Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opravdu nebezpečný olej

V Indonési hoří pralesy. „Hrozný,“ řekne si možná český občan k zřejmě největší ekologické katastrofě 21. století, které si naše média všimla většinou až dnes, přestože informace o ní již několik dní putují Facebookem.

„To je fakt hrozný, ale já s tím nic nenadělám,“ pokračuje a ani neví, že v tomto bodě se zásadně mýlí. Zatím totiž nechápe, že ty pralesy hoří i proto, že i on si maže chleba dobře rozmazatelným tukem, myje si hlavu cenově přijatelným šamponem, kupuje sušenky a ty si přichucuje Nutellou. Nejen. Nejen tyto vyjmenované položky, které si vybírá v přeplněných regálech nejbližšího supermarketu, ale vlastně většina zboží, které na těch regálech zatím nechal, totiž obsahuje palmový olej.

Ještě před 30ti lety plantáže palmy olejnice guinejské, ze které se palmový olej vyrábí, zabíraly 1.500 km čtverečních. V dnešní době plocha plantáží s touto palmou zabírá 1.500.000 km čtverečních a tyto plantáže vznikly na místě původních deštných pralesů především v Malajsii a na Borneu. No, a aby vzniknout mohly, tak se pralesy nejen kácí, ale také vypalují a nyní se to vypalování dosti zásadně vymklo kontrole.

A ještě jednu zásadní věc občan neví. Totiž, že palmovému oleji, který do sebe dostává konzumováním velké části na našem trhu dostupných potravin, se v poslední době začíná říkat – zabiják. Na rozdíl od odstatních rostlinných olejů totiž obsahuje pouze nasycené mastné kyseliny, proti kterým brojí všichni kardiologové. Z hlediska spotřebitele je jeho hodnota nulová až záporná. Jenže je mnohem levnější než ostatní oleje a také rychleji tuhne, takže nezdržuje při výrobě. Z hlediska výrobce je tedy výhodný.

Když jsem se o důsledcích palmového oleje dozvěděla a přečetla si o něm řadu informací, např. i to, jak vznik dalších plantáží ničí populaci orangutanů, rozhodla jsem se ho bojkotovat. A vydala se nakupovat vyzbrojená brýlemi, protože ty nejdůležitější informace o zboží jsou na obalu uvedeny písmem pro ženu mého věku již bohužel nečitelným. A divila jsem se. Moc mi toho k nakupování nezbylo. Zjistila jsem, že se musím rozloučit se všemi ztuženými tuky, které mi doteď usnadňovaly život. Protože na obyčejném másle mi předtím vadilo, že se hůře maže a rychleji se zkazí. A tak jsem procházela kolem regálů a vracela zpátky jeden výrobek za druhým. Až jsem narazila na jeden jménem Flora, na jehož krabičce bylo napsáno skutečně velkým písmem, jak prospívá zdraví a jak obsahuje řepkový, slunečnicový a lněný olej. „Že by přece jen?“ zaradovala jsem se a pak vytáhla brýle. A vida, byl tam – palmový olej, dobře ukrytý v povinné informaci pro spotřebitele. Nějak na něj s tím velkým písmem zapomněli. Takže mi v té chvíli došlo, že ani výrobce na tuto složku svého výrobku zase tak hrdý není, to by ho tam přece uvedl s těmi ostatními oleji, kterým se zabiják neříká. Díkybohu za zpřísněné spotřebitelské normy, jinak bych mu nalítla i já v přesvědčení, že si nesu domů konečně zdravý a z hlediska deštných pralesů nezávadný produkt. Ještě že jsem měla brýle.

A tak jsem se naštvala, že ze mne dělají blbce. A napsala do firmy, která Floru vyrábí (Unilever) s dotazem, proč do všech svých výrobků přidávají palmový olej, když na druhou stranu na svých stránkách uvádějí, jak chrání přirodu a lidské zdraví. Odpověděli mi dlouze a se spoustou odborných termínů, které mě měly uklidnit, protože jejich firma odebírá palmový olej pouze z certifikovaných plantáží, které jsou v pořádku a pralesy neničí, prospívají místní ekonomice etc., palmový olej je taky v pořádku, „protože je efektivním zdrojem tuků“ etc., etc.

Ale nějak mi zapomněli vysvětlit, proč veškerá podrobná představení jejich výrobků, chválených za přínos ke zdravému životnímu stylu, se ani jednou o tomto „efektivním zdroji tuků“ nezmiňují, přestože o těch ostatních olejích ano. A také jsem zkusila počítat – kdyby na jednom ztuženém tuku za cca 33 Kč částečným nahrazením dražšího rostlinného oleje tím palmovým ušetřili 50 haléřů (omlouvám se, jde o odhad, možná je to jen 0,30 Kč, možná 1 Kč:-), tento tuk si koupil každý pátý obyvatel této republiky alespoň jednou měsíčně, celková úspora za jeden měsíc je 1 milion korun, za rok 12 milionů. A teď si představte svůj nejbližší supermarket a jeho regály přeplněné stovkami výrobků nejen potravinových, ale i běžné kosmetiky, při jejichž výrobě se takto díky přidání palmového oleje šetří. Tyto výrobky většinou produkují nadnárodní firmy, takže v takovém Německu na podobném výrobku ušetří několinásobně víc. A pralesy hoří dál.

Ať se nenavážím jen do jedné firmy, dá se říci, že každá nejen nadnárodní společnost produkující běžné potraviny se chová obdobně. Nejsem totiž sama, kdo do těchto firem s podobnými dotazy píše. A odpovědi jsou téměř identické – palmový olej odebírají pouze z certifikovaných plantáží a na palmovém oleji nic škodlivého není... V tom případě nechápu, proč se necertifikovaně vypalují plochy pro další a další plantáže a ukusují další a další hektary ze vzácných pralesů a kdo z nich bude ty další miliony tun odebírat? Můžou se obhajovat, jak chtějí, palmový tuk rozhodně není přínosem pro zákazníka, pouze zvyšuje zisk výrobců. Pro mne za mne, když přestanou výrobci palmový tuk používat, každý z nás ten rozdíl max. jedné koruny unese.

A tak se vás všech ptám. Když nás média před nějakou dobou krmila informacemi o závadnosti polských výrobků a málem to vypadalo, že vyhlásíme Polsku válku, prodej polských potravin u nás opravdu výrazně poklesl. Přestali jsme je kupovat, protože jsme se báli o své zdraví a polským firmám dalo dost práce přesvědčit nás, abychom se k jejich produktům vrátili. Řada z nás si uvědomuje, že je dobré upřednosťnovat potraviny z vlastního regionu, chodí na farmářské trhy nebo si jezdí ke svému pěstiteli a chovateli. Když chceme, tak umíme trh ovlivnit. Jenže teď mizí na druhé straně zeměkoule zbytky vzácné přirody, protože hlavně na naší polovině zeměkoule kupujeme potraviny, které jen a jen z finančních důvodů obsahují naprosto zbytečnou a našemu zdraví škodlivou složku.

Pokud nám to jedno není, můžeme udělat jediné. Na nějakou dobu změnit své spotřebitelské chování a smířit se s tím, že si při nákupu musíme nasadit brýle. Víte, jak ušetříte? Ono to bude nějakou dobu trvat, než si naší snahy výrobci všimnou, ale dejme jim o našem bojkotu vědět už ve chvíli, kdy se k takovémuto chování rozhodneme. Jediné, co je donutí jejich chování změnit, je hrozící pokles jejich zisků a negativní reklama. Seznam produktů na našem trhu, které palmový olej neobsahují, je zatím velmi krátký, ale je jen na nás, jak rychle se začne rozšiřovat. A my můžeme mít i dobrý pocit, že díky naší vlastní změně spotřebitelského chování nezemřeli další orangutani, levharti, sloni, tygři, medvědi a... lidé.

 

Jeden z prvních článků, který o hořících pralesech vyšel a je převzatý z britského Guardianu: http://denikreferendum.cz/clanek/21581-indonesie-hori-proc-nas-to-nezajima

 

Autor: Kateřina Dubská | čtvrtek 5.11.2015 0:00 | karma článku: 22,14 | přečteno: 1856x
  • Další články autora

Kateřina Dubská

Tehdy voněly růže

„Víš, Ládíčku, práca se má dělat pořádně, nejde o to, co na ni řeknou ti druzí, ale když víš, že jsi vše udělal nejlépe, jak jsi mohl, tak ti řeči těch druhých mohou být ukradené.“ To mu říkával dědeček, když byl ještě malý a sedávali spolu ve včelíně. Úly otočené k nim svými zády hlučely zdánlivě nekonečným ruchem, než slunce zase zajde, včely ztichnou a uloží se k zaslouženému spánku. A on byl hrdý na svoji novou kuklu i dědovy staré rukavice, čerstvě stočený med voněl, když prstem otřel zbylé kapky steklé na stůl, kde stály desítky sklenic plné jantaru a olízl ho. „Ten je dobrý, dědo.“„ Však vím, musel bych se stydět, kdyby nebyl. A to si představ, že někdo ho kazí cukrem, jenom kvůli penězům. Vidíš, když se o včeličky dobře staráš a máš je rád, tak ony to ví a pěkně se ti odmění. To je tak se vším, nikdy na to nezapomeň.“

25.7.2014 v 16:43 | Karma: 10,56 | Přečteno: 426x | Diskuse| Letní povídka

Kateřina Dubská

Daruj krev - naštveš zaměstnavatele

Krve je málo, hlásí nemocnice. Ubývá dobrovolných dárců krve, hlásají média a a rozhlas pořádá akce „Daruj krev s Českým rozhlasem.“ Za posledních deset let ubylo přes 100 tisíc dárců a v celé republice jich chybí přes 130.000. Důvodů je zřejmě několik. K dobrovolnému nadšení jistě nepomáhají zprávy o kšeftování s krví a krevními deriváty (viz kauza Diag Human), ani pocit mnoha občanů, že čím víc za zdravotnictví platí, tím méně dostávají. A tak si asi mnozí řeknou: „Pořád ze mne tahají peníze a já jim mám dávat krev zadarmo, kdo ví, co s ní pak provedou atd.“

26.5.2014 v 17:36 | Karma: 28,95 | Přečteno: 2255x | Diskuse| Politika

Kateřina Dubská

"Samozřejmě, my ji opravdu zabijeme,"

odpověděl v červenci minulého roku šéfredaktor bulvárního EXTRA Pavel Novotný slovenskému deníku Směr. Otázka zněla: „Český bulvár žije roky z Ivety Bartošové. Nezdá se vám, že už je to v poloze, kdy tu ženu zabijete?" Nemohu necitovat ještě jeden výrok z tohoto rozhovoru: „Jenže poptávka po ní (tj. Bartošové) je neskutečná, články o ní si otevírají i lidé, kteří bulvár jindy nečtou. V té chvíli jdou hranice bokem a budeme na ní parazitovat až do konce a ještě půl roku po něm.“ Neuplynul ani rok a povedlo se.

29.4.2014 v 15:50 | Karma: 28,94 | Přečteno: 3731x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dubská

Nástrahy kalorických tabulek

Důvodů nákupu čím dál větších čísel oblečení je mnoho. Třeba tzv. „otylost nevinných“ (tak nazývá jeden můj kamarád pozoruhodný jev, kdy ve fungujícím novém vztahu jedinec přibírá a přibírá, neb má vedle sebe spokojeného a tím pádem jistého partnera, už se nehoní po nočních podnicích a akcích pro nezadané, náročných jak na peněženku, tak na fyzičku, po večerech tráví vydatnou, s láskou připravenou večeři na pohovce a občas si ještě přidá...).

9.4.2014 v 13:44 | Karma: 14,87 | Přečteno: 877x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dubská

Vejce a já

Když před dvěma lety vypukla vaječná krize a ceny vajec se vyšplhaly do závratných výšin, rozhlédli jsme se po dvoře nedávno zakoupeného venkovského stavení na samotě u lesa, vyčistili do té doby prázdný kurník, vystáli dlouhou frontu před prodejnou kuřic a stali se chovateli drůbeže.

28.3.2014 v 11:10 | Karma: 21,17 | Přečteno: 852x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 63
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1507x
Dívám se kolem a přemýšlím. A když je toho přemýšlení moc, sednu k počítači.
www.katerinadubska.cz

Seznam rubrik