější nástroj demokracie. Jsme voliči.

15.8.2016 v 17:29 | Karma: 13,64 | Přečteno: 317x | Diskuse | Praha a střední Čechy

Miloslav Dubsky

V čem je velikost národa , státu a dalších seskupení?

Malé zamyšlení nad obsahem pojmů a skutečností ve kterých žijeme. Bereme je velmi často jako samozřejmé, ale tak jednoduché to s nimi není.

8.7.2016 v 11:50 | Karma: 15,83 | Přečteno: 278x | Diskuse | Občanské aktivity

Miloslav Dubsky

Tváře a konání našich předních politiků

Miloš Zeman, prezident České Republiky Je osobou nejvíce zmiňovanou v české politice, sdělovacích prostředcích a v poslední době také často i v zahraničním tisku. Tam oceňují jeho uvážené názory na světové dění.

12.6.2016 v 9:38 | Karma: 25,76 | Přečteno: 526x | Diskuse | Občanské aktivity

Miloslav Dubsky

Co mi přineslo radost a pohodu

Velmi často nám něco nebo někdo sebere dobrou náladu. Ať jde o myšlenky nebo činy a jednání se zápornou hodnotou.

10.6.2016 v 15:06 | Karma: 13,75 | Přečteno: 267x | Diskuse | Občanské aktivity

Miloslav Dubsky

Tváře a konání našich předních politiků

Andrej Babiš Jsou na něj různé názory. Protichůdné, některé bezobsažné, nálepkové, některé s reálným analytickým úsudkem. To je zcela přirozené, zvláště u člověka, který je členem vlády a jehož jednání se nás, občanů dotýká.

7.6.2016 v 16:33 | Karma: 18,39 | Přečteno: 405x | Diskuse | Občanské aktivity

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Dáváme vládě důvěru, řekl Rakušan. STAN nepodpoří snahu opozice shodit kabinet

17. června 2025  5:55,  aktualizováno  17:55

Přímý přenos Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance....

Devítiletou dívku hledají ve Vltavě se sonarem, akci komplikují proudy na soutoku

17. června 2025  15:22,  aktualizováno  17:54

Stále bezúspěšné zůstává pátrání po devítileté Nikole Adamcové, která v neděli odpoledne...

Kontroverzní sochu Ježíše na kříži s pohárkem vína někdo rozřezal motorovkou

17. června 2025  17:14

Jenom necelé dva měsíce vydržela nedaleko Velkých Pavlovic na Břeclavsku socha Ježíše Krista,...

V Praze přistál evakuační speciál, dopravil Čechy z Izraele

17. června 2025  6:33,  aktualizováno  17:12

V pražských Kbelích přistálo brzy ráno letadlo, které Česko vyslalo pro své občany v Izraeli. Ti se...

Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic
Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic

Nepohodlí v intimní oblasti dokáže pořádně znepříjemnit každodenní život. Her Biotic je přírodní doplněk stravy, který pečuje o ženské zdraví...

  • Počet článků 177
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 371x
Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze, ale především osmi desítek let života se všemi starostmi, problémy, ale i s radostmi a zklamáními i snahou znovu povstat. To se musí, i když člověk někdy padne a to se stává. Činný coby redaktor Mladé fronty, Československého rozhlasu, v Československé obchodní komoře. Po druhém osvobození sovětskou armádou pak jako popelář, závozník, dělník na stavbě, pak do roku 1989 v JZD Rozvoj Posázaví v Jílovém u Prahy. Všude jsem poznal dobré i horší lidí.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.